Kun nyt näyttäisi siltä että itsekseni pyörin ympyrässä työ-ruoka-uni, ei oikein viitsi itsensä ulottumattomiin pistää rahaa talteen, jos vaikka tulee omatoimisesti nappia otsaan ennen 55v ja haluttaisi ennen sitä syytä varat menemään.
Meneekö valtiolle muuta kuin tulovero ennakonpidätys ja muut pakolliset siinä tulon vastaanottovaiheessa?
Olisi kiva tietää syövätkö joka vuosi potista muutaman prosentin jos pistän pankkiin.
Sukan varteen säästäminen
7
1244
Vastaukset
- Eipä muuta
"Varallisuusvero lakkautettiin vuoden 2006 alussa, jolloin sitä koskenut laki kumottiin." lukee wikipediassa.
Ei tosin kannata valtion näkösälle pistää niitä rahoja.
Varallisuus- ja verotiedot on julkisia, jos kasaat näkösälle (pankkiin) rahaa, julkaisevat jossain "Suomen Rikkaat Sinkkumiehet" listassa Iltalehdessä ja rupeaa loisia pyörimään ympärillä.
Käy Tukholmassa ja avaa muutama pankkitili Ruotsissa, kasaa sinne tasaisesti. - Hektinen
...työ - ruoka - uni, siinäpä se melkein on mitä tavallinen palkansaaja ehtii tekemään työiässä. Sitähän ei tiedä mikä on eläkkeen osuus parinkymmenen vuoden päästä joten itse yritän löytää fiksuja tapoja turvata eläkepäivät edes jollain tavoin. Selviydy.fi sivulla oli hyvä kirjoitus mm. ajankäytöstä.
- mo
Itse suosimani taktiikka on ostaa isot joulusukat ja teipata ne jesarilla selkään kiinni, sinne sitten vaan pullonpalautusrahoja keräämään, oi miksi en tajunnut tätä aiemmin? Olemmeko olemassa sukkia varten vai ovatko sukat meitä varten? Toivotan menestystä avaruuden valloituksessa
Rasmus Nalle Juu - oikeassa olet, verottaja vie pankkitilin tuotosta (hah - mikä se on) veroa 28%.
Esimerkki:
Tilillä jatkuvasti / tasaisesti 10.000 euroa.
Korko% 0,5%
Vuoden korko: 500 euroa
Vero 28%: 140 euroa
Pankki tilittää tuon lähdeveron osuuden verottajalle, ennen kuin maksaa sinulle korkon tilillesi.
Mutta samoin viedään kaikesta tuotoista veroa... paitsi sieltä sukan varresta, mutta eipä se sitten kasva korkoakaan.- kahina-lempi
muttei kukaan huijaa rahojani ainakaan. Nykyään ei kannata luottaa pankkeihin. Rahat omaan jemmaan ja siellä ne pysyy, kunnes tarvitsen käyttöön. Vielä kuusi vuotta duunia ja sitten...
- 17+3?
kahina-lempi kirjoitti:
muttei kukaan huijaa rahojani ainakaan. Nykyään ei kannata luottaa pankkeihin. Rahat omaan jemmaan ja siellä ne pysyy, kunnes tarvitsen käyttöön. Vielä kuusi vuotta duunia ja sitten...
Jos et saa rahoillesi vähintään inflaation verran korkoa tai muuta tuottoa niin se on konkreettisesti sama asia kuin jos repisit aina uudenvuodenaattona vaikka 1% rahoistasi. Esimerkiksi otat sen 10.000 euron nipun ja sytytät sikarin satasen setelillä. Hyvää bisnestä.
Määräaikaistalletuksesta saat esimerkiksi virolaisesta BigBankista (EU-talletussuojan piirissä) seuraavaa
Talletuskorot
Voimassa olevat korkomme ovat seuravaat:
---- 1 000 € - 10 000 € -- 10 001 € - 30 000 -- € Väh. 30 001 €
Korko maksetaan vuosittain
2 vuotta 2,70 % 2,80 % 2,90 %
3 vuotta 2,90 % 3,00 % 3,10 %
4 vuotta 3,10 % 3,20 % 3,30 %
5 vuotta 3,20 % 3,30 % 3,40 %
Korko maksetaan talletuskauden päätyttyä
1 kuukausi 1,20 % - -
2 kuukautta 1,30 % - -
3 kuukautta 1,40 % - -
4 kuukautta 1,50 % - -
5 kuukautta 1,60 % - -
6-11 kuukautta 2,30 % 2,40 % 2,50 %
12-23 kuukautta 3,00 % 3,10 % 3,20 %
24-35 kuukautta 3,20 % 3,30 % 3,40 %
36-47 kuukautta 3,40 % 3,50 % 3,60 %
48-60 kuukautta 3,50 % 3,60 % 3,70 %
* 1-5 kuukauden talletuksissa suurin summa on 10 000 euroa asiakasta kohden.
* 65 000 euron tai suurempien talletusten koroista neuvotellaan tapauskohtaisesti.
- Töpinäksi !
Jo koko yön katko?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1745024Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813626SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt402628SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402278Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä992198Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292077Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan722071Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja882023Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211536Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1131453