Siis ultran tulos oli että oikea puoli 3,2cm ja vasen 4,8 sekä vasemmalla lisänä struuma jonka koko vasemmalla n.3cm.
Voiko tälläinen enään pienentyä lääkityksellä? Kurkku on käheä, krooninen nuha sekä nielemisongelmia ollut jo puolivuotta. arvot (Ths otettu vuonna-08 1,78) nyt ths 2,33 sekä t4v 12
Lääkistystä en siis ole vielä edes saanut, sain ajan lääkärille vasta heinäkuulle jolloin näistä tuloksista jutellaan...
patti näkyy selvästi kaulassa, ja neulanäytetät ei otettu kun ultralääkärin mielestä selvä struuma
Entäs leikkauksen riskit, pelkään jo ennakkoon :(
Olo on vaan tosi heikko, koko kevät ollut väsymys eikä mikään asia mene eteenpäin vaikka halua olisi,mutta jokapaikkaan kolottaa ja aivan voimaton olo :(
Voiko tälläinen enään pienentyä lääkityksellä? Kurkku on käheä, krooninen nuha sekä nielemisongelmia ollut jo puolivuotta. arvot (Ths otettu vuonna-08 1,78) nyt ths 2,33 sekä t4v 12
Lääkistystä en siis ole vielä edes saanut, sain ajan lääkärille vasta heinäkuulle jolloin näistä tuloksista jutellaan...
patti näkyy selvästi kaulassa, ja neulanäytetät ei otettu kun ultralääkärin mielestä selvä struuma
Entäs leikkauksen riskit, pelkään jo ennakkoon :(
Olo on vaan tosi heikko, koko kevät ollut väsymys eikä mikään asia mene eteenpäin vaikka halua olisi,mutta jokapaikkaan kolottaa ja aivan voimaton olo :(
Vastaukset 5
Vanhimmat
Iso patti, kuten tapauksessa kaksi, on aina indikaatio eli syy ohutneulakokeeseen. Onko röntgenlääkärisi selvänäkijä?! Jos ei, hän ei voi missään tapauksessa sanoa, että selvästi struumaa. Vaikka pahanlaatuinen kudos onkin harvinaista, vain 5 % kyhmyistä, pateista, niin se ei näy ultrassa, koska kilpirauhasyöpää ei erota terveen kilpirauhasen kaiusta. Pyytäisin sinuna ohutneulanäytteen. Tai ehkä suosiolla suoraan leikkausta, jos ne jo haittaa nielemistä.
Vai tarkoittaako se, kuten joidenkin lääkärien mielestä, että koska syöpä on harvinaista, tuskin se on juuri kyseisellä potilaallani eli tässä sinulla?
Koska,
minulta on pahkurat lekattu ja johan elämä helpotti. Ei enää vaikea niellä, paidat ei ahdista, ääni ei enää käheile eikä katoa puhuessa, luultavimmin loppu flunssat jne. Saan nukuttua paremmin jne.
Myös koska, allekirjoittaneellekin kaksi radiologia sanoi, että ihan selvä struuma ja eiköhän vaan syöpä sitte lopulta todettu ohutneulakokeessa, kun vihdoin siihen pääsi, turhan odottelun ja syöpäkasvaimen kasvattelun kustannuksella.
Tapauksessasi on selvä oikeus saada endokrinologille lähete. Tarkista, että lääkärisi tarkistaa suositukset lähetteisiin netistä, jos ei uusia osaa. Jos yrittää säästää kuntasi rahoja ja selitellä, että ei indikaatiota lähetteeseen. Endo lähettää ainakin heti neulanäytteeseen. Jopa hyvä tk-lääkäri lähettää siihen kiireellisenä.
riskit:
Äänen menetysriski on murto-osa riskistä, joka on siinä, että onko patti syöpä, ennen kuin edes ohutneulakokeella sitä tutkittu, joten jos on hyvä kirurgi, joka tekee vain kilpirauhasia, riskiä ei lähes ole... (1 -2 %)
Riski äänen pilaamiseen on sitä isompi, mitä isommat patit... Eli jos pelkäät oikeasti menettäväsi äänesi, älä pitkitä leikkausta. Ei ne patit siitä pienene, niillä on taipumus vaan kasvaa.
struma:
Nykytutkimusten mukaan lääkitys ei oleellisesti pienennä struumaa ja valtaosassa potilailla mitään muutosta sillä ei saa aikaiseksi, eli vanhanaikaista läppää. Tapauksessasi tosin TSH on jo nousussa, joten edes hankkisin sinuna sen lääkityksen, jos et muuta terveytesi eteen uskalla tehdä.
Jos joudut lääkärille ennen sitä heinäkuuta, pyydä samalla se lähete endolle ja kiireinen ohutneulakokeeseen. Sinuna menisin yksityiselle heti, enkä säästäsi rahoja terveyden kustannuksella. Yksityinenkin voi lähettää suoraan sairaalaan erikoislääkärille, jos tajuaa tilanteesi. ELi jos voit mene yksityisesti endolle, tosin kesällä vaikeaa, kun lomilla. Jos ei endoa ole, mene sisätautilääkärille... Jos ei mille vaan yksityiselle, jos tkssa eivät suostu tekemään töitänsä.
Ole huoleti, luultavimmin sinulla ei ole syöpä, mutta pitäähän se tutkia oikeasti eikä leikisti, ennen kuin sanotaan, että ihan kiltit patit. (Vaikka haittaa elämää.) TIlastollinen epätodennäköisyys ei riitä siihen perusteeksi, ettei tutkittaisi kunnolla. Lääkäreille voi painottaa sitä, että patit haittaa. Oma valintasi tietysti valitsetko elämää haittaavat patit kaulallasi ja leikkauksen pelossa elon kuin helpotuksen siitä.
Leikkausta ei tarvitse pelätä. Vaikka se on ns iso leikkaus siitä toipuu nopeasti ja elämä helpottuu huomattavasti.
Ohutneulakoettakaan ei tarvitse pelätä. Ei juuri kummempi kuin verikokeen otto. Jos olet panikoija, pyydä etukäteen jotain rauhoittavaa. Vaikka se tuntuu kyllä ihan turhalta, ottaen huomioon, kuinka nopea juttu se on eikä juuri satu.
Ilman kilpirauhasta pärjää ihan hyvin, paljon paremmin, kuin pattien ahdistamana ja leikkauksen pelossa. Asiaan perehtynyt lääkäri varmasti suosiolla ehdottaisi leikkausta, koska patit noin isot ja haittaa.
Päättäväisyyttä lääkärin kohdatessa. Rohkeutta ja onnea!
selkokieltä vielä terveyskirjstastosta struumasta ja kilpirauhasen kasvaimista:
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00678
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00664
Pätevät lääkärit olisi myös ottanut sinusta ainakin tyreoglobuliinin ja ehkä muutakin tyroksiini arvoja noiden otettujen lisäksi, verikokeissa, joista joskus saa suuntaan kasvaimiin tai autoimmuunisiin kilpirauhastauteihin. Eikö näitäkään otettu?
Kiitos todella seikkaperäisestä vastauksesta. Otan asian nyt hoitaakseni, ja varaan ajan pikimmiten yksityiselle. Olin luulossa, että todellakin tuolla ultralla näkee jo päältä kasvaimen laadun :/
Kirjoittelen tänne kunhan olen käynyt spesialistilla miten asia lähtee kohdallani etenemään. Olisi kyllä mahtavaa saada olo vihdoinkin normaaliksi.
Ei kestä! Kirjoita kuulumisia! :)