scnic 2

mää 634

kertokaa ny joku..jos et tiedä älä arvaile.. scenic 2 vm 2004 2.0 16v. kylmänä käy hyvin ku lämpiää alkaa TYHJÄKÄYNNILLÄ raksuttamaan pahemmin kun diesel vähänkään ku nostaa kierroksia käynti tasaantuu....obd lukia näyttää et kaikki on kunnossa..

4

1177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • scurnic

      ventiilikoneisto väljä

    • Jo 3. Grandi

      Siellä on itsestään säätyvät venttiilit ja tuo kuvaus että rauhoittuu kierroksilla, viittaisi vähän jonkinlaisiin öljynpaineongelmiin ja säätymisen hitauteen. Oleks vaihtanut hiljattain öljylaatua ? Myös VVT-solenoidi saattaa olla kaputt ja päästää seisoessaan öljynpaineet alas venttiilikopasta. Silloin se kyllä tyhjäkäynnillä iloisesti rallattaa, jos ei jaksa voidella. Koneistokin voi tietysti ajan mittaan väljistyä. Onko paljon kilometrejä jo takana ?

      • rallatus

        kilometrejä takana 135000 mutta on rallatellu jo 20000km ja tuohon vvt solenoidiin uskoisin ja sen myös tilasin ens viikolla nähhään miten käypi


      • ***Scenic***
        rallatus kirjoitti:

        kilometrejä takana 135000 mutta on rallatellu jo 20000km ja tuohon vvt solenoidiin uskoisin ja sen myös tilasin ens viikolla nähhään miten käypi

        Moi,

        Mulla sama auto, 180 tkm mittarissa. Oireet samat eli raksuttaa tosi kovaa tyhjäkäynnillä. Mulle vaihdettiin se vvt- pyörän solenoidi (laitettuna 240 euroa), mutta raksutus jatkuu edelleen. Seuraava uusittava osa on jossain vaiheessa sitten se itse vvt- pyörä, mutta sitten puhutaan jo 350-400 euron hintaluokasta. Tämä on todella yleinen 1.6 ja 2.0 Meganen/scenicin koneissa. Mulla oli vikakoodi päällä siitä vvt- solenoidista, mutta jos oikein käsitin niin korjaamon puheista itse tuo vvt- pyörä ei aiheuta vikakoodia, siksi yleensä vaihdetaan ensin viallinen solenoidi ja jos se auta niin sitten se pyörä. Sinuna ajaisin tuonne 180 tkm lukemiin ja uusittaisin nuo vvt- osat samalla kun uusitat jakopään, pääset helpommalla ja halvemmalla. Mitään sieltä ei mene rikki, oireena on tuo raksutus läpimänä tyhjäkäynnillä kun venttiillien muuttuva ajoitus ei säädy oikein.

        Öljyistä sen verran että en ole huomannut eroa eri öljymnerkkien välillä raksutuksen suhteen, on ollut Mobilia, Teboil Diamondia ja Castrolia. Forte- liuostinpuhdistuskäsittelyä suosittelen jokaisen öljyvaihdon yhteydessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20e Riskitön veto 20e talletuksella VB:lle

      Pssst! Vinkki viis rotvallinreunalla eläjille. VB tarjoaa 20 euron riskittömän vedon ensitallettajille vedonlyöntiin.
      6
      2453
    2. Pilasit mun

      Elämän. Sitäkö halusit?
      Ikävä
      116
      1617
    3. Viiimeinen viesti

      Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill
      Suhteet
      36
      1356
    4. Analyysiä: Kiuru-keissi oli ja meni - demarit hävisi tässäkin

      Tapauksen tultua julki alkoi demarit ja muu vasemmisto selittään, että tämä oli poliittista väkivaltaa, siis ennen kuin
      Maailman menoa
      156
      1191
    5. Lasse Peltonen on kunnanjohtaja

      18/21 ääntä 1 Stoor ja 2 Vauhkonen
      Sysmä
      52
      1095
    6. Mikä olisi sinun ja kaivattusi

      Tarinan kertovan elokuvan nimi?
      Ikävä
      113
      1092
    7. Suomessa on valittava 2 lucia neitoa...

      Maahanmuuttajille oma lucia neito ja Suomalaisille oma SUOMALAINEN Lucia neito....sama juttu on tehtävä miss Suomi kisoi
      Maailman menoa
      105
      1044
    8. Syntymäpäivä

      Milloin on kaipaamasi henkilön syntymäpäivä!? Hänellä miehellä on tammikuussa.
      Ikävä
      57
      1041
    9. Olet tärkeä

      mutta tunnen jotain enemmän ja syvempää. Jos voisinkin kertoa sinulle... Olen lähinnä epätoivoinen ja surullinen.
      Ikävä
      46
      919
    10. Vaikutat mukavalta ja

      hyväsydämiseltä ihmiseltä. Oltais oltu hyvät kaverit. ❤️
      Ikävä
      60
      892
    Aihe