häpeän omaa persoonallisuuttani, haluaisin olla jotain aivan muuta. ulkonäölle voi aina tehdä jotain, mutta oman persoonallisuuden muuttamin tuntuu olevan todella vaikeaa... :(
miehenä haluaisin olla kova ja karski, nyt tuntuu ettei haittaisi vaikka olisi narsistin vikaa...
mut ei, väritön ja tylsä tyyppi, ei mitään omanarvontuntoa. kaduttaa etten lähtenyt muukalaislegioonaan, olisin ehkä siellä muuttunut vahvemmaksi. nyt tunnen olevani täysi paska, kaikki mihin olen ryhtynyt on epäonnistunut.
jokainen ihminen on kuulemma hyvä jossain, mistähän sen "hyvän" itsestään löytäisi???
oma persoonallisuus...
4
785
Vastaukset
- N""20
Sama olo täälläkin,paitsi et en välttämät siit karskist tiiä :)
En vihaa itteeni(tai no ehkä vihaan),mut en todellakaan pidä itestäni ja itsetunto on aika repaleina ,tosin ollu aina mukulast saakka..
Sit kun on viell yksinään niin olo vaan pahenee,jos oliskin joku läheinen joka jopa pitäis/arvostais ihmisenä niin sitä vois jopa jaksaa eteenpäin. - ruma nainen
kouluaikaan. Etkö ollut missään hyvä? Käy kaikki aineet läpi...
Ehkä olet hyvä ystävänä? Kielissä, urheilussa, matikassa?
Yhdessä asiassa voit aina olla hyvä: ihmisenä. Se vaatii harjoittelua. Siitä tulee kaupan päälle hyvä mieli etkä voi ymmärtääkään miten voit toisten päivää parantaa pienillä auttamisilla, vaikka se olisi vain oven avaaminen. Ole aina kohtelias, avaa ovia, näytä pieniä huomionosoituksia lähipiirillesi ja muillekin (älä ammu kuitenkaan yli, ei sitä KOKO AJAN tarvitse tehdä). Kuuntele toisia, niin sinuakin kuunnellaan.
Itsestänikin tuntuu että olen ihan harmaata massaa, toiset on sitä tätä ja tuota. Siksi olenkin päättänyt olla hyvä ihminen. =)- huti-ko
olemalla hyvä ja ystävällinen tulee hyväksikäytetyksi ja toisten tallomaksi. se oli se virhe minkä tein, pitäisi aina pitää puolensa ja kostaa kaikki toisten ihmisten ilkeydet. tässä elämässä ei saa mitään olemalla kiltti. jos jotain haluaa se pitää ottaa, eikä mielistellä. miksi olla hyvä toisille, mitä se minua hyödyttää, ei siittä kukaan kiitä.
ja en todellakaan ollut hyvä missää koulussa. tyhmä, hidas ja laiska, sitä kuuli kyllä. ei minulla ole paikkaa tässä maailmassa, tunnen olevani turha. siksi olisi ehkä pitänyt lähteä muukalaislegioonaan. - psyclon9
huti-ko kirjoitti:
olemalla hyvä ja ystävällinen tulee hyväksikäytetyksi ja toisten tallomaksi. se oli se virhe minkä tein, pitäisi aina pitää puolensa ja kostaa kaikki toisten ihmisten ilkeydet. tässä elämässä ei saa mitään olemalla kiltti. jos jotain haluaa se pitää ottaa, eikä mielistellä. miksi olla hyvä toisille, mitä se minua hyödyttää, ei siittä kukaan kiitä.
ja en todellakaan ollut hyvä missää koulussa. tyhmä, hidas ja laiska, sitä kuuli kyllä. ei minulla ole paikkaa tässä maailmassa, tunnen olevani turha. siksi olisi ehkä pitänyt lähteä muukalaislegioonaan.Pidän itseäni kilttinä, huomaavaisena ja herkkänä miehenä, en todellakaan minään karskina äijänä. Joku voisi sanoa jopa että olen naisellinen! Kyllä, sellaiset joutuvat helposti muiden ihmisten ylitallomaksi. Mutta ei kukaan muu voi omia rajojaan asettaa, ja kun näin alkaa tehdä niin johan sitä tarvittavaa kovuuttakin alkaa löytyä! Siitä se lähtee, minä ainakin aloin opetella oman mielipiteeni ilmaisemista ja potkin tylysti vittuun sellaiset ihmiset elämästäni joiden en halunnut sinne kuuluvan. En sen takia että olisin halunnut olla kylmä ja kova, vaan sen takia etten halua tietynlaisia ihmisiä elämääni. Ja kuka muu asiasta päättää ellen minä itse!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425841Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714575Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464342SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564121SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt913725Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään613245SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502423Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352339Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422079En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131199