Tahkon osakkeet ROMAHTI

alamäki alkoi

Tällä hetkellä tahkolla jyrkin alamäki on osakkeiden ja tonttimaan hinnassa. Kun suuret suunnitelmat eivät toteutuneetkaan, kiinnostus Tahkoa kohtaan sijoittajilla lopahti. Alennus myynnit on alkaneet ja kierre vain pahenee. Parin vuoden päästä sieltä saa pilkkahinnalla kelomökkejä.

9

1090

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lex luthor

      meijän mökistä oli tehty tarjous reilut 370.000 euroa ja ei ole kun 2 makkaria ja yläparvi ja pieni sauna ja pieni tupakeittiö, sijaintikin on melko huono että ei mitään hätää, ja tahko tulee kehittymään kokoajan ja katsokaapa taaksepäin, kun siirryttiin 2000-luvulle alkoi tahkon kova kehitys "ex" erkki j pentin toimesta ja siitä on jatkettu eteenpäin millon milläkin tavalla, onhan niitä usa:ssakin ja ympäri maailmaa lama aikoja ja vaikka sun mitä siellä sais nyt pilkka hinnalla omakotitaloja 1/4 hintaan että näin, turha tulla pelle tänne puhumaan mistään alamäistä taitaa ruka olla alamäkeen päin menossa ei sinne uusia rinteitä enään tule eikä löydy pahemmin enään lähialueelta rakennusalueita minne änkis lisää niitä russakko majoja mitä ne kaikki siellä on ollut alusta asti, tahkolla sentään mökit on ihan luxus luokkaa eikä talvipakkasella käy veto sisään.

      • siellä on

        juskapassilla plöröt menny jo housuun, tuolla puheella et vakuuttanut edes itteäs poju.


    • hinnat vain

      tippuu ja paikka on tällä hetkelläkin kuin autio kylä arizoonan aavikolla. Ei ketään missään.

      • niimpä niin

        aikaan vuodesta on missään erityisemmin ihmisiä hiihtokeskuksissa kun se on vaan valitettava asia että kun pitäisi olla ympärivuotista niin se on vain se talvi ja ne muutamat sesonkiviikonloput, tahkolla sentään on panostettu myös kesään ja hyvin menee siellä golffareita riittää ja bisnes kannattaa ihan kohtalaisesti tietysti ravintolat eivät kannata koska ihmisethän tekee sapuskat mökeillään, ottasivat keski-euroopan paikoista mallia siellä mökeissä talvella vetää kylmää sisälle ja on niin heikot varustetasot että ei kannata paljoa omia ruokia alkaa laittamaan kun läheltä löytyy satoja ravintolavaihtoehtoja kaikenlaisille ihmisille. jos nyt otetaan puheenaiheeksi vaikka lappi niin siellähän ei tyystin ole ihmisiä heinä-elokuussa KETÄÄN koska rinteet eivät ole auki, liian pitkä matka matkustaa "Luonnon" Perässä, ja kun ruska aika tulee vasta myöhemmin, uutisissa on moneen kertaan ollut juttua kuinka lapin matkailu on vähentynyt yms .. eikä minkään kesäharrastuksen kuten vaikka golfin perässä ainakaan itse menisi tietenkään lappiin koska eteläsuomesta löytyy kunnon kenttiä "enemmän kuin laki sallii" .. ei ole mitään mikä saisi minut menemään kesäaikaan lappiin ainut on ruska-aika ennen talventuloa, ja tavellakaan en paljoa pohjoisten keskuksissa käy kun sielläkin meno on muuttunut "hyvistä ajoista" enemmänkin nuorisojen ryypiskely paikoiksi, tahkolla ja himoksella on niin antoisaa käydä kesät talvet kun on niin lähellä meille helsinkiläisille kun 3 tunnissa pääsee himokseen ja 4,5 tunnissa tahkolle ja rinteet on taatusti riittävät, rukan rinteistä voin kertoa että sinne ei kannata mennä ollenkaan rinteiden perässä, murtsikkaladut siellä on hyvät ja niitä on taatusti yllin kyllin mutta sekin on paikkana mennyt samaan kuin levi eli ryypätään ski bistrossa ja sieltä sitten möyhkäämään minne sattuu, levillä taas hullu poroon ja sieltä jatkoille jotka kestää viinikellareista aamukuuteen jonkun kolkon tiloissa ja seurv. pvnä ihmetellää että missä helvetissä sitä ollaa yö vietetty.


    • lumestatykkäävä

      Onpa mielenkiintoinen näkemys. Takavuosina laskettelimme paljon Tahkolla, joten on tuttu paikka. Kävimme siellä nyt kesällä, ihan uteliaisuudesta kun ei vuosiin ole käyty, harkinnassa on oman talvimökin hankinta ja paikka sattui kesälomareissun varrelle.

      Mutta Tahko on tavattoman ruma alue. Kaikennäköistä mökkiä, chalettia, "kylpylää", pyöreätä, kantikasta, kiveä, betonia, lautaa, hirttä! Suunnittelemattomuus siellä ainakin on toteutunut loistavasti.

      Porukkamme äänestikin Tahkon yksimielisesti Suomen rumimmaksi hiihtokeskukseksi. Pari päivää talvessa voi käydä laskemassa kilparinteitä, mutta siinä se onkin.

      Eli jos sijoittajat eivät ole kiinnostuneita, tällainen omaan käyttöön hiihtomajaa etsivä ei Tahkolle halua, voit olla ihan oikeassa :) Kuka sitten on ostaja?

    • kotimaan matkailija

      joka aiemmin moitti ja mustamaalasi Rukaa??? Matkailijoiden ja meidän mökkiyrittäjienkin iloksi positiivisia kokemuksia ja tietoa löytyy kuitenkin enemmän, kuin teitä vahingoniloisia luusereita.

      Tosi asia on, että maailmanlaajuisen laman ja sitä seuranneen kasvaneen kotimaanmatkailun seurauksena, meillä ainakin oli ennätyskausi viime talvena ja tulevalle kaudellekin sesonkiviikot n. 75% jo myytyjä.

      Harmi, että kaikilla ei mene niin hyvin. En kuitenkaan ymmärrä ilkeä mielistä asennettasi -vai oletko kenties menettänyt rahasi huonoissa "pisneksissä" itsekin?

    • mauri henrik

      mahdatko edes tietää mistä sä pelle puhut? :D sulla on pelkkää "tietoo" tästä "tahkon korotus ideasta" jota oltiin nyt jauhettu muutama vuosi, kunnes se huuhaa hommeli sai päätöksensä vihdoinkin. tuon paskan takia nimenomaan ei tahkoa päästy kehittämään ja jatkamaan FOR REAL master plania aka ilkka suutarinen, uusi rinnealue ja tuolihissi piti valmistua 2008 talveksi, vanhojen alppihotelli talojen läheisyyteen, mutta minkäs teet kun tulee näitä juppeja jotka sotkee kuviot hölmöillä idoillaan, uusia rinnealueitahan tulee rondaan ja tahkolaaksoon vai mitä nyt olikaan en tarkkaa muista, sitten vanhat nipasen rinteet otetaan uudelleen käyttöön ja rinteitä muokataan siten että ne sopii hyvin aloittelijoille ja lapsille eli lisää lapsiperheille luvassa siis! eipä voi kyllä kehua lapin tai rukankaan matkailua kävijämäärillä, lapinmatkailu on romahtanut selvästi, uutisissakin monta kertaa julkisuuteen tullut aihe siitä kuinka on haastateltu monia lapinmatkailija yrittäjiä että " huolettaako teitä heikko talvi ja vähäiset kävijämäärät " aina se puhdas rehellinen vastaus " ei lainkaan, joka talvi on aina erilainen " :D ja pyh .. no toki tulee joskus lama aikoja jne mutta kuitenkin, aika jonninjoutavaa on kirjoitella tänne mitään paskaa mistään mistä ei todellisuudessa ole harmainta hajua, ja ainahan ne uutisissa ja missä lie lehdissä haluavat korostaa jotain tiettyä asiaa, no otetaan malliksi vaikka audiliike helsingissä, otsikko: "LOPPUUKO AUDIEN MAAHANTUONTI KOKONAAN" tohon tyyliin vaikka todellisuudessa tilanne olisikin vain väliaikaista, aina on kaikilla hyvät ja huonot ajat JOKAISELLA MEILLÄ! TAHKO ON KOKO ITÄ SUOMEN JA SAVON TÄRKEIN MATKAILU MYYTTI JOKA TUO RAHAA NILSIÄLLE, TAKAA ELANNOT JA TYÖPAIKAT MONELLE SADALLA NILSIÄLÄISELLE, TUO KUOPIOON PALJON ULKOMAAN TURISTEJA JNE ... SO , IF U PLEASE, STFU ..

    • JA VIELÄ

      ILIMASTON MUUTOS VEI LUMETKI

    • nyt sijoittajia

      ym hyväuskosia itkettää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      215
      4118
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      65
      2624
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      393
      2381
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2313
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1541
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      516
      1323
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      95
      1306
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      56
      1287
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      75
      1253
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1176
    Aihe