sisilia viikossa ympäri?

roadrunnerr

Mikäli pysyttelemme pääteillä, uskotteko että viikossa ehtii huristella saaren ympäri ilman että tarvitsee kuitenkaan kiirehtiä vaan nauttiakin paikoista?

3

783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • i love Ragusa

      millään keinoin mutta on asennoiduttava jo alun alkaen ettei millään voi nähdä ja kokea kaikkea. Eikun valitsemaan että mitä ennen kaikkea haluaa nähdä.

      Jospa tästä olisi joptain apua suunnittelussa



      http://www.bestofsicily.com/

    • kvlf mbpon

      on välimeren suurin saari jossa on asukkaita viitisen miljoonaa.
      Viikossa ehditte toki saaren ympäri ajamaan, mutta siinä ajassa ette ehdi missään pysähtelemään tai mihinkään kohteeseen tutustumaan.
      Olen huomenna lähdössä kuudennelle Sisilian matkalleni ja kolmen viikon reisulla tiedän ehtiväni kierrellä Ragusan ympäristössä ja ehkä tekeväni pikku reissun Etnalle.

    • iisi

      Viikossa ehtii paljon! Olimme Sisiliassa jokunen viikko sitten ja kiertelimme autolla pari päivää saarta. Lähinnä ajelimme tällä kertaa moottoriteitä, vaikka yleensä niitä kartammekin. Mutta yllättäin nämä moottoritiet olivatkin vallan mukavia ajella. Esim. tie Cataniasta Palermon suuntaan ja pohjoisrannikolla Messiinaan oli rakennettu melkein koko matkan "silloiksi", siis tolppien päälle, irti maasta tai sitten tunneleihin, joita oli tositosi paljon. Maisemat näkyivät moottoriteiltä yllättävän hyvin ja kaistojen keskellä oli valtavasti kukkivia pensaita. Matkanteko sujui joustavasti. Vuoristoteitä pitkin jos ajelette, niin siihen ei viikko kovin pitkälle riitä, ovat ne sen verran mutkaisia ja kilometrejä kertyy! Mukavaa reissua!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      374
      2056
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1326
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1310
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1198
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      85
      1087
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      90
      956
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      130
      915
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      880
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      818
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      760
    Aihe