Suunnitelmissa olisi ostaa yksi uroshiiri,ja niiden virtsahan tunnetusti haisee joten voiko kissanhiekkaa käyttää pohjana? Siis yksistään kissanhiekkaa,ja jos voi niin minkä tyyppinen olisi paras?
Ja vielä pieni kysymys: Tuleeko lähe kaikille hiirille vanhemmiten kasvaimia ja/tai patteja?
Kiitos vastauksista :)
Kissanhiekkaa?
4
692
Vastaukset
- suski87
Kissanhiekoista käytetään välillä paperipohjaista "hiekkaa" toa-lättiä ja puupohjaista pellettiä (yleensä yhdistettynä johonkin toiseen kuivikkeeseen). Näiden kohdalla hajunsitomiskyvyn kokemus vaihtelee käyttäjittäin, osista pitävät hajua selvästi purua paremmin, osasta etenkin kastunut paperimassapelletti haisee jo itsessään pahemmalta mitä likainen puru.
Savipohjaisia kissahiekkoja ei juuri suositella, ovat alustana kovia ja särmikkäitä, ja paakkuuntuvat hiekat aiheuttavat lisäksi suolitukoksen riskin.
Uroshiiren hajunhallinnassa moni suosii turve-puru sekoitusta, jossa hiiri pystyy hyvin möyrimään ja jossa turve auttaa pitämään hajuja pelkkää purua paremmin.
Hiiriurosten kohdalla hajun voimakkuus vaihtelee kuitenkin paljon ihan yksilöittäinkin. Osalla urokseksen hajun huomaa vasta boksille mentäessä vaikka laatikossa olisi pelkkää puruakin, osan kohdalla taas haju leviää koko huoneeseen/asuntoon, vaikka kokeilisia mitä vippaskonsteja. Ja valtaosa jää sitten näiden ääripäittein väliin.
Isolle osalle hiiriä tulee vanhemmiten kasvaimia ja/tai patteja, mutta ei kaikille. Perimän lisäksi tähän vaikuttaa myös hiiren ruokinta. Erityisesti väriainepitoisia siemensekoituksia kannattaa välttää, ne lisäävät kasvainriskiä merkittävästi.- Höpöp
Turve-puru sekoitus kuulostaa paremmalta :) Ja ehkä voin koittaa laittaa sekaan myös vähän kissanhiekkaa(sitä paperi pohjaista) jos haju vaivaa,minun tuuriani olisi saada juuri se haisevassa ääripäässä oleva hiiri,mutta eihän sitä tiedä.
Ja muutama pikku kysymys:Pissivätkö tai kakkivatko hiiret vaatteille? Onko hiirillä sellaisia paikkoja joita pitää pestä tai muuten huolehtia erityisesti? (esim. marsuilla se rasvarauhanen) - Eläin ekspertti
Suski miksi sä yrität koko ajan pilata mun neuvoja!Tyhmä!
- suski87
Höpöp kirjoitti:
Turve-puru sekoitus kuulostaa paremmalta :) Ja ehkä voin koittaa laittaa sekaan myös vähän kissanhiekkaa(sitä paperi pohjaista) jos haju vaivaa,minun tuuriani olisi saada juuri se haisevassa ääripäässä oleva hiiri,mutta eihän sitä tiedä.
Ja muutama pikku kysymys:Pissivätkö tai kakkivatko hiiret vaatteille? Onko hiirillä sellaisia paikkoja joita pitää pestä tai muuten huolehtia erityisesti? (esim. marsuilla se rasvarauhanen)Riippuu yksilöstä tuo vaatteiden merkkailu. Meillä valtaosa hiiristä ei sitä tee, mutta jotkut kyllä. Ensimmäinen urokseni etenkin tiputteli jatkuvasti pientä merkkitippaa sylissä ollessaan. Tuon pojan kanssa sitä ottikin sitten tavakseen pitää aina erillistä kotihupparia jonka heitti päälleen aina ennen kuin poikaa käsitteli, niin ei tarvinnut sitten muita vaatteita olla joka välissä pesuun heittämässä. Nykyään tosin hiirien käsittelykin on itsellä vähäisempää, eli sitä lähinnä tarkastaa että kaikki ovat kunnossa siinä missä ensimmäinen hiireni välillä nukkuikin hupussani ja teki kanssani läksyjä työpöydällä yms. Syliin papanointi meillä tuntuu olevan yleisempää ihan nuorilla hiirillä, tai sitten jos hiirtä ottaa käteen jossain oudossa tilanteessa, eli jännittämisellä on varmasti osuutta asiaan.
Hiirillä harvemmin tarvitsee mitään paikkaa erityisemmin pestä, eli yleensä pystyvät kyllä pitämään itsensä täysin puhtaina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1162276- 1291822
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631216Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K931160En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k721060Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311050Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.431013Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉75965HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio23945Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse56922