Olen miettinyt kohotetun kukkapenkin perustamista ja ajatellut luonnonkivi reunusta siihen. Voisiko joku neuvoa tällaista puutarha hommien aloittelijaa ihan alusta pitäen miten tuollaisen penkin perustaa ja miten tuollainen kivireunus (esim 2-3 kerrosta) rakennetaan? Millaisia kiviä? Miten pysyvät päällekkäin jne? Tarviiko penkin alle ensin jonkin suojan rikkaruohoilta? Kuinka paljon kohotettu (maan pinasta) tulisi olla? Miten reuna pysyy kasassa, niin ettei maa ala valumaan esim. sateen ansiosta?
perenna kivetys
2
1362
Vastaukset
- pihapupu
velipoika teki sellaisen kivi reunaisen latoen kolmeen krokseen ne kivet, ja sanon että on KAMALA kumpu. Älä niinajattele tekeväsi, keksi jotain muuta.
- Lystiä puuhaa
Jos perustat penkin nurmikon päälle, niin irrota nurmikko 10 sentin paksuisina paakkuina ja käännä paakut paikoilleen nurinpäin. Näin nurmikasvit eivät kasva läpi, vaan jäävät lannotteeksi maahan.
Mullan paksuus riippuu siitä, mitä aiot penkissä kasvattaa. Yksivuotiset kesäkukat ja maanpeiteperennat selviää 20- 30 senttisessä multakerroksessa. Syväjuuriset, suuret perennat tarvii vähintään 40 senttiä. Jos penkin alla on suht hyvää maata ja särjet maanpinnan ennen multakeon kasaamista, niin 25 senttiä riittää mille hyvänsä. Multa painuu ja sitä pitää joka vuosi vähän lisätä, hyvä aika on keväällä kun lumi on juuri sulanut.
Luonnonkivillä tarkoitat vissiin tavallisia kivenmurikoita? Niiden alle laita vaikka multasäkkien muovia, rikkakasvien kitkentä kivien välistä ei onnistu purkamatta koko systeemiä ja sieltä ne hiipivät penkkiin riesaksi.
Jos kiviä on isoja ja pieniä, voit latoa niitä isot alle, pienet päälle päällekkäin ja lomittain hiukan nojalleen penkin multaa vasten. Rankalla sateella raoista karkaa ens alkuun multaa, joten tiiviisti pitäs latoa.
Muurauslaastilla saa raot umpeen. Rautakaupasta saatavaan valmislaastiin sekotetaan vaan vettä ja laastia kauhotaan latoessa kivien väliin. Pursuamat voi jättää tai siistiä pois, miten tykkää. Käsipelillä onnistuu ihan hyvin, hanskat pitää olla. Laasti kuivaa itekseen ja kestää vuosia, rapautuessa irtoavat kivet voi muurata uudestaan paikoilleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse934732Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133902Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2053774Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.882169Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791328- 1311224
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1611193- 531085
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä33942