Oon vähän miettiny et voisin ehkä hakee tonne niin ois kiva kuulla kokemuksia. Millasta opiskelu, onko rankkaa, millasta porukkaa, millanen sukupuolijakauma jne??
TKK Sähkö, kokemuksia
tuleva teekkari?
51326
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Opiskelu on ekana vuonna suhteellisen helppoa, koska silloin käydään läpi lähinnä lukiosta tuttua matematiikkaa ja fysiikkaa, mutta myöhemmin käytävät kurssit (esim. piirianalyysi 2 ja matemaatiikan peruskurssi S3) ovat jo aika ikäviä. Ei vastaan kuitenkaan tule mitään aivan mahdotonta.
SIK on aika iso kilta, joten kavereiden löytäminen tuskin on vaikeaa. Suuruus on tosin vähän kaksipiippuinen juttu, koska killan asioihin vaikuttaminen on hankalampaa ja suuri osa ihmisistä jää pakostakin etäisiksi. Toisaalta kuten mainitsin niin kavereiden löytäminen on helpompaa ja tapahtumiin riittää aina osallistujia. Tyttöjäkin on :D (ei tosin ehkä suhteessa niin paljon kuin kemmalla, biolla tai infolla)
Lisätietoja opiskelusta saa opinto-oppaasta ja oheistoiminnasta SIKin kotisivuilta.
opinto-opas:
http://electronics.tkk.fi/fi/opinnot/tutkintoohjelmat/est/opinto-oppaat/index/
ainejärjestö:
http://sik.ayy.fi/
ps. Itse en tosin enää opiskele sähköllä vaan vaihdoin kaikin puolin parempaan automaatio- ja systeemitekniikkaan :D
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8543520
Tuolta löytyy epäonnistuneen sähköpuolella olleen kokemuksia.
Opiskelu on teoreettista ja suhteellisen työlästä. Mielestäni opetuksen taso on yleisesti ottaen aika huonoa, mutta itse asia on ihan hyödyllistä ja joskus jopa mielenkiintoista. Sukupuolijakauma on tavallisen insinöörimäinen, varmaan jotain 90%-10%. Ala antaa mahdollisuuden erikoistua aika monelle erilaiselle osa-alueelle.
Itse tykkäsin tosi paljon. Opiskelin ns. vahvasähköpuolella eli sähkötekniikan laitoksen pääaineita. Elektroniikkapuolen jutuista en paljoa osaa sanoa. Sähkötekniikan kurssit olivat mielenkiintoisia ja sopivan käytännönläheisiä. Opetus on tosin perus TKK-opetusta, eli aika itsenäisesti saa opiskella.
Killastakin tykkäsin ja erityisesti ammattiainekerhotoiminta oli kivaa. Sähkötekniikan opiskelijoiden ammattiainekerho on Sähkövoimatekniikan kerho SVTK (http://svtk.ayy.fi/)
Kiitos vastauksista :)