1. Valuuttakauppaa on käyty, tätä puolustamiseen käyttää ponzzorit, eli ylälinja on heitä kusettanut, lupaamalla tuotot valuuttakaupasta, todisteina 9700 muuta capitalaista, jotka myös uskoivat valuttakaupaa käytävän, vaativat tuomioiden kumoomista, koska heitä on petetty.
2. Valuuttakauppaa ei ole käyty, tuotot lisenssimyynnistä. Tätä käyttää ne henkilöt jotka ovat kotiuttaneet sijoituspääomansa ja suuria voittoja, eli ne 350 henkilöä, sisältää myös Hannun, pedon, ym.. suur-ponzzorit.
Tuotot tulleet vain lisenssikaupoista, valuuttakauppaa ei ole käyty, tositteina MB-tilit, joista ei ole siirretty mihinkään valuttatreidauspaikkaan rahaa, vahva todiste. Lisenssikursseja ei ole vedätetty vaan hinta on määräytynyt todellisen kiinnostuksen mukaan.
Esimerkki: A on ostanut lisenssejä 2000 € 100 kpl, puolen vuoden päästä uusi jäsen B haluaa liittyä, hän ottaa yhteyttä capitaan ja saa kuulla, että 100 kpl osakkeita maksaa 10000 € hän ostaa. A haluaa kotiuttaa voittojaan ja myy lisenssipörssissä 50 kpl osakkeita hintaan 5000 € saa rahat tililleen.
Ei rikollista toimintaa, capitalla vain rahat loppuivat kun joutuivat lunastamaan omia lisenssejä, miksi tämä annettiin tapahtua selviää sitten syksyllä oikeudessa.
On siinä oikeudella ratkaistavaa kumpi on oikein: 350 vastaa 9700 henkilöä, vai ovatko kaikki oikeassa ?
2. Valuuttakauppaa ei ole käyty, tuotot lisenssimyynnistä. Tätä käyttää ne henkilöt jotka ovat kotiuttaneet sijoituspääomansa ja suuria voittoja, eli ne 350 henkilöä, sisältää myös Hannun, pedon, ym.. suur-ponzzorit.
Tuotot tulleet vain lisenssikaupoista, valuuttakauppaa ei ole käyty, tositteina MB-tilit, joista ei ole siirretty mihinkään valuttatreidauspaikkaan rahaa, vahva todiste. Lisenssikursseja ei ole vedätetty vaan hinta on määräytynyt todellisen kiinnostuksen mukaan.
Esimerkki: A on ostanut lisenssejä 2000 € 100 kpl, puolen vuoden päästä uusi jäsen B haluaa liittyä, hän ottaa yhteyttä capitaan ja saa kuulla, että 100 kpl osakkeita maksaa 10000 € hän ostaa. A haluaa kotiuttaa voittojaan ja myy lisenssipörssissä 50 kpl osakkeita hintaan 5000 € saa rahat tililleen.
Ei rikollista toimintaa, capitalla vain rahat loppuivat kun joutuivat lunastamaan omia lisenssejä, miksi tämä annettiin tapahtua selviää sitten syksyllä oikeudessa.
On siinä oikeudella ratkaistavaa kumpi on oikein: 350 vastaa 9700 henkilöä, vai ovatko kaikki oikeassa ?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ykkönen on hyvä yleispuolustus. Sen seurauksena jäsenet saavat parhaassa tapauksessa ainoastaan varautua luopumaan rikoshyödyistä. Selitettäväksi tulee se, etteivät he ymmärtäneet kuviota ponziksi. Ainakin pääsponssien osalta tämä on ongelma ja ylimmän huipun kohdalla se ei toimi ollenkaan.
Kakkosessa riittää vääntöä. Ongelmiksi tulevat ainakin
- tuotot ohjeistettiin ilmoittamaan valuuttakauppatuottoina. Selitys?
- lisenssi (=määräaikainen käyttöoikeus toisen omaisuuteen) vaiko osake?
- jos lisenssi, miten hinta voi nousta aidosti määräajan huvetessa ja miksi ne eivät vain rauenneet, jolloin klubi olisi myynyt uusia lisenssejä? Miksi reilukerho 'joutui' lunastamaan niitä takaisin ja jopa korotettuun hintaan?
- jos osake, tulee vastaan liuta ongelmia yhtiöoikeuden, verotuksen ja arvopaperikaupan puolelta.
Molemmissa tapauksissa tulee selvitettäväksi
- mistä tuottoja tuli
- millä perusteilla tuottoja jaettiin ja kenelle - 'jäsenten' yhdenvertaisuus???
.
Minulla on tallessa sähköposteja ja joitakin ruudulta otettuja digikuvia, selvästi valuuttakauppaa.
Siihen vetoan ja asianajaja neuvoi pysymään tässä, eikä saa hötkyillä.
Kuulemma pääomat menee ainakin, tuomio 50/50 % (huono tuotto heh heh)
Kyllä kannatti ottaa asianajaja, helpotti heti
PYDAMIDI, kaikki selvitykset suoditetaan tältä pohjalta, esitetään sitten mitä muuta.
... on huono puolustus, koska sitä lisenssihömppää ei ole ollut, kuin vasta clubin loppuaikoina.
Lainaan tähän nikin; Trader - not traitor -kirjoitusta hänen blogistaan:
""""""
Esitutkintapöytäkirjassa Kailajärvi tunnustaa antaneensa jäsenistölle harhaanjohtavaa tietoa toiminnan todellisesta luonteesta. Kailajärven tarkoituksena oli, että tuottoja tulisi jossain vaiheessa myös todellisesta, voitollisesta valuuttakaupasta, mutta siihen kehitteillä ollut signaalijärjestelmä ei ollut vielä valmis. Siihen saakka, kunnes toimiva signaalijärjestelmä saataisiin rakennettua, voitot maksettaisiin suoraan pelikassasta. Ulkopuolista rahanlähdettä ei ollut.
Myöhemmin ohjeistus muuttui. Klubi ei enää väittänytkään sijoittavansa jäsenistön varoja suoraan valuuttakauppaan. Sen sijaan WinCapita myi ohjelmistolisenssejä signaalijärjestelmään. WinCapita muuttui siis eräänlaiseksi ohjelmistoyritykseksi. Lisenssien myynnistä saatuja tulojaan WinCapita kertoi sijoittavansa valuuttakauppaan. Osakkeet muuttuivat lisensseiksi, jne. Tuottoennusteisiin tai tuottojen maksatuksiin muutos ei vaikuttanut.
Kun muutoksesta hämmentyneet ihmiset kysyivät jäsenpalvelulta, käykö WinCapita valuuttakauppaa jäsenistön varoilla, WinCapita kielsi tämän. Enää WinCapita ei käynyt valuuttakauppaa suoraan jäsenistönsä varoilla, vaan epäsuorasti lisensseistä saaduilla myyntituloilla.
Niinpä muutos tulkittiin vain jonkinlaiseksi laki- tai verotustekniseksi yksityiskohdaksi, jolla väistettäisiin hankaluudet viranomaisten kanssa. Sillä ei olisi mitään käytännön vaikutusta yhtiön alkuperäiseen sijoitustoimintaan ja tulonmuodostukseen, joka lepäsi edelleen vakaasti voitollisen valuuttakaupan harteilla. Ihan niinkuin jo vuonna 2005, kun vivutettu valuuttakauppa tuli WinCapitan ensisijaiseksi sijoitustuotteeksi."""""
Ja mitaan ette voi...
>Myöhemmin ohjeistus muuttui. Klubi ei enää väittänytkään sijoittavansa jäsenistön varoja suoraan valuuttakauppaan.
Laitetaanpa tämä yksi läksy nyt sinulle viikonlopuksi.:)
Klubi ei koskaan ole sijoittanut jäsenistön varoja suoraan valuuttakauppaan, eikä ole näin koskaan edes väittänyt.
Aina klubissa ostettiin tuotteita jotka toki osa liittyivät valuuttakauppaan, kuten osakkeita/lisenssejä, kimppaosuuksia joiden alku oli urheiluvedonlyönti.
Myöhemmin tulivat signaalijärjestelmän vuokraus/6kk ja X-lisenssit joiden odotusarvo perustui signaalijärjestelmän toimivuuteen panostusmaksimi jota ostettiin tai saatiin ilmaiseksi riippuen tuliko nousua.
Eipä revitellä tuosta enempää, ettei mene liian vaikeaksi, mutta olisitko valmis tlläiseen viikonloppuläksyyn, joka on faktaa, mutta jos et halua sitä omaksua, niin kerro ihmeessä jotta voimme lopettaa hyödyttömän kurssituksen.
Muussa tapauksessa kurssi jatkuu viikon kuluttua ja silloin aiheenamme on "koska vivutettu valuuttakauppa tuli Wincapitan esisijaiseksi sijoituskohteeksi, vai tuliko koskaan?"
ja jotain ehkä voimme.
Mites esim. Lapuan Pauli (ja kymmenet muut) sai parhaimmillaan 728%:n (huonoimillaankin 280%) tuoton valuuttakaupasta, jota WC tai sen alihankkijat sille teki...
Bravo! Noilla eväillä käräjätupaan.
Viihdettä riittää tällä puolella.
Aikovat syksyllä tuoda kamerat oikeus-saliin, viimeksi nähtiin tässä Gustaffonin telttaretki tapoissa boodomissa.
Muistakaa laittaa videot pyörimään !
Kuka jaksaa katsoa, ei jaksa
>Aikovat syksyllä tuoda kamerat oikeus-saliin, viimeksi nähtiin tässä Gustaffonin telttaretki tapoissa boodomissa.
Muistakaa laittaa videot pyörimään !
No capitalaiset eivät ainakaan kuvauksia vastusta, mutta pahasti epäilen, että eräille tahoille se ei käy.
sulla ei ole mitään logiikkaa näissä jutuissas; jossain vaiheessa olit nimenomaan huolissasi näitä "loppukusetetuista" ja nyt sillä ei ole juurikaan merkitystä...koita nyt päättää kenelle haluat pyyteetöntä "työtäsi" tehdä !!!!
PS lainaa seuraavaksi jotakin ip-lehden toimittajaa, painettusana on vakuuttavampaa kuin bloggaajat
Miten tavalliset ihmiset saatiin mukaan valuuttakauppaan, tietenkin käytettiin hypnoosia.
Eli ihmiset vaivutettiin hypnoosiin ja laittoivat rahan Hannun taskuun.
Samaan transsiin saatetaan ihmiset kirkoissa ja herätysjuhlilla, antavat rahansa vapaaehtoisesti.
Ei muuta kun käyttämään tätä vaihtoehtoa oikeudessa.
Lue lisää hypnoosista, Hannun asianajaja kirjoittaa:
http://eok.fi/eok/index.php?option=com_content&task=view&id=338&Itemid=64
http://sanomat24.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=13379&Itemid=176
EOK julkaistu 21 päivä eli kolme päivää myöhemmin...
Kuka kopioi juttuja suolen sivuilta
Sydämen kyllyydestä pol..... tainiintikon suu puhuu...
Sanat on sinne pantu....ja maksettu kans.
muista,,, nilkkiä ohjaa aina vielä isompi nilikki...