TERVEYSTALOUSTIEDE

nannna__

Sain opiskelupaikan Itä-Suomen yliopistosta, Kuopion kampukselta. Pääaineeni on siis terveystaloustiede.

Jonkinlainen käsitys alasta on pääsykoekirjan perusteella toki muodostunut, ja ala kiinnostaa, mutta haluasin tietää konkreettisia esimerkkejä, mihin nämä pääaineena terveystaloustiedettä opiskelleet terveystieteiden maisterit ovat päätyneet.

Onko täällä siis ketään, joka olisi kyseisen tutkinnon suorittanut, ja osaisi valoittaa, missä nykyään työskentelee, mitä työtehtäviin kuuluu yms. Kaikki tieto on tervetullutta :)

4

5576

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opiskelijaTt

      Tervetuloa joukkoomme!
      Vasta opiskelija olen, mutta pitänee vastata, kun ei meitä niin hirveästi ole :) Maisterit päätyvät erilaisiin tutkimus ja asiantuntijatehtäviin, esimerkiksi THL. Myös lääketalous vetää paljon terveystaloustieteilijöitä nykyisin. Työllistyy erilaisiin hankkeisiin tai projekteihin, taloudellista arviointia jne. Konkreettisia esimerkkijä hankala sanoa, kun riippuu vähän, mihin itse haluaa ja suuntautuu. Yleensä ottaen hyville terveystaloustieteilijöille on kyllä kysyntää, vaikka joillakin aloilla ei tutkijat meinaa saada töitä. Meillä kuitenkin melko varma työllistyminen valmistumisen jälkeen. Suuri osa opiskelijoista on myös aikuisopiskelijoita, joten opiskelevat työn ohella ja sekin vaikuttaa siihen, että työllistyminen on ollut hyvää. Päättelisin, että olet kohtuullisen nuori vielä, kun täällä kyselet :) Hyvä, että ala alkaa vetää myös nuorempaa porukkaa.

      • juusos

        Kiva huomata tämänkaltainen kysymys. Kerroit, että suuri osa on aikuisopiskelijoita. Itseäni kiinnostaa terveystaloustiede. Kyselin laitokselta, että onko mahdollista päästä sisään ensi vuonna tutkinnon perusteella. Vastauksena oli, että sisäänpääsy on aika varma. En haluaisi jättää työpaikkaa opiskelun ajaksi ja työpaikka sattuu olemaan pikkasen kaukana Kuopiosta. Voiko alaa opiskella kirjatentteinä pääsääntöisesti?


    • lisäkouluttautuja

      Löytyisiköhän joltakulta lisää tietoa alan työllistymismahdollisuuksista, erityisesti julkiselle tai mahdollisesti järjestösektorille? Yt-neuvottelujen aikana ja alla ei THL:ää voine mainita erityisen hyvänä työllistäjänä, mutta millaisiin paikkoihin työllistyminen tämän ulkopuolella tapahtuu? Millainen palkkaus terveystaloustieteilijöillä on? Olen valmistunut maisteriksi hyvin spesifiltä terveystieteen alalta, eivätkä työllisyysnäkymät ole päätähuimaavat. Nykyiseltä koulutusalaltani löytyy lähinnä (todella huonosti palkattuja) väitöskirjatyöntekijän paikkoja, ja kun tutkiminen ei ole itselle erityisen mieluista, eivät nuo huonot työpaikatkaan sen vuoksi houkuttele.

    • Tirlittanitar

      Työskentelen globaalissa lääkeyrityksessä ja meillä on töissä terveystaloustieteilijöitä :-) he laskevat mm lääkkeiden kustannusvaikuttavuuksia lääkkeiden myyntilupia varten yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3874
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2811
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2478
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1829
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      29
      1578
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      387
      1468
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1248
    Aihe