Aijai pojat, tuskin enää muistan sitä aikaa, kun en ollut vielä tehnyt virhettä! Silloin minulla oli iso, tilava ja luotettava Japanilainen auto. Auto, jonka ajo-ominaisuudet olivat erinomaiset. Auto, jonka kuskin penkit tukivat jalkoja ja jolla pystyi ajamaan pitkiäkin matkoja ilman kyllästymisen ja junnaamisen tunnetta.
Ulkonäöltään se oli upea. Ja sisätiloiltaan riittävä. Ja se alusta! Voi miten kaipaan sitä tuntua tiestä, tarkkaa ohjausta ja räminän puutetta hiekkatieosuuksilla.
Silloin minulla ei ollut pösöä. Ja en identifioitunut hölmöjen ja luusereiden porukkaan. Lopulta tein virheen ja ostin pösön. Ja senhän tietää miten siinä käy? Saatte nauraa, olen sen ansainnut. Mutta jonain päivänä minulla ei enää ole pösöä. Ja saatte nähdä, että saan elämäni takaisin. Ja voin myös ajaa autoa. Vaikka tämä kokemus onkin vienyt uskoa ihmisiin ja elämään.
Ulkonäöltään se oli upea. Ja sisätiloiltaan riittävä. Ja se alusta! Voi miten kaipaan sitä tuntua tiestä, tarkkaa ohjausta ja räminän puutetta hiekkatieosuuksilla.
Silloin minulla ei ollut pösöä. Ja en identifioitunut hölmöjen ja luusereiden porukkaan. Lopulta tein virheen ja ostin pösön. Ja senhän tietää miten siinä käy? Saatte nauraa, olen sen ansainnut. Mutta jonain päivänä minulla ei enää ole pösöä. Ja saatte nähdä, että saan elämäni takaisin. Ja voin myös ajaa autoa. Vaikka tämä kokemus onkin vienyt uskoa ihmisiin ja elämään.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jotkut eivät osaa edes hävetä.
tuotu ( koska ei ole valmistettukaan) ainuttakaan kuvailemaasi japanilaista autoa. Elät harhamaailmassa.
kannattaa laittaa pinoon kuivumaan halkaistu puoli ylöspäin. Silloin ne kuivuvat paremmin.
Ja siihen uneen taisit herätä??
Hyvän, ison, tilavan, luotettavan, ym. japanilaisen auton? Sinullahan on ollut täydellinen auto. Miksi? Vai repsahtiko penkki, pitkien ajomatkojen tuuli ja ura herkkyys alkoi jo väsyttämään mutta eipähän kyllästytä. Epäilen että se oli Hiace kun kuulokin on sinulta mennyt.
Se oli virhe. Koska ajattelin, että vähemmän ajettu auto voisi olla hieman mukavampi. Mutta erehdyin rankasti. Tosin on mainittava, että edellisessä auto oli erikoisvarusteltu ja siinä oli kunnollinen alustasarja ja jousitus. Joten aivan vakio se ei ollut edes tehtaalta lähtiessä. Mutta en sentään nykyautoa kuvitellut näin kehnoksi ajo-ominaisuuksiltaan vakiona kuin pösö on. Koska olen joskus aiemminkin omistanut uuden auton. Ja vaikka siitä on jo aikaa niin sekään ei alustaltaan ja ohjattavuudeltaan ollut niin kehno kuin pösö on.
Silloin kokoni oli 52 ja nyt 54. Joten jonkinverran sekin vaikuttaa siihen, että sisätilat tuntuvat pienemmiltä. Mutta yllättävän pienet ja epäkäytännölliset tilat pösöön on saatu tehtyä kuitenkin pienemmän keskiluokan koriin. (vrt pösö 407, VW Polo, Fiat punto, Opel Corsa, jne) Eli pikku pösö on jotenkin paljon ahtaampi kuin kilpailijansa. Ehkä syynä ovat onnettomat penkit? Jotka eivät tue yhtään kuljettajaa. Moni voi erehtyä luulemaan esim. 407 sarjaa perheautoksi. Mutta se ei todellakaan ole sitä, vaan sen pahimmat ja paremmat kilpailijat löytyvät juuri tuosta pienemmästä keskiluokasta.
Lähden ensiviikolla lomalle. Ja ensimmäistä kertaa kymmeniin vuosiin en lähde autolla matkaan. Yhtenä syynä se, että pösö on niin kehno junnaaja varsinkin pitemmällä maantieosuudella, että en kehtaa sillä enää liikkua. On toki muitakin syitä.
Nyt odotan, että joku ostaisi sen pösön pois, että voisin olla ilman sitä. Ja ehkä ostaisin itselleni auton siitä saamilla rahoillani? Tai sitten vaan nauttisin hetken ilman autoa siitä, että enää ei tarvitse ajaa pösöllä.
se pösö ja mene muiden ladamiesten kuten kemin jokke lailla ladapalstalle kehumaan miten halvalla saa loistavan auton.
Lada oli muuten todella hyvä auto 80-luvun lopussa Tampereella parina kovana pakkastalvena, siis noin 30 vuotta sitten.
Sehän oli kuin ihmisen paras ystävä, meinaan koira.
Näillä helteillä on huvittavaa kirjoittaa Lada-muisteluita, mutta niinpähän vaan pelitti 30-asteen pakkasillakin kun muisti aamuin ja illoin ulkoiluttaa sitä, eli kävi kaupungilla ajelemassa sellaisen rundin, että moottori lämpeni. Ja, aina käynnisyi ilman lämppäripaikkaa Tammelan torin kupeessa.
Jos sitten jostain syystä jätit ulkoilutuksen väliin, niin siltikin se rupesi kehräämään kuin kissa, toinen hyvä lemmikki, mutta siihen tarvittiin veiviä, joka onneksi oli vakiovarusteena. Kissat kai ovatkin lemmikkinä vähän ronkelimpia kuin koirat.
Näinköhän vielä jostakin löytäisi Ladan. Senhän voisi entisöidä, ja sillä voisi tehdä vaikka mitä retkiä.
Voisin vaikka vaihtaakin nykyisen pökötin sellaiseen.
Siihen voisi viritellä lisäjarruvalon ja tuulilasin pyyhkimiin tihkukytkimen ja ties mitä, erilaisia radioita ja soittimia ja kaiuttimia, ja paljon muuta. Karvanoppia minulla ei koskaan ollut, mutta uuden uutukaiset istuinsuojat kyllä.
Ja kuinka kivaa olisikaan mennä korjaamolle tyhmänä katsomaan mitä pojat autolle tekevät. Tuli aika monta kertaa siellä norkoiltua, sillä siinä vaan kävi niin, että jos jätin tämän parhaan ystäväni huoltoon/korjaamoon itsekseen, niin aina siellä sai vierailla uudelleen. Autoni sai ilmeisesti nk. valohoitoa.
Lopulta totesinkin, että parasta on olla aina itse mukana. Se oli muuten aika opettavainen kokemus, opin yhtä sun toista autoista. Silloin asentajat hoitivat hommansa hyvin ja vieläpä kertoivat minulle mitä ovat milloinkin tekemässä.
on koskaan autoista mitään ymmärtäneet. Jättäkää autoasiat miesten huoleksi.