Kaunista katseltavaa

En ole mikään rojalisti (kuningasvallan kannattaja) vaan tukevasti tasavaltalainen. Kun olen seurannut etenkin Englannin kuningashuonetta, Prinssi Charlesin koheltamista, Dianan kohtaloa ym. olen suorastaan suivaantunut noiden tyhjäntoimittajien suuriin etuihin.

Englannin kuningashuoneen mahtavuus on perua ajalta jolloin oli Great Britain, jota suomeksi pitäisikin kutsua Suur-Britaniaksi. Vaurautta syntyi suurista alusmaista, joihin voitiin myydä huonot omat tuotteet. Siirtomaavallan loputtua olikin emämaa ihmeissään kun piti yrittää kilpailla "ei omilla markkinoilla".

Ruotsikin on kuningaskunta mutta pieni sellainen niinkuin koko maakin. Tasavaltaisuuteen pyrkivät Svea-mamman perillisetkin ja lähinnä kustannusten takia.

Kun vouhotus Prinsessa Victorian ja Danielin häistä alkoi sanoivat ruotsalaiset:" maksakoon Prinsessa itse häänsä."

Minäkin ilmoitin itselleni, etten moista hääseremoniaa seuraa.

Annas olla! Kun ikäänkuin vahigossa tulin katsoneeksi hiukan alkua, kulkuetta, koristeluja ym., en malttanut lopettaá tiirailuani.

Noin paljon kauneutta ja loistoa lyhyen ajanjakson puitteissa kuitenkin, ei elämässään juuri näe.

Prinssi Danielin kaunis puhe vaimolleen sykähdytti varmaan monia.

Kyllä tuollainen aina sodat, tappelut ja muut pahuudet voittaa. Maksavathan nekin, jopa tasavaltalaisille.

5

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maalaismies*

      Tavallisten ruotsalaisten luulisi olevan helpompi hyväksyä sikäläinen bättre folk, kun tavis on hyväksytty hienoston joukkoon. Hyvä veto kuningashuoneelta.

      • Johan Norjan kruununprinssi ja kuningashuone antoivat radikaalin esimerkin. (Tosin kruununprinssin isäkin oli tehnyt porvaristytöstä kuningattaren. Samoin kuin Kallekustaa Silviasta)
        Katsoin norjalaisen kirkkovihkimisen, ja minua liikutti se, mitä saamelaislaulajatar symboloi. Kirkkohan nimesi joikaamisen synniksi, ja mielestäni nyt oli otettu askel eteenpäin tallaamalla edesmenneitten ahdasmielisyyksien ja ennakkoluulojen varpaille.

        Viktorian häihin päätin myös osallistua tirkistelijänä. Plaseerasin itseni keinutuoliin, mutta väkeä lappasi kirkkoon ihan väsyttävän paljon, eikä morsiusparia näkynyt. Onnistuin kuitenkin heräämään siinä vaiheessa, kun arkkipiispalla oli puheenvuoro.
        Seuraavan kerran heräsin Kalle-Kustaan puheeseen. Pysyin valveilla niin kauan, että sulhasen isäkin pääsi puhumaan. Se oli hyvä puhe, eikä puhuja yhtään nöyristellyt maailman kuninkaalllisten edessä. Hän jopa nauratti heitä.
        Sulhokin oli kuulemma puhut, mutta vasta yksitoistakerroksisen kakun näin ja häävalssin.

        Oli se onni, ettei meitä ollut kutsuttu. Kotimaan lehdet olisivat varmasti repineet nukahteluistani otsikoita tyyliin: Venlastiina häpäisi Suomen, Julki jumalattoman juovuksissa jne.
        Ei siinä olisi auttanut mikään, vaikka kuinka moneen kertaan olisin vannonut kädet näppäimistöllä, etten edes kuohuviinilasillista ollut ottanut.
        En kotona keinutuolissakaan...


    • Katleija.

      Tv:stä tulee niin paljon uusintoja ja uusintojen uusintoja, että kun kerrankin tulee ruudun täydeltä suoraa lähetystä, niin tarkkaan kaikki katsoin. Oikea maraton istuminenhan siitä lauantaina tulikin. Viimeisen lähetyksen loppuosa oli tallennettava, koska torkahtelu alkoi viedä tajun.
      En minä tässä yhteydessä päätäni vaivannut syvällisillä ekonomisilla ja ideologisilla ajatuksilla, jotta olisin katsomatta jättänyt. Jos joku nyt niin teki, niin melkein tulisi sanottua että kovasti ovat happamia pihlajanmarjat.
      Yhdeksän vuotta jaksoivat odottaa, se on rakkautta se. Kyllä sen säteilyn kaikki näkivät ja tunsivat.
      Ihmetellä piti kuinka täsmällisesti kaikki läpi vietiin. Todella upeaa seurattavaa.

      • Lorena*

        Järjestin kotiini tyttöjen sitsit katsomaan hääjuhlaa lauantai iltana. Olimme kaikki ihastuksesta sanattomia niin vihkimistilaisuuden kuin koko hääjuhlan ansiosta. Kuninkaan, Westling vanhemman ja itse sulhasen puheet olivat ihmisläheisiä ei mitään retoriikaa vaan phdasta tunnetta täynnä.

        Kyllä häät tv- ohjelmien parhaimmistoon kuuluu.


      • Atolfia
        Lorena* kirjoitti:

        Järjestin kotiini tyttöjen sitsit katsomaan hääjuhlaa lauantai iltana. Olimme kaikki ihastuksesta sanattomia niin vihkimistilaisuuden kuin koko hääjuhlan ansiosta. Kuninkaan, Westling vanhemman ja itse sulhasen puheet olivat ihmisläheisiä ei mitään retoriikaa vaan phdasta tunnetta täynnä.

        Kyllä häät tv- ohjelmien parhaimmistoon kuuluu.

        nähdä sellaista vilpitöntä rakkautta ja onnea, mikä säteili näistä kahdesta, Viktoriasta ja Danielista. Minäkin onneton istuin TV:n ääressä Klo 16.00- 2.00. OLi kyllä lppulta silmät ristissä.Ihmittelin vain sitä pienen pientä tanssitilaa, missä pari valssinsa tanssasi. Olipahan kuin meidän pressan itsenäisyyspäiväjuhlissa.

        Herttaista oli myöslin havaita, kuinka tällaiset tavalliset ihmiset kuin Danielin suvun edustajat sopeutuivat mutkattomasti ylhäiseen seuraa.

        Puheet olivat vertaansa vailla ja Danielin puhe sai kyllä kyyneleet minunkin silmiini ja varmaan hääyleisönkin silmiin.

        Pistäydyinpähäm vain ja sanonkin

        HYVÄÄ YÖTÄ!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      257
      8870
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      307
      6176
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1320
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1277
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1091
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      75
      923
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      847
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      758
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      310
      680
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      666
    Aihe