kuulostaa rumalta, vaikka nimi Viktoria olisi kaunis. Vai mitä?
Aivan yhtä koomiselta kuulosti erään ruotsipapan ääntäminen '' O.K. '' > '' uuu. kooo ''.
Voivoi ruåtsalaisparkoja, hassuja ovat! Napoleonin sotilaan jälkeläisiä nuo '' kuninkaalliset''.
Aivan yhtä koomiselta kuulosti erään ruotsipapan ääntäminen '' O.K. '' > '' uuu. kooo ''.
Voivoi ruåtsalaisparkoja, hassuja ovat! Napoleonin sotilaan jälkeläisiä nuo '' kuninkaalliset''.
Vastaukset 44
Vanhimmat
ahmin jokaisen sanan,joka heistä kirjoitetaan.Voi kuinka Dianakin oli sympaattinen.Ja onhan heitä kruunupäitä.En tiedä osaisivatko suomalaiset kunnioittaa kuninkaallisia jos meillä sellaiset olisi,
luulen että eivät.
Aikoinaan kun kävin Lontoossa,kävin kyllä palatsin edessä pällistelemässä ja pääminesterin virkaasunnon ovenpielessä norkoilemassa
eikä Lontoosta.
Jatka herrantähden ketjua,äläkä takerru pikku seikkoihin.
Ja mitähän se sinun sanomasi sisälsikään?
Mitähän mieltä piti olla ja mistä asiasta?Aikoinaan sanoivat töissä,että kompastuu omaan ketteryyteensä,kun yrittää olla yli viisas,rikkiviisas.
Jatka hellantuutelis ketjua,äläkä tuhlaa energiaa paskanjauhantaan amateus,
Olis mukava tietää kuka se siellä puskassa taas on niin älykkö
Mihin "unohdit" vakionikkisi????
jos tarkoitat nicciäni Etsivivä Amadeus,sen poistin monican vittuilujen vuoksi.Oliko vielä jotain muuta?
Minä menetin identitteeni Sinä puskajussi tuskin mitään
älä polta päreitäsi. Palstapoliisille viesti ei ollut tarkoitettu sinulle vaan: tämän viestin kirjoittajalle:
Ruåttalaista tuo avaaja puhui kylläkin17.6.2010 17:04
eikä Lontoosta.
Riitelevälle am......lle
Nyt alkaa riittämään sinun syytöksesi ja haukkumisesi, etkö ymmärrä että pilaat kaikki ketjut tulemalla häirikkönä latelemaan tyhmyyksiäsi, olet suuna ja päänä jokaisessa ketjussa ja kylvät vihaasi ympärillesi,,,,,, vai minun tähden luovuit nikistäsi,,,,, luulempa että syyllinen oli oma suusi joka sulla on härskin suuri.
pyydän nöyrimmästi anteeksi,että astuin varpaillesi,kun haukuit sumpinkeittäjä runollasi tietyn henkilön.Vain meidän kunnioitettu monicamme saa niin tehdä,kauan eläköön monica!
mitä sinä jauhat jos minä olen jollekin toiselle sanonut, niin mitä se sinulle kuuluu !!
itte venlastiina ja siihen ei ole nokan kopuutamista.
suooomalainen reeni kauniimpaa?
Koskaan kuullutkaan.
identtiteettiään kadottanut. Niin jouduin minäkin poistamaan Sinisirkku nimimerkkini Ruuneperin vuoksi. Ei hän sitä koskaan varmaan tajunnut oikeastaan. Tuli minun runooni täynnä omia toiveitaan, ja teilasi minut.
Älä Amateus välitä, jotkut ovat joko ilkeitä tai kypsymättömiä. Joskus sattumakin korjaa satoa.
Kaikki nimet mitkä olen valinnut, olen joutunut hylkäämään ajojahdin vuoksi. Tämän pidän, koska se on annettu ihan puhtaasta sydämestä.
Ei sinun identtiteettisi mihinkään karkaa silti, yhtä vähän kuin minunkaan. Onneksi palstalla on muitakin ihmisiä, jotka ovat antaneet paljon. Näin jatketaan.....
sovittelevaa puhetta, jatkakaa niinkuin ennenkin, ei kaunaisuus mihinkään johda.
kirjoituksilla, mutta suomalaisilla ei oikein ole juhlamainetta, vaan aina me mokaamme jokaisen juhlijan ja juhlan puuttumalla kaiken maailman sanavääntöihin ym. että vain kaikki menisi hössön sössöksi.
Ja sönkkäämällä sitä viinaelämäämme jokaiseen juhlaan.
Antakaamme hyvänjatkon toivotuksia tulevalle hääparille aivan samoin kuin kaikille hääpareille, jotka yhdessä alkavat yhteistä taivaltaan.
Kiitos Ts**ihanaa kulkea kera ymmärtävän ihmisen.Palstalla oli aikoinaan muistaakseni iili rekatulla nimimerkillä kirjoittanut henkilö,Hän oli myötäilevä,ihana kirjoittelija,voisko kukaan tietää minne hän olis kadonnut.
Identiteetin painimatolla onneksi järki vielä tallella.Omaishoitajan päivä ei niin auvoinen,että joskus käämit palaa ja hihat hiiltyy,ei sitä kaikki kirjoittajat ota huomioon,luulevat että jopa palkkaa saan ja heidän eväitään syön
moni on jo mennyt, sinnitellään me vaan, mutta on monet antaneet panoksensa tähänkin palstaan, kiva jos olet kokenut saavasi rohkaisua, sen olet ansainnut. Pysy vaan joukossamme Ama, kyllä me tuemme Sinua jos tarvitset.
Kaipa tajuat, että Sinäkin annat omalla rehellisellä tavallasi ihmisyyttä palstalle? toivoo Tähtisilmä :D
emme osaa juhlia me suomalaiset.Viinapää huono meillä ja olematon itsetunto,sitä viinalla kun yritetään tehostaa,niin lopputulos on muutama vainaja tappelun tuloksena
kuusi vuotta ja ihan mukaavaa ollut.Tietty heitän läppää myös muilla sektoreilla.Lunta tullut tupaan tietty,sehän on pelin henki.
Ystäviä olen saanut ja kantavia voimia kiitos Heidän kannustus on ollut tärkeää,kun mieli maassa ja tunne,että kahta korvaa ei jaksa kantaa.
Olihan sekin aika,kun ukko teki kuolemaa sairaalassa ja hevonen meinas tappaa meitsin talliin.
Tämä saitti oli ainoa ulopääsykanava,kun yksin asuin täällä korvessa lähes kuukauden.
Olihan minulla kaksi koiraa ja pari kissaa seurana ja se hullu hevonen ja lampaitakin oli pari kappaletta.Uskomatonta..
..., että ääntävät Viktuuria ja ääntävät reissunainen Dooris ihan päin peetä Duuris. Jotenkin risoo noi hurrit. Säälittäviä. Saatana kuinka mä nauttisin, kun salama iskis niitä jotengin.
Siinähän sinäkin saisit amorit persuuksille ;-DDDD,,kuumat ja tukevat.
Mistä olet jäänyt paitsi kun ruotsalaiset puhuu eri kieltä, sanoppa se.
Vaikka täällä puhuttais pelkkää suomenkieltä meillä ei takuulla olisi asiat yhtään paremmin, mieti sitä!
Mutta mitä näille voi. kiva kuitenkin on kuulla repäsevä ja oikeudenmukaine repliikki!
viktuuria ja Daniel joka männöö jellonie luolaa
ja palstan parhaita haukkuu?Onks hää saant pakit Ruunepergilt?
Hyvin vedetty kommentti,kertakaikkiaan,sanois marjaliisakin...
nauraen sen sanoo Tähtisilmä itsekkin:D Ihan ilman kaunaa! Helpotushan se oli, vaikka kirjoituksia kaipaankin.
välillä aiheesta, mutta palasipahan takaisin Viktoriaan ja Danieliin. En ole hirveästi piitannut noista kuninkaallisista, mutta en voi olla ihailematta Viktorian ja Danielin luontevaa esiintymistä. Niin ovat tavallisen tuntuisia, jotta ei juuri kuninkaalliseksi kihlapariksi tunnistaisi, jos ei tietäisi.
Kyllä hieman sääliksi käy tuota Danielia, joutuu olemaan toisten talutusnuorassa vastaisuudessa, mutta ehkä hän osaa puolensa pitää. Vaikuttaa vain liian kiltiltä.
Saahan täällä kiukutellakin, mutta ei rumia puhua, mielellään. Tietysti joskus on agressioita purettava ja kyllähän se täälläkin luontuu.
ottaisin vävyx hetipaikalla jos vain saisin.Upea pari rukoilen heidän puolestaan.
He ovat onnensa ansainneet.Olin muuten kuninkaasta metrin päässä Jyväskylän suurajoissa.
Olin pyörtyä,kun huomasin,vuosi oli 1985 Harjun ek.Kun menin töihin Valmetille Tampereelle kesäloman jälkeen ja kerroin,että kunkku oli näin lähellä joku kysyi kuka ne suurajot voitti,en tiennyt,kun olin niin haltioissani.
Homma oli se,että Ruotsin kuningas oli seuraamassa suurajoja ja Häntä lennätettiin helikopterilla,joka laskeutui harjun ek lle ja kuningas käyskenteli yleisön joukossa ja turvamiehet tietty mukana.Hänen korkeutensa tupsahti eteemme ja poikakaveriani tönäisin,että näetkö.
ihtiään, kumma kun kukaan ei nikillään koskaan sitä kehu.DDDD. Vai seuraa, no ihtiiän se seuraa.
demokratia toteutuisi eikä yksi pieni kansan osa saisi kohtuuttomia etuja, joita perustellaan historiallisesti. Mietippä sitä
demokratia toteutuisi eikä yksi pieni kansan osa saisi kohtuuttomia etuja, joita perustellaan historiallisesti. Mietippä sitä
on Silvia, viisautta ja tilannetajua vaikka muille jakaa.
Nytkin hän osasi olla sivuhenkilö juuri sopivalla tavalla, en voi olla ihailematta.
Englannin Edwardin puoliso on toinen suosikkini, luonteva ja viisaan oloinen nainen.
Myöskin prinssi Edward on fiksu, hänet rankkaan kolmanneksi.
Tanskan kruununprinsessa Mary on seuraavana.
Hollannin Willem viidentenä.
Hups! Eikö natiiveja kuninkaallisia tullut joukkoon ollenkaan?
No pari tuli sentään heitäkin.
mutta tulin nyt aamutokkurassa sellaisen tuohon edelliseen viestiini laatineeksi.
Haitanneeko se ketään taikka mitään?
Kuninkaalliset harvemmin lukevat meidän 70 plussaamme.DDD
Kenenkään mieltä en halua pahoittaa.
Hyvänen aika tuohan on meille elintärkeä lista, hyvä että näit vaivan ja rustasit sen framille.
Kaikki Tuuriat ja Clooriat vaan järjestykseen, sama sen väliä aakkosissa tai ei.
Kyllä tänne mahtuu mukavia listauksia, turha jää vähemmälle (-.o)
Suomi on ainoa kieli maailmassa, joka äännetään niinkuin kirjoitetaan.
Pilkkaat ruotsalaisia kun nämä lausuvat sanat ruotsalaisittain oikein.
Miten sana Victoria pitäisi sinusta lausua?
Useissa kielissä, lähes kaikissa, äännetään toisin kuin kirjoitetaan. Yksityiset kirjaimet lausutaan eri lailla riippuen siitä ovatko ne kirjaimen edellä vai jäljessä.
Ketkähän ovat hoopoja ja miksi?
Ärtyisyyttä ehkä sikäli ilmassa / kehossa.
Eräs ystäväni sanoi, että iltapäivällä alkaa elämä voittaa.
kirjoitetaan.
Huonekalu, lanka, sanka yms poikkeavat äänneasultaan lausumisesta,
joten väittämäsi ei pidä kutiaan.
"Huonekalu, lanka, sanka yms poikkeavat äänneasultaan lausumisesta,..."
Nyt en ihan ymmärrä...
Huonekalu kirjoitetaan "huonekalu" ja lausutaan "huonekalu",
paitsi jotkut sanovat että mööpeli:)
En min ymmärt kok as, mut lyh v jtkaa sil vdaan snoa tä sutaan ritav.
lausutaan n.k. 'loppuhenkosen' kera, eli suunnilleen 'huonekkalu'.
Muistanette Georg Otsin, jolla tätä ei ääntämisessään ollut:
"...siis pyöritä, leikitä pellavapäätä..."
Noissa imperatiivi-muodoissakin pitäisi hyvän suomen kielen mukaan loppuhenkonen kuulua.
Nuo äng-äänteet myöskin äännetään kirjoitusasusta poikkeavasti.
Eli siis: suomen kieli ei aina äänny niin kuin kirjoitetaan.
M.o.t.
....."siis pyöridä, lennädä pellavapäätä"...
http://www.youtube.com/watch?v=Ul72o6LVX0Y
Ja vielä suomenkielen sanoissa painotus ensimmäisellä tavulla.
Tämä pieni lause...Lasten kodin kadulla,, oli suomenmaikan esimerkki silloin joskus.
ne kirjoitetaan erikseen.
Lasten kodin kadulla / Lastenkodin kadulla
kaksi eri asiaa.
Samoin:
Hän meni kirkkoon saarna-ajaksi. / Hän meni kirkkoon saarnaajaksi.
TAI:
kirjastoon laina-ajaksi / lainaajaksi.
on saanut nimensä perään
epiteetin "Ruotsin tyhmin mies", ja se on paljon se,
sillä ruotsalaisia ei yleensäkään kovin älykkäinä pidetä.