Onko joku laittanut, auttoiko ehkäisemään likaantumista perässä, paljonko kustansi?
Roiskeläpät taakse?
ambi03
41106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tampereen Stockkalla syksyllä -03 maksoivat 20€, todella helppo asentaa itse.
..perän likaantumiseen(ainakaan en ole huomannut eroa kombissa), mutta takapyörien ja perän väliseen osaan kyllä. Samoten eivät kivet pääse hakkaamaan ko osan maalia ruvelle.
Helppo asentaa itse, on valmiit paikat/reiät. n. 15 minuutin homma. Tosin jos ei ole sopivan pientä meisseliä, joutuu ottamaan renkaan irti asennuksen ajaksi.
Itse tilasin Octaviaani uutena läpät, jotka asennettiin myyjäliikkkeen toimesta.
Näkemykseni mukaan juuri takapuskurin alaosat ovat kivisuihkuille alttiita, samoin auton kyljet etuosasta taaksepäin. Läpät on nähdäkseni helppo asentaa itsekin, koska kiinnittyvät sisälokasuojiin, erittäin fiksu tapa minusta.
Läpät maksoivat muistaakseni kaikkiaan jonkun 60?.
Itse ajattelin pehmeitä läppiksiä. Kuitenkin vain oli saatavana kovia. Maksoivat asennettuina 15 e, vaan siinä oli vissiin alennusta mukana. Jos ottaa autoa ostaessa saa vissiin vähän halvemmalla tai samaan hintaan kun tinkaa.
Mielestäni suojaa kiveniskemiltä ja kuralta, jos 195 tai pienemmät renkaat. Leveimmillä ei välttämättä samaa etua.