Juuri katsastettu ranskattareni on alkanut pitää nakuttavaa ääntä aina kytkintä/jarrua painettaessa. Normaalissa ajossa ei kuulu mitään. Tosi vaikea paikallistaa mistä ääni tulee eikä se ainakaan vielä ole häiritsevän kova mutta onko kellään ajatusta mistä tuo voisi johtua?!
Ite en autoista tiedä juuri mitään mutta en nyt heti viitsisi sitä huoltoonkaan kiikuttaa. Just vaihdatin jakohihnan ja vesipumpun. Citroen Xsara 1.4 on malli.
jokin nakuttaa
7
334
Vastaukset
- Auto Masentaja 2
Miksi sinä sen vesipumpun vaihdatit? Oliko siinä jotain rikki - mitä?
Asia kiinnostaa sen takia, että minulla on samalla moottorilla oleva auto, jossa vesipumppu on alkuperäinen. Matkamittarin lukema 400 000 km.
Kusettiko joku sinua vai oliko siinä pumpussa oikeasti vikaa?
Kannattaa pitää se vanha pumppu tallessa varaosana jos sinua on kusetettu. Jos joskus rikkoutuu niin onpahan vaihto-osa jo itsellä.
Kai sait sen pumpun itsellesi? Sen omistussuhdehan ei muutu miksikään siitä, että sen sijaintipaikkaa vaihdetaan. Vaikkapa autosi moottoritilasta korjaamon pöydälle. Se on ja pysyy yhä sinun omaisuutenasi ellet ole muuta erikseen sopinut.- äöpe
Aina sitä pumppua tyrkytetään hihnanvaihdon yhteydessä vaihtamaan,vaikkei jakoremmi sitä
puorittäisikäänJa tietämätön maksaa.Tota nakutusta kannattaa käydä näyttämässä JOSSAIN
HYVÄSSÄ KORJAAMOSSA???,sillä itselle ei tule ihan heti mitään mieleen.Tosin saattaahan jollain
olla kyseisestä viasta ja autosta kokemuksia.
AINA VAIHDETUT OSAT MUKAAN! - Autokorjaam9
Mutta toisaalta auton huollattaminen on aina toimivien osien ja öljyjen vaihtaminen vain varmuuden vuoksi.
Omassakin autossani on mennyt kymmeniä litroja toimivaa öljyä hukkaan vuosien varrella, toimivia sytytystulppia, hihnoja, laakereita, renkaita, suodattamia, jakohihna.. Ei nyt tule enempiä mieleen, mutta kaikennäköistä toimivaa on omastakin autosta kadonnut. Autokorjaam9 kirjoitti:
Mutta toisaalta auton huollattaminen on aina toimivien osien ja öljyjen vaihtaminen vain varmuuden vuoksi.
Omassakin autossani on mennyt kymmeniä litroja toimivaa öljyä hukkaan vuosien varrella, toimivia sytytystulppia, hihnoja, laakereita, renkaita, suodattamia, jakohihna.. Ei nyt tule enempiä mieleen, mutta kaikennäköistä toimivaa on omastakin autosta kadonnut.Mitäs huollatat sillä lailla, oma vikasi. Huolla itse tarpeen mukaan.
Öljy kannattaa vaihtaa aina joskus, että lika-aineet poistuvat moottorista. Palamistuotteet ja muut.
Sytytystulpat voit putsata tarvittaessa ja viilata kärjet tarvittaessa. Kestävät tällä menolle reilusti enemmän kuin satatuhatta km.
Sellaiset hihnat kannattaa vaihtaa ajallaan, joitten rikkoutuminen tekee pahaa jälkeä.
Laakerit vasta kun ovat vialla. Samoin renkaat - vialla tai sakkorajalla. Ja niin edelleen.
Järjen käyttö säästää rahaa - paljon!- Autokorjaam9
sitroen kirjoitti:
Mitäs huollatat sillä lailla, oma vikasi. Huolla itse tarpeen mukaan.
Öljy kannattaa vaihtaa aina joskus, että lika-aineet poistuvat moottorista. Palamistuotteet ja muut.
Sytytystulpat voit putsata tarvittaessa ja viilata kärjet tarvittaessa. Kestävät tällä menolle reilusti enemmän kuin satatuhatta km.
Sellaiset hihnat kannattaa vaihtaa ajallaan, joitten rikkoutuminen tekee pahaa jälkeä.
Laakerit vasta kun ovat vialla. Samoin renkaat - vialla tai sakkorajalla. Ja niin edelleen.
Järjen käyttö säästää rahaa - paljon!Eikä pointti ollut siinä, että olisin tyhmyyttäni vaihtanut, vaan tämä:
Auton huolto on ennaltaehkäisevää, ja silloin vaihdetaan varmuuden vuoksi toimivaa tavaraa, koska epäillään, että ne ovat käyttöikänsä loppupuolella.
Auton korjaus on taas rikkimenneen esineen korjausta ja vaihtoa.
Ellet sinä halua huoltaa autoasi, niin mikäs siinä. Itse taas harvoin korjaan mitään, pelkästään huollan.
Rahaa säästää kun tekee itse, mutta se, että missä vaiheessa oikeasti kannattaa jotain tehdä, onkin sitten paljon häilyväisempi raja. Yleensä itse vaihdan öljytkin ns. turhan usein. Tiedän, että sellainen pikimusta maaöljynkin näköinen moottoriöljy vielä hyvin todennäköisesti voitelee aivan riittävästi. Ainakin jos miettii, että normaali auto saisi kestää sen 300-400 tkm, minkän ne kaikki autot nykyään tuntuvat hyvin taittavan. Autokorjaam9 kirjoitti:
Eikä pointti ollut siinä, että olisin tyhmyyttäni vaihtanut, vaan tämä:
Auton huolto on ennaltaehkäisevää, ja silloin vaihdetaan varmuuden vuoksi toimivaa tavaraa, koska epäillään, että ne ovat käyttöikänsä loppupuolella.
Auton korjaus on taas rikkimenneen esineen korjausta ja vaihtoa.
Ellet sinä halua huoltaa autoasi, niin mikäs siinä. Itse taas harvoin korjaan mitään, pelkästään huollan.
Rahaa säästää kun tekee itse, mutta se, että missä vaiheessa oikeasti kannattaa jotain tehdä, onkin sitten paljon häilyväisempi raja. Yleensä itse vaihdan öljytkin ns. turhan usein. Tiedän, että sellainen pikimusta maaöljynkin näköinen moottoriöljy vielä hyvin todennäköisesti voitelee aivan riittävästi. Ainakin jos miettii, että normaali auto saisi kestää sen 300-400 tkm, minkän ne kaikki autot nykyään tuntuvat hyvin taittavan.OK
Suosittelen, että vaihdat kytkin asetelman, koska tuo nakutus ei kerro mitään hyvää asetelman kunnosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1318351Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4647556SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2205686Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en964732Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1474634Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1084480Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su1394409Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p214350Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104182Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03840