Onkohan olemassa adapteria , jolla europistorasiasta saatavan virra n(aggregaati, invertteri) saa tuotua tietokoneen latauksessa käytettävälle maadoitetulle johdolle. Tai olisiko muita ideoita , miten ko. homman voisi hoitaa ? Rakentamalla eurotöpselin avulla sähköjakajan uusiksi ?
EURO-pistorasiasta virtaa maadoitetulle töpselille
EURO töpseli
6417
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Agregaatti-/invertterikäytössä et välttämättä tarvitse sitä suojamaajohtoa. Tietysti voit kytkeä suojamaajohdon aggregaatin/ invertterin runkoon, jos haluat.
Voit vaihtaa tietysti agregaatin/ invertterin europistorasian shukopistorasiaan ja suojamaan kytket aggregaatin/ invertterin runkoon.
Tuohon käytöön voit myös tehdä adapterijohdon, jossa europistokkeisen johdon toiseen päähän laitat shukojatkon ja maadoitusliittimen siitä shukojatkosta jätät kytkemättä.
Toimiva idea, mutta sotii määräyksiä vastaan.
vielä, mitä määräyksiä?
...
mitä löysin SFS 6000:sta, on pykälä 551.4.4.1, jossa kerrotaan, että laitteiston osien välillä on oltava suojajohdin. (Kannettavat generaattorilaitteistot).
Tuo estää liittämästä kakkosluokan laitetta (europistoke) generaattoriin. Jos generaattorissa on europistorasia, niin siihen ei ko. pykälän mukaan voi kytkeä yhtään mitään, eli pykälä on idioottimainen. Jokainen voi itse tykönänsä miettiä, kuinka paljon huomiota pykälään kannattaa kiinnittää. Toisaalta on aika hassua asentaa europistorasia kannettavaan generaattoriin.
Kaikenlaiset maadoitettu maadoittamaton adaperi virityket ovat kiellettyjä ja joissaakin tilanteissa jopa hengen ja palovaarallisia. Määräykset koskevat tosin vain sähkönjakeluverkkoon liitettyjä laitteita. Aggregaattiin tai invertteriin liitetyt laitteet ovat tosin vahvavirtasäänösten alaisia, mutta eivät tarkastuspakon alaisia.