Naapurilla on tierasite minun mailleni.Tietä ei kuitenkaan ole rakennettu 30 vuoteen.Pyysin poistamaan mailtani laittomia johtoja ja letkuja millä johti vettä lähteestä.Tästä suuttuneena aikoo nyt rakentaa rasitetien 30 vuoden jälkeen. Saa kai rakentaa mutta kuka määrittelee alueella olevan puuston arvon ja ehkä maapohjankin arvon.Kai se jonkinlaisen luvan joutuu jostain hakemaan.
rasitetie
5
511
Vastaukset
Mahdollinen korvaus on määritetty silloin kun tuo rasite perustettiin. Eikä sillä maapohjalla tai puustolla ole mitään arvoa tänä päivänä, koska maapohjan kuulukin olla naapurisi käytössä, ja puustoa ei olisi jos tie olisi rakennettu silloin 30 vuotta sitten.
Miten h.....issä olet suututtanut naapurisi niin pahasti, että hän on valmis uhramaan muutaman ison kasan euroja tienrakennukseen? Eli ota nyt järki käteen, ainoa joka häviää olet sinä (tien kautta).- trtrteee
järjen käteeni sallinko pitää johtoja maillani mitkä on laissa kielletty.Ja häviäähän naapuri ison kasan rahaa tien rakennukseen.
trtrteee kirjoitti:
järjen käteeni sallinko pitää johtoja maillani mitkä on laissa kielletty.Ja häviäähän naapuri ison kasan rahaa tien rakennukseen.
Onko tarkoituksenasi kostaa naapurille, vai jatkaa yhteiseloa?
Miksi et antaisi hänen pitää niitä johtoja siellä, ja säästyisit uuden tien tuomalta harmilta (tosin se vaatisi vaikka sinun tajoaman kahvikupposen, ja oikeaa sovinnonhalua)?
No, sosiopaatti on aina sosiopaatti :(- ööööööööööööööööööö
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Onko tarkoituksenasi kostaa naapurille, vai jatkaa yhteiseloa?
Miksi et antaisi hänen pitää niitä johtoja siellä, ja säästyisit uuden tien tuomalta harmilta (tosin se vaatisi vaikka sinun tajoaman kahvikupposen, ja oikeaa sovinnonhalua)?
No, sosiopaatti on aina sosiopaatti :(tot lkv:tä.Sillä ei oo muuta tekemistä ja se kuluttaa aikaansa kiusaamalla ihmisiä-Juoppo kuulemma.
- Kuha_K
Puusto taitaa kuulua maanomistajalle, ei rasitteen haltijalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 352126
- 841283
- 561248
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...321162- 601129
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39854Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.121739- 26674
Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan55555Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi19537