Skoda v. 2009 ajettu vain 19tkm ja vettä tulee sisälle. Vuotaa siis jostain tuulilasin saumasta apukuskin puolelle, vettä kojelaudan päällä sateen jälkeen monta desiä. Tuulilasia ei ole vaihdettu. Malli on Octavia 1.4 TSI. Onkos vastaava nähty?
Tämäkin vielä
ty-78
10177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ja useasti.
Ihme vika sun autossa, otan osaa! Oma toimii hienosti jokasuhteessa.
Eli uudessa autossa merkistä riippumatta saattaa olla uutena jotain vikaa, mutta onneksi niissä on takuu, joten korjaus on helppoa ja ilmaista. Mielestäni täällä palstalla kitiseminen asiasta on aikaslailla turhaa.
Itselläni muuten menossa jo kuudes Octavia ja neljässä kuudesta on jouduttu tekemään takuuaikana korjauksia. Kolmessa oli ohjauskulmat pielessä eli auto ei mennyt suoraan ja hieman rattikin vinossa ja yhdessä kuului jotain pientä sirinää jostain kojelaudan alueelta ja lisäksi kertaalleen ensimmäiseen Octaviaan jouduttiin vaihtamaan soitin.
Itseäni on alkanut hieman ihmetyttämään nämä yllättävän useinkin lukemani vesivuotojutut tällä palstalla. Niitäkin varmaan on joissakin yksilöissä, mutta omalta kohdaltani täytyy sanoa, että yhdessäkään kuudesta yksilöstä niitä ei ole esiintynyt, eikä myöskään kenenkään tuttuni Octaviassa. Huoltomies Vehossa sanoi, että vuototapauksia on jonkin verran ollut, mutta vain murto-osa siitä mitä liikkeen huoltamassa toisessa merkissä Fordissa. Takuuaikana on kuitenkin saatu molemmissa merkeissä vuotoasiat kuntoon, joten tavallaan niiden märehtiminen täällä on suhteellisen turhaa.
Itse muuten siirryin kuusi vuotta sitten siihen käytäntöön, että vaihdan auton vuoden välein uuteen. Se on osoittautunut Skodan kohdalla hyväksi valinnaksi. Auto ei vuodessa ja 40000 km:ssä laske arvoaan kuin n. 5000 euroa ja autoon ei sinä aikana tarvitse tehdä kuin yksi maksullinen n. 300 euron huolto ja tämän lisäksi vain polttoaineet vakuutukset ja käyttövero. Ja Vehosta ostaessa auton, niin saa aina ensimmäisen puoli vuotta täydellisen kaskon liikennevakuutuksineen vain 20 e/kk. On muuten yllättävän halpaa autoilua uudella autolla. Kaikkine kuluineen vuosi ja 40000 km maksaa 10400 euroa eli 0,26 e/km. Eikä ole huolta siitä, että tulisi yllättäviä kuluja. Lisäksi kun lasken, että 25000 km vuodessa saan km-korvauksia firman ajoista eli 25000 x 0,45 e eli 11250 e, niin jään plussan puolelle auton kokonaiskuluissa ja saan vielä ajaa omaa ajoakin 15000 km.
Uudella autolla ajaminen onkin Suomessa yllättävän halpaa, sillä esim.Saksassa joutuu välirahaa maksamaan uuteen vaihtaessa aina enemmän, vaikka auton ovh onkin hieman halvempi kuin Suomessa, mutta kun käytetyn arvo putoaa paljon nopeammin. Tämä tietysti on syy myös siihen, että Saksan linttoja Suomeen uitetaan.
Hyvää Kesää Skodailijat!
Väheksymättä ongelmaasi, niin miten ihmeessä saat kojelaudan päälle edes jäämään monta desiä nestettä?
Itse olen luullut että neste valuu pois noin tasaisilta pinnoilta.
Jos ongelma kuitenkin on kuten kuvaat niin käy huollossa korjauttamassa se - miksi siitä täällä valitat, luuletko että se itsestään korjaantuu?
"Itse muuten siirryin kuusi vuotta sitten siihen käytäntöön, että vaihdan auton vuoden välein uuteen. Se on osoittautunut Skodan kohdalla hyväksi valinnaksi. Auto ei vuodessa ja 40000 km:ssä laske arvoaan kuin n. 5000 euroa ja autoon ei sinä aikana tarvitse tehdä kuin yksi maksullinen n. 300 euron huolto ja tämän lisäksi vain polttoaineet vakuutukset ja käyttövero. Ja Vehosta ostaessa auton, niin saa aina ensimmäisen puoli vuotta täydellisen kaskon liikennevakuutuksineen vain 20 e/kk. On muuten yllättävän halpaa autoilua uudella autolla. Kaikkine kuluineen vuosi ja 40000 km maksaa 10400 euroa eli 0,26 e/km. Eikä ole huolta siitä, että tulisi yllättäviä kuluja. Lisäksi kun lasken, että 25000 km vuodessa saan km-korvauksia firman ajoista eli 25000 x 0,45 e eli 11250 e, niin jään plussan puolelle auton kokonaiskuluissa ja saan vielä ajaa omaa ajoakin 15000 km. "
Saaleli soikoon onpas Skodalla ajo kalista, 10400 euroa vuodessa, eikä siinä vielä pääomakuluja uudesta auton hinnasta!
Kyllä leasiong olisi jo halvempaa! Saatika, jos vaikka vaihtaisit Fordiin tms. Autoihjin, joita ei tarvitsisi joka vuosi vaihtaa uuteen vikojen takia.
Kyllä vuosi yhdellä kärryllä on jo pitkä aika. Vaihtoon vaan.
Oli muuten huonosti luettu, kirjoittajahan sanoi että _kaikki kulut_ oli 10400. Vakuutukset, polttoainekulut, dieselverot, huollot ja muut ne varmaan tulee Fordiinkin...
Merkistä riippumatta tuollainen diili on ihan järkevä. Leasing on toinen vaihtoehto, mutta taitaa mennä aika lailla samoihin, auton vuokra lienee noilla ajokilometreillä jotain 400-500e/kk.
ensimmäinen kerta kun tällaisesta kuulin. Ilmeisesti jonkinlainen virhe tuulilasin liimauksessa. Mutta hanakkaasti provoilijat tähän tarttuvat ja huomenna se on jo leimattu tyyppiviaksi.
"ensimmäinen kerta kun tällaisesta kuulin. Ilmeisesti jonkinlainen virhe tuulilasin liimauksessa. Mutta hanakkaasti provoilijat tähän tarttuvat ja huomenna se on jo leimattu tyyppiviaksi."
Se ei mielestäni ole provoilua, jos kertoo omista kokemuksistaan! Vain skodauskovaiset väittävät provoiluksi sitä, koska pelkäävät uskonsa horjuvan.
Lukutaito ei liene parhaimpia puoliasi?
Tuossahan sanottiin, että provoilijat tarttuvat tuohon hanakasti ja varmaan jo huomenna leimaavat tyyppiviaksi. Missään ei sanottu alkuperäistä kirjoittelijaa provoilijaksi, sinä väität moista jollet huomaa?
Provoiluksi tuossa edellä väitettiin sitä että joku alkaa tuosta kuitenkin kirjoitella tämän yhden tapauksen perusteella kuin se olisi tyyppivika - joko sinäkin nyt kolmannella selittämisellä ymmärsit mitä tuossa aiemmin kirjoitettiin?
Ja sinunkin kirjoituksesi menee melkoiseksi flametukseksi kun heti alat puhua 'uskovaisista' yms.
Miten luulet että moiseen provokatiiviseen kirjoitteluun vastataan? No Suoli24 tyyliin tietenkin lisää p*skaa kirjoittamalla.
"Ja sinunkin kirjoituksesi menee melkoiseksi flametukseksi kun heti alat puhua 'uskovaisista' yms.
Miten luulet että moiseen provokatiiviseen kirjoitteluun vastataan? No Suoli24 tyyliin tietenkin lisää p*skaa kirjoittamalla. "
Ahistaako piposi vai onko sen sisällätyhjäkäyntiä?