Hot dog myynti

infinity13

saako kadulla myydä hodareita ilman että täytyy olla yrittäjä? ajattelin sellaista pöytää mainoksineen puistoon...

8

2239

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löp9u8p+9

      juttu on silleen että jos myyt tuotetta omaan lukuusi niin olet automaattisesti yrittäjä.

    • §§§§

      tukusta tavaraa ilman Y-tunnusta ja sitä ei saa ilman toiminimeä ja ett voi myydä hot dogeja ellei sulla ole mitään mistä tehdä niitä, eli on PAKKO OLLA yrittäjä.
      Täälläpäin joku möi hodareita aamuyöllä yhen ravintolan lähellä. Kauppa kävi ihan kohtuudella, miksi kaveri lopetti en tiedä.
      onnea yritykselle! Muista selvittää kaikki ENNEN toiminnan aloittamista.

    • **********

      Taas joku haaveilee äkkirikastumisesta.

      • pictrerrid

        haaveet kaatuu


    • §§§§

      ett halua olla yrittäjä? Mitä pelkäät? Paperisotaa? Hakemusten täyttämistä? Ymmärräthän ettet voi noin vain suin päin kylmiltään alkaa myymään mitään. Tai voit mutta entäs jos joku sairastuu eikä sinulla asianmukaisia lupia saati hygieniapassia.
      Miksi ett itse selviä asioita, vaan kyselet täällä ja odotat vastauksia muilta kuin apteekin hyllyltä.
      Entäs jos antaakin vääriä neuvoja, toinen antaa täysin päinvastaisia neuvoja.

    • se tietääää

      kysyppä tuolta
      www.livistifestival.fi

    • jhkuy112

      Taitaapi tulla elintarvikepuolen säännökset ensimmäisenä vastaan. Eli kylmän pitää olla kylmää ja kuuman kuumaa, eikä kukaan saa kuolla. Pitää olla hygieniapassia ja vakuutuksia... Jos joku vaikka kaataa kiehuvan nakkikattilan päällensä, tai jotain.

      Joissain päin maailmaa on näitä hodarikärryjä. En tiedä onko Suomessa, mutta jos sellaiseen menisi hommiin, ja aikansa katseltuaan hankkisi ihan OMAN kärryn. Siitähän se amerikkalainen unelmä lähtisi :)

    • Kaikki hodarille

      Myyntiä vaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      254
      4659
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      78
      3105
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2483
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1873
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      85
      1497
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1295
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      975
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe