Puolison lapset ovat meillä joka toinen viikonloppu. Kun puoliso vie lapset pois, hän tulee kotiin ja istahtaa tietokoneelle ja alkaa pelaamaan. Pelaa tuntikaupalla. Sotkujen siivoaminen jää minulle.
Miten itse reagoisitte siihen, että sama kuvio toistuu - ei mitään apua puolisolta, vaikka hänen lapset ovat juuri viettäneet (ja osallistuneet myös asunnon sotkemiseen) viikonlopun meillä. Miehen mielestä minä vain vittuilen hänelle, kun pyydän auttamaan siivoamisessa, onhan kuitenkin hänen lapset meillä olleet. Munko se kuuluu tehdä yksin?
Miten itse reagoisitte siihen, että sama kuvio toistuu - ei mitään apua puolisolta, vaikka hänen lapset ovat juuri viettäneet (ja osallistuneet myös asunnon sotkemiseen) viikonlopun meillä. Miehen mielestä minä vain vittuilen hänelle, kun pyydän auttamaan siivoamisessa, onhan kuitenkin hänen lapset meillä olleet. Munko se kuuluu tehdä yksin?
Vastaukset 25
Vanhimmat
siivoamatta.
eron jälkeen ota uuden suhteen nopeesti, jotta välttyvät siivoomiselta ja pyykinpesulta ja halvempaa elää kaksin kuin yksin. Ei muuten eron jälkeen voi kiintyä toiseen ihmiseen niin nopeesti, erosta pääseminen kestä vuosia. KYllä mä luulen että kyse on vaan olkapäästä ja laastarisuhteesta.
Mistä päättelit, että tässä on kyse laastarista tai olkapäästä? Sanoiko alkuperäinen sanallakaan, että erosta olisi vain vähän aikaa?
Ihmeellistä olettamista taas.
tarkoita viestillä ap mutta tälläisiä miehiäkin on olemassa. Ei kaikki ota uutta suhdetta vakavsti vaan, moni ottaa selviytyäkseen eron tuomista tuskista. Kaksin se onnistuu kun on joku jolle puhua.. ei se välttämättä tarkita että on rakastunut.
Kun eron tuoma tuska hellittää, on aika etsiä tosi rakkaus....se ei aina ole se joka sinut on autttanut yläs surun suosta.
jos se mies haluaisi vain rahan tuojan, pyykinpesijän ja ruoanlaittajan se pysyi sen ekan akkansa kanssa naimisissa.
Mutta kun mies haluaa rakkautta, seksiä, intohimoisen suhteen eikä saa kuin nalkutusta ja pihtausta, niin lähtee VARMASTI.
Joten turha sun täällä on tota samaa paskaa jauhaa, ei sua kukaan ota tosissaan.
...alkaa yleensä siinä vaiheessa kun se vaimo kyllästyy siihen, että joutuu hoitamaan kaikki perheen kotityöt, lapset ja piruvie vielä koirankin pissatukset samaan aikaan kun ukko möllöttää sohvalla tai pelaa tietokonetta. Niin se vaan on, että harvempi nainen sitä ihan vain piruillakseen pihtaa ja nalkuttaa...Ja totta, moni ukko lähtee käpälämäkeen, mutta tekee samat virheet myös seuraavassa suhteessa joka päättyy sekin pihtaavaan,nalkuttavaan, turhautuneeseen naiseen. Sellaiset kehityskelpoiset, aikuiset miehet ottavat kerrasta opikseen eivätkä odota hotelliluokan palvelua seuraavassakin suhteessa.
tuo on silkkaa yleistämistä.
Totta on se, että uudessa liitossa varotaan niitä karikkoja mitkä aikaisemmassa vei eroon.
Esim. uudessa liitossa pidetään todella siitä parisuhteesta huolta, hellitään, ja ollaan lähellä, tehdään toisella pieniä palveluksia jne jne jne
Silti itse eron läpikäyneenä ja monesta erosta ja niiden syistä ihmisten kanssa puhuneena en kyllä todellakaan voi allekirjoittaa että erojen syynä on miesten laiskuus ja siitä kyllästynyt akka.
avioliitossa käyny huonosti, kun purat noin agressiivisesti tunotjasi, tai sitten et ole saanut sitä puolisoa edes, joten yksinäisyytesi piinaa sinua ja purat vihat täällä. Hojaa, kyllä se onni vielä suakinpotkii.
sua ja sun lukihäiriötä.
Kyllä olin vuosia miehen kanssa josta OTIN eron.
ja nyt olen onnellisessa avioliitossa, jossa saan jopa päivä kokea ja kuulla kuinka rakas olen.
Mites sinä ? Sinä pääsit vähän kuin vahingossa naimisiin, ja ukkos lähti heti kun uskalsi, kun oli sun kans niin helvetin onneton. Ja nyt sä sit asut yksin, olet ihan yksin, kukaan ei sua rakasta eikä halua. Ainoa millä saat paineitasi purettua on virtuaalivittuilu. Hommaa kuule dildo itselles, koska kukaanhan sua ei sänkyynsä ota, tuollaista vanhaa mielenvikaista harppua.
...parisuhdetta kovasikkin kuormittava tekijä on nimenomaan epäsuhta kotitöiden jaossa, ja nainen jää usein yksin kantamaan vastuun arjen pyörityksestä. Tämä koskee niin ydinperhettä kun uusperhettä. Parisuhdepalstaa kun hetken lukee käy hyvinkin nopeasti selväksi että kotitöiden jako aiheuttaa suurta mielipahaa jos tuo jako on kovinkin epäreilu. Tällaisesta asetelmasta pakostakin sikiää pihtailevia, nalkuttavia naisia. Eli itse ainakin näen kovinkin selvästi yhteyden sen välillä, että mies joka sanoo exänsä olleen nalkuttava kylmä pihtari on ihan itse tämän tilanteen omalla käytöksellään luonut, ja jättänyt naisensa tarpeet täyttämättä, ja nainen tekee saman miehelle, jättämällä tämän tarpeet tyydyttämättä. Tilanne lukossa, ja ero edessä.
Sen sijaan voisin kuvitella että se uusperheen perustaminen miehen kanssa joka kertoo eron syyksi erilleen kasvamisen etc. voisi välttyä tältä kotitöidenjakohelvetistä ilman suurempaa mielipahaa. Syy miehen laiskuuteen on yleensä naisten ansiota ainakin osittain, sillä edelleen kasvatamme pikkutytöistämme pikku palvelijoita jotka saavat kehuja tekemällä palveluksia muille. Eli laiskoja miehiä ei ole ilman palvelevia naisia, eikä pihtailevia nalkuttavia akkoja ole ilman laiskoja miehiä. Aikamoinen paradoksi, eikö totta? Vain lopettamalla sen palvelualttiuden nainen voi muuttaa sen laiskan miehen.
mä olen kokenut tuon pihtaamisen, eli siis aikoinaan pihtasin itse, enkä todellakaan tehnyt sitä siksi etteikö mies ois siivonnut tai pyykännyt. vaan siksi ettei mies enää haluttanut koska en enää rakastanut.
Aikamoinen väite et akat pihtaa siksi ettei mies siivoa.
seksihalut kyllä juontaa jostain ihan muusta.
Olet sairas jos sinua pitää joka päivä kehuskella. Kukaan ei sellaista jaksa jos ei ole taka- ajatusta. Miehesi on siipiveikko tai jokin ressukka. Kyllä sellaisia elättejä saa baareista kuka tahansa.
Mistä lieneekään epäonnistuneet avioliittosi ja mikä pakko on mennä liitosta toiseen jos ei ole siinä ensimmäisessäkään onnistunut. Pitääkö sillä vielä rehvastella jos on jonkun ääliön saanut koukkuunsa.
BLAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
...no nyt varmaan tiedätkin, miksi se ukko on exän toimesta kiertoon laitettu...
luultavimmin se mies on lähtenyt ja jättänyt peräänsä ex:n joka ei osaa mennä eteenpäin, vaan vinkuu kovaa elämäänsä netissä.
...tämäkö on mielestäsi hyvä selitys sille, miksi ei aikuinen mies osaa omien lastensa sotkuja siivota vaan alentaa oman uuden vaimonsa siivoojakseen? Exä on harppu helvetistä, jonka mies jätti, ja siksi ei siivoa kotona enää ollenkaan? X´D Vai oisko kenties uskottavampaa että mies junnaa samaa rataa eteenpäin, ja edellinenkin vaimo kyllästyi olemaan palvelija aikuiselle miehelle, siivottuaan sekä tämän että yhteisten lasten sotkuja vuosikaudet?
Alkuperäinen kirjoittaja saa osakseen halventavaa kohtelua omalta mieheltään, kun tämä kohtelee vaimoaan alempiarvoisena palvelijana. Hitto, kenenkään orjaksi kannata ryhtyä! Jos mies vielä kokee sen vittuiluksi kun alkup. yrittää asiasta keskustella...niin, eli mies todellakin ajattelee että se on vaimon tehtävä siivota koti, oli sotkia sitten kuka vaan. Missä on tasa-arvoinen kumppanuus? Missä on miehen kyky kantaa vastuuta omien lastensa tekemisistä? Alkuperäinen kirjoittaja voisi olla miehen exää fiksumpi ja antaa kenkää tuollaiselle pojanklopille huomattavasti aikasemmin kun exä antoi.
jos tuossa on sun suurin ongelma, niin ole tyytyväinen elämääsi !
siellä joka päivä!! Miehen lapset ovat tärkeitä hänelle ja lapsille isä. Miksi haluat että he eivät saisi nähdä toisiaan edes viikonloppuisin? Oletko niin epätoivoinen ihminen tai lapsivihaaja?
Isä kuuluu lapsille ja on kuulunut jo ennen sua, miksi sua katkeroittaa ettei lapset saa olla isän kanssa?
Olitko itse lapsena ilman isää ja nyt haluat että muut saavat myös kärsiä isättömyydestä?
Kun tiedät millaista on olla ilman isää ja vieläpä niin että vieras ihminen estää sen tapaamisen, niin luulisi että opit siitä itse, mutta haluat vain koskaa ja kierrättää pahan.
kirjoitat:Isä kuuluu lapsille ja on kuulunut jo ennen sua
ja silti itse olet estänyt lapsiasi isäänsä tapaamasta.
Sulla on kyllä niin monta TOTUUTTA että hirvittää.
Ja sitä paitsi jos sulla olisi kyky lukea ja JOPA kyky tulkita tekstiä OIKEIN, niin EHKÄ tajuaisit ettei aloittaja ole estämässä isän ja lasten tapaamisia toisin kuin SINÄ.
Ja eikös se ollut niin, että mies on ottanut tuon toisen naisen vain siivojaksi ja kokiksi sun mielestä ???
Sä oot kyllä todellinen pelle.
Ehkä miehen kotona siivoaminen oli naisten hommaa, miestä ei sotkut häiritse tai mies pitää siitä kun koti näyttää lapsiperheen kodilta. Tai sitten syy on ihan muualla. Tekisin samoin kuin miehesi eli istuisin omalle tietokoneelle tai tv:een ääreen tai lukisin.
tarvitse siivota kenenkään sotkuja. Tee ihan mitä haluat. Miehesi kuulostaa ikävältä ihmiseltä. Varmaan hänelle on siksi aikoinaan ero tullutkin.
mies rakastaa omia lapsia? Jos se on noin ylitsepääsemätön asia, niin miksi et lähde huonosta suhteesta?
Omia lapsia ei kukaan ohita, se pitää tiedostaa jo ennenkuin tunkee itsensä perheellisten väliin.
sä olet todella säälittävä.
Mä lähden nyt ihanan mieheni kanssa syömään ja sitten lähdetään tanssilavalle, jossa
tiedän että saan kaiken mieheni huomion.
Riudu sinä yksinäisyydessäsi....
Voi kun naurattaa tuollainen paska.
en kyllä lähtis sinne.. kyllä se miehen huomio, lapet ym suvun kesken on paras juhannus rauhassa omalla mökillä, syöden uiden ja saunoen. Omat musiikit jos tanssia haluaa..
BLAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA