Kertoisitteko millä viikoilla olitte/ ootte raskaana kun kerroitte töissä raskaudesta? Ja teettekö fyysistä työtä, ja nyt raskauden takia pitäisi saada kevyempää, onnistuiko?
Työ ja raskaus
odottaja82
12543
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kerroin np-ultran jälkeen. Työ melko fyysistä, sisältää raskaiden kuormien purkua yms. Sain samantien vapautuksen kuormien purusta ja työkaverit eivät ole edes antaneet mun nostella mitään. Nyt kun viikkoja on jo lähemmäs 30, pomo antoi mahdollisuuden kevyempään työhön, jossa pääasiassa saisi istua. Eli on oltu erittäin ymmärtäväisiä :) Mutta kokemusta on myös ikävemmästä suhtautumisesta, silloin esimiehenä oli mies, tällä kertaa taas nainen. En sitten tiedä onko sillä vaikutusta..
viikolla 9, piti kieltäytyä työskentelemästä sellaisten sikiölle haitallisten aineiden kanssa niin tuli siinä sitten ilmi. Muutoin olisin kertonut vasta mahd. myöhään.
Teen potilastyötä, johon kuuluu nosteluja ja siirtoja. Tein niitä normaalisti 25 viikolle saakka ja olisin voinut omasta mielestäni tehdä sen jälkeenkin, mutta työkaverit eivät antaneet :) Minulle delegoitiin siis kaikki omatoimiset potilaat.
Kerroin jossain alkuvaiheilla kun oli ensimmäinen ultra ja piti saada se päivä töistä vapaaksi. Tein fyysistä työtä ja siksi olenkin nyt kaksi viimeistä kuukautta ennen äitiyslomaa sairaslomalla. Ei onnistunut saada kevyempää työtä koska työskentelen yksin.
pomolle pikkupakosta viikolla 11, joillekin läheisemmille työkavereille ehkä n. viikolla 15 ja kaikille joskus 20 viikkoa..
No,en varsinaisesti kertonut.. Tein raskaustestin verikokeella (varmistuksen) ja työaikana soitin sitten tuloksista, ja positiiviset ihanat uutiset sain kuulla. Sen jälkeen soitto rakkaalleni ja sitten takaisin töitten pariin; paistoin kuin naantalin aarinko koko loppupäivän. Yksi työkavereista tulikin miun luokse kuiskaamaan "että suako onnitella",johon vain hymyilin ja nyökkäsin kyynel silmissä. Miusta on aika helppo lukea ajatuksia :D Ja myöhemmin muille työkavereille kerroin,kun läheni neuvolakäynnit, ajat oli työajalla, pomon piti tietää (etten sinä välisenä aikana työpaikalla ole,vaan neuvolassa),ja työkavereille myös sitten kerroin,että tuona aikana olen "pois" töistä,kun neuvolassa käyn. :)
Lasten parissa työskentelen :)
Ja muut työkaverini oli myös arvanneet että raskaana olen :)
viikolla 15. Vatsa alkaa näkymään vasta nyt, mutta kesälomien, sijaisen saamisen yms. takia en halunnut kertomista venyttää. Ja vaikka työ ei ole varsinaisesti fyysistä, joutuu olemaan kiireessä paljon jaloillaan. Kaikki olivat vilpittömän iloisia, vaikka asia aiheuttaakin paljon järjestelyjä. Ja olo on jotenkin niin paljon rennompi, kun muut tietävät.
Miten olette alkuraskaudesta selitelleet keskellä päivää olevia poissaolojanne neuvolakäyntien yms. takia, jos ei vielä halua kertoa työnantajalle? Sekä mitkä tutkimukset teillä saa tehdä työajalla?
Meillä kaikki tutkimukset ovat omaa aikaa, neuvolat, ultrat, labrat ja muut.
Neuvola-ajat otan aina ensimmäiseksi, 8.15 ja menen liukuman puitteissa töihin neuvolan jälkeen.
Muut ovat sitten muuten vaan plus-tunneista pois tai tehtävä sisään.
Alkuraskauden käyntien sanoin olevan lääkäri tai omia menoja. Ei niitä kuitenkaan montaa ole. Sitten kertoessani selvisi, että meillä saa kaikki raskauteen liittyvät käynnit hoitaa työajalla ellei niitä voi muulloin hoitaa. Aika yleinen käytäntö kuulemma. En joutunut alkukäyntejäkään korvaamaan.
että neuvola käynnit sun muut raskauteen liittyvät ei ole korvattavia että ihan työajalla. meillä ainakin oli niin :)
Se on ihan työnantajasta kiinni. Ei mikään pakota antamaan vapaata tällaiseen.
Meilläkin nämä käynnit ovat omalla ajalla tehtäviä.