Naapurilla on tierasite minun mailleni.Tietä ei kuitenkaan ole rakennettu 30 vuoteen.Pyysin poistamaan mailtani laittomia johtoja ja letkuja millä johti vettä lähteestä.Tästä suuttuneena aikoo nyt rakentaa rasitetien 30 vuoden jälkeen. Saa kai rakentaa mutta kuka määrittelee alueella olevan puuston arvon ja ehkä maapohjankin arvon.Kai se jonkinlaisen luvan joutuu jostain hakemaan.
Vastaukset 5
Mahdollinen korvaus on määritetty silloin kun tuo rasite perustettiin. Eikä sillä maapohjalla tai puustolla ole mitään arvoa tänä päivänä, koska maapohjan kuulukin olla naapurisi käytössä, ja puustoa ei olisi jos tie olisi rakennettu silloin 30 vuotta sitten.
Miten h.....issä olet suututtanut naapurisi niin pahasti, että hän on valmis uhramaan muutaman ison kasan euroja tienrakennukseen? Eli ota nyt järki käteen, ainoa joka häviää olet sinä (tien kautta).- trtrteee
järjen käteeni sallinko pitää johtoja maillani mitkä on laissa kielletty.Ja häviäähän naapuri ison kasan rahaa tien rakennukseen.
trtrteee kirjoitti:
järjen käteeni sallinko pitää johtoja maillani mitkä on laissa kielletty.Ja häviäähän naapuri ison kasan rahaa tien rakennukseen.
Onko tarkoituksenasi kostaa naapurille, vai jatkaa yhteiseloa?
Miksi et antaisi hänen pitää niitä johtoja siellä, ja säästyisit uuden tien tuomalta harmilta (tosin se vaatisi vaikka sinun tajoaman kahvikupposen, ja oikeaa sovinnonhalua)?
No, sosiopaatti on aina sosiopaatti :(- ööööööööööööööööööö
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Onko tarkoituksenasi kostaa naapurille, vai jatkaa yhteiseloa?
Miksi et antaisi hänen pitää niitä johtoja siellä, ja säästyisit uuden tien tuomalta harmilta (tosin se vaatisi vaikka sinun tajoaman kahvikupposen, ja oikeaa sovinnonhalua)?
No, sosiopaatti on aina sosiopaatti :(tot lkv:tä.Sillä ei oo muuta tekemistä ja se kuluttaa aikaansa kiusaamalla ihmisiä-Juoppo kuulemma.
- Kuha_K
Puusto taitaa kuulua maanomistajalle, ei rasitteen haltijalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä3941580Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä26510302 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk78880Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma28855- 54803
- 40789
Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa74745- 65726
- 59725
- 57722