Mites nuo poliisin nimikkeet menevät ja millaisia hommia milläkin nimikkeellä tehdään? Konstaapeli ja poliisipäällikkö ovat vielä helposti hahmotettavissa, mutta mitä tekee esim. rikostarkastaja? Ja miten yleneminen tapahtuu, eli millaisia kouluja/kursseja on uran aikana suoritettava ylenemisen mahdollistamiseksi. Asia tuli mieleen kun tuo rikostarkastajan titteli tuli vastaan taloussanomien palkkavertailussa enkä osannut yhtään suhteuttaa sitä muihin ammattinimikkeisiin.
http://www.taloussanomat.fi/tyomarkkinat/2010/06/18/1000-ammatin-palkat--katso-parjaatko-vertailussa/20108646/12
http://www.taloussanomat.fi/tyomarkkinat/2010/06/18/1000-ammatin-palkat--katso-parjaatko-vertailussa/20108646/12
Vastaukset 13
Vanhimmat
Poliisi on ainakin ollut hierarkinen organisaatio, lähes kuten armeija. Arvotkin noudattavat armeijan arvoja.
Ensin tulee miehistö, siten alipäällystö ja sen jälkeen päällystö.
Rikostarkastaja on päällystön alimpia arvoja. Miehistö ja alipäällystö puurtavat hommia sekä virkapukuisina, että siviileissä. Päällystö toimii taas johtotehtävissä, kuten armeijassakin. Kun mediassa kerrotaan, että joku komisario tai rikostarkastaja tutkii jotain rikosta, niin todellisuudessa hänellä on käytettävissään suurempi tai pienempi ryhmä, hän vain johtaa sitä ja kantaa vastuun. Normaalisti rikostutkintaryhmää vetää tutkinnanjohtaja, joka on joko ylikonstaapeli tai komisario. Eri variaatioita on paljon.
Päällystöstä suurin osa on jonkin alan maistereita, yleensä oik.tieteen tai hallintotieteen. Kursseja on myös paljon jokaisessa portaassa. Johtotehtävissä toimii poliiseista n. 30 % loput 70 % on suorittavassa portaassa.
Asetus poliisin hallinnosta
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1996/19960158
tuolta 16 pykälästä voi päätellä " nokkimisjärjestystä"
Koulutuksesta
http://www.poliisiammattikorkeakoulu.fi/poliisi/poliisioppilaitos/home.nsf/pages/9C8928C8ED2021BCC225730D00444F72?opendocument
http://www.poliisiammattikorkeakoulu.fi/poliisi/poliisioppilaitos/home.nsf/files/tutkintojarj_SU_web/$file/tutkintojarj_SU_web.jpg
Julkkiskyttä, urkkijakyttä, valekyttä, huumekyttä
Lisää tulee:
kyttä, jepari, sinivuokko, sika, huoran penikka, jeparit, kytät, jetsonit, POLLARIT, sinitakit, sinivuokot, poliisit, POLET, koppalakit, SKOUDET, viranomaiset, lainvalvojat, läkkiotsat, läkkipäät, sheriffit, gestat, Mikkelin miehet (vuonna 1986), Miliisit, liikkuvat, lentävät, konstat, koirat, poliisipellet, paskalakit.
Rapakon takana:
Cops, coppers, smokeys, feds (liittovaltion poliisit), pigs, dicks (detectives), blues…
"Rakkaalla lapsella on monta nimeä."
Kusipääkyttä, Rasistikyttä
Pedofiilikytät
Jutussa on kyse siitä, että vapaa-aikaa viettänyt poliisimies oli tavannut öisellä kadulla kotoaan karkumatkalla olleen 16-vuotiaan tytön, jolle hän oli ilmoittanut olevansa poliisi ja esittänyt virkamerkkinsä. Saatuaan tytön tulemaan asuntoonsa poliisimies oli muun muassa raiskannut tämän.
Nyt Korkein oikeus käsitteli sitä, oliko poliisimies syyllistynyt menettelyllään myös virka-aseman väärinkäyttämiseen.
Näillä kaikilla Pelttareilla ja homeperseillä on pääsy sinun yksityistietoihisi.
Paljon on sairaampi rikos verrattuna vaikka pari vuosikymmentä harjoitettuun ihmiskauppaan.
Ketkä valvovat homoperseitä venkuloita jotka asentavat kameroita kämppääsi?
Paskapökälekyttä, loiskyttä
Homekyttä
Kaikki homeilee. Mitä ylemmäksi mennään sitä sairaammalla tavalla.
Poliisitarkastaja tarkastaa että rikos on tehty asiallisesti standardien mukaan. Jos ei ole niin tulee kakkua lisää.
Kaikki heistä lähtee arvonimellä pikkuhousuojakyttä, sitten tulee mulkkukyttä, sen jälkeen kuka kykyjensä mukaan suuntautù homokytäksi ja lesbokytäksi. Kaikki kuitenkin päätyy kuolleiksi kytiksi hulluna.