Hei te kaikki laintuntijat. Kiitän jo etukäteen vastauksesta. Siis, pariskunta on eroamassa. Ainut omaisuus on velkainen talo. Talon arvo on n. 200000€ josta n. puolet vielä velkaa. Miehellä on erinäisiä velkoja n. 30000€ jotka vouti on kiinnättänyt talon puolikkaaseen. Taloahan ei vouti ole voinut myydä velkojen saataviksi koska voutilla ei ole vaimolta saatavia. Avioehtoa ei pariskunnalla ole. Nyt mies on lähtemässä pois eikä vaadi vaimoltaan osuutta talosta vaan vaimo ja lapsi (jo täysi-ikäinen) jäävät siihen asumaan. Nyt sitten varsinainen kysymys. Miten vouti suhtautuu tällaiseen tilanteeseen. Onko vaimon pakko maksaa arvioitu tämän hetkinen miehen osuus talosta vai miten se menee? Talolaina on molempien nimissä. Jos osuus täytyy maksaa niin ainut vaihtoehto on sitten ilmeisesti talon myynti yhdessä voutin kanssa, sillä myynti ei taida onnistua ilman hänen lupaa.
Avioero,,
7
741
Vastaukset
>>Taloahan ei vouti ole voinut myydä velkojen saataviksi koska voutilla ei ole vaimolta saatavia.>Jos osuus täytyy maksaa niin ainut vaihtoehto on sitten ilmeisesti talon myynti yhdessä voutin kanssa, sillä myynti ei taida onnistua ilman hänen lupaa.
- ams,,,
Jos vielä tarkentaisit. Siis mies ei voi luopua osuudestaan vaimon tai lapsen hyväksi? Tai kai hän voi mutta vouti ei taida luopua. Kiitos asiallisesta vastauksestasi.
- nix_nax.
ams,,, kirjoitti:
Jos vielä tarkentaisit. Siis mies ei voi luopua osuudestaan vaimon tai lapsen hyväksi? Tai kai hän voi mutta vouti ei taida luopua. Kiitos asiallisesta vastauksestasi.
>>Miehellä on erinäisiä velkoja n. 30000€ jotka vouti on kiinnättänyt talon puolikkaaseen. // Siis mies ei voi luopua osuudestaan vaimon tai lapsen hyväksi?
Hyvä tapa toimia tässä tilanteessa on ostaa miehesi osuus pois. Diskontattuna ostat miehesiosuuden 60% "arvosta". Mies maksaa omat lainansa mitem maksaa ... luonnollisesti esossa kirjaatte kaikki omaisuutenne listalle.
- mk
olla että ostat mieheltä sen puolikkaan 30000€ ja maksat sen suoraan velkojille ja jos menee liian halvalla niin mies voi loput antaa ennakkoperintönä lapselleen niin se menee helpoiten mutta miehesi ei tartte käyttää avio-oikeuttaa yhteiseen taloon jos ei halua koska mikään laki ei sitä vaadi.
- ams,
se olisikin helpointa ostaa se osuus mutta pienituloisena ei lisälainan otto oikein houkuta. Mitenkähän se avio-oikeuden käyttämättä jättäminen onnistuu, kun taidan olla sen voten kanssa naimisissa miehen velkojen kautta?
>>miehesi ei tartte käyttää avio-oikeuttaa yhteiseen taloon jos ei halua koska mikään laki ei sitä vaadi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64205Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1152536Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J681068Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?198984- 39942
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38901- 47884
- 36846
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119825Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35802