Olen miettinyt kohotetun kukkapenkin perustamista ja ajatellut luonnonkivi reunusta siihen. Voisiko joku neuvoa tällaista puutarha hommien aloittelijaa ihan alusta pitäen miten tuollaisen penkin perustaa ja miten tuollainen kivireunus (esim 2-3 kerrosta) rakennetaan? Millaisia kiviä? Miten pysyvät päällekkäin jne? Tarviiko penkin alle ensin jonkin suojan rikkaruohoilta? Kuinka paljon kohotettu (maan pinasta) tulisi olla? Miten reuna pysyy kasassa, niin ettei maa ala valumaan esim. sateen ansiosta?
perenna kivetys
putarha-noviisi
21394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
velipoika teki sellaisen kivi reunaisen latoen kolmeen krokseen ne kivet, ja sanon että on KAMALA kumpu. Älä niinajattele tekeväsi, keksi jotain muuta.
Jos perustat penkin nurmikon päälle, niin irrota nurmikko 10 sentin paksuisina paakkuina ja käännä paakut paikoilleen nurinpäin. Näin nurmikasvit eivät kasva läpi, vaan jäävät lannotteeksi maahan.
Mullan paksuus riippuu siitä, mitä aiot penkissä kasvattaa. Yksivuotiset kesäkukat ja maanpeiteperennat selviää 20- 30 senttisessä multakerroksessa. Syväjuuriset, suuret perennat tarvii vähintään 40 senttiä. Jos penkin alla on suht hyvää maata ja särjet maanpinnan ennen multakeon kasaamista, niin 25 senttiä riittää mille hyvänsä. Multa painuu ja sitä pitää joka vuosi vähän lisätä, hyvä aika on keväällä kun lumi on juuri sulanut.
Luonnonkivillä tarkoitat vissiin tavallisia kivenmurikoita? Niiden alle laita vaikka multasäkkien muovia, rikkakasvien kitkentä kivien välistä ei onnistu purkamatta koko systeemiä ja sieltä ne hiipivät penkkiin riesaksi.
Jos kiviä on isoja ja pieniä, voit latoa niitä isot alle, pienet päälle päällekkäin ja lomittain hiukan nojalleen penkin multaa vasten. Rankalla sateella raoista karkaa ens alkuun multaa, joten tiiviisti pitäs latoa.
Muurauslaastilla saa raot umpeen. Rautakaupasta saatavaan valmislaastiin sekotetaan vaan vettä ja laastia kauhotaan latoessa kivien väliin. Pursuamat voi jättää tai siistiä pois, miten tykkää. Käsipelillä onnistuu ihan hyvin, hanskat pitää olla. Laasti kuivaa itekseen ja kestää vuosia, rapautuessa irtoavat kivet voi muurata uudestaan paikoilleen.