vanhukset, mummot ja ukot pysyisivät virkeinä, kun jotkut valmiit taiteilijat pitäisivät syksyisin ja keväisin taidekerhoja vanhusten palvelutaloissa. Kelle tuollainen sopii. Palkkiot varmaankin löytyy jsotakin!
Taitelijoille töitä!
rtkk
3271
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
sitä asiaa tällä hetkellä.
Taidetta: maalausta, piirtämistä, askartelua, käsityötä, musiikkia, teatteria, leikkiä, musisointia tulisi viedä valtion ja Eu:n puolelta sairaaloihin, vanhuksille, vankiloihin. Jussi Lehtonen teki(ja tekee yhä kai) Monologiaa Shakespearen sonetteja juuri suljettuihin paikkoihin ja ihmisille. Taide on parempi lääke ja hoiva kuin uusimmatkaan psyykelääkkeet sivuoireineen!
Lähes joka kaupungissa on kuvataiteen harrastajayhdistyksiä, joissa ei ole kunnon opettajia. Keräävät opettajille kolehdin Joulun alla ja keväällä. Panevat pari kymppiä henkeä kohden kolentiin ja kun harrastajia hyvällä opettajalla voi olla kymmenestä kahteenkymmeneen, niin voi päästä hyvin taskurahoille ja saa ihmissuhteitakin lisäksi! Tuollaisista voi innostuneella taiteiljalla olla siis lisätienestejä!