Hyvä ammatti?

Apuatarvittis

Moro,
niin tossa tuli nuo hakupaperit noihin jatko-opintopaikkoihin, lukioon pääsisin, mutta amikseen en jonne todella tahtoisin.. Lukio ei kiinnosta kun en pidä lukemisesta paljoa.
Mutta ymmärtääkseni joku täydennyshakukin tässä tulee että ilman paikkoja jääneet voivat hakea niihin joissa ei ole täyttä, niin onko kellään mielessä mitään hyviä ns. tulevaisuudenammatteja?
Hyvä palkkahan on aina eli mielellään ekana ne hyväpalkkaiset ammatit..

En oikein osaa sanoa mistä ammatista pitäisin.. Pitäisikö kymppiluokalle mennä, sais nostettua numeroa ja pääsis ehkä sitten ensvuonna sinne ammattikouluun, sais jopa enemmän aikaa miettiä mikä todella kiinnostais..
Mut sanokaa onko jotain hyviä ammatteja mielessä?
Se vaan että jokin tietokoneala saattaisi olla ihan mukava, mutta kaikki tietokonealat ovat varmasti hyvin suosittuja = huono työllistymisprosentti/huono palkkakin ehkä.

Kiitos kun jaksoit lukea!

6

710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lähihoitajaksi

      Hoitoalalla ainakin riittää töitä tulevaisuudessa, palkka tietysti riippuu vähän työstä. Yö- ja viikonloppuvuoroja tekemällä ainakin tienaa ihan mukavasti.

    • laksilaks

      Hyvä ammatti kun on niin yksilökohtainen juttu. Toinen pitää ehdottomasti ihmisläheisestä, toinen taas ei ollenkaan.
      Kymppiluokka on hyvä vaihtoehto, saa miettiä rauhassa ja numerot nousee.
      Ei kuitenkaan voi antaa mitään yhtä vastausta hyvästä ammatista, palkkakin määräytyy usein tes:in ja työkokemuksen/ työtehtävien mukaan.

    • xvd<sfa

      Mee sinne saatanan lukioon. Kukaan ei halua olla paskaduunissa 45 vuotta ilman minkäänlaista yleissivistystä. Kaiken lisäksi joudut vielä opiskelemaan idioottien kanssa. Kthxbai.

    • amiksissa yleinen

      Kymppiluokka ihan jees, mutta lukio ei hullumpi vaihtoehto, jos sinne pääsit. Ammattikouluissa suoritetaan alasta riippumatta tiettyjä "perusaineita". Eli jos ei nyt syksylle paikkaa sieltä mihin haluaa, niin suorittelet lukiossa äidinkieltä, matematiikkaa, muutaman ruotsin ja englannin. Selvität mitkä ammattikoulujen yleisiä aineita on. Niistä saat sitten hyväksiluvut, kun pääset lukemaan ammattikouluun sitä alaa, mikä kiinnostaa.

      Syksyllähän on haku keväällä alkaviin, jos pääsisit tammikuussa aloittamaan opinnot ammattikoulussa, saisit jo syksyllä ainakin muutaman ammattikoulun yleisten aineiden kurssin pois alta.

    • .............
      • shfhhd

        miettisin mikä ammatti ois hyvä ku oon koht 18 ja ku aijo säästän autoo


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3864
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2801
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2468
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1829
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      28
      1519
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      387
      1468
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1238
    Aihe