TKK Sähkö, kokemuksia

tuleva teekkari?

Oon vähän miettiny et voisin ehkä hakee tonne niin ois kiva kuulla kokemuksia. Millasta opiskelu, onko rankkaa, millasta porukkaa, millanen sukupuolijakauma jne??

5

1215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-SIK

      Opiskelu on ekana vuonna suhteellisen helppoa, koska silloin käydään läpi lähinnä lukiosta tuttua matematiikkaa ja fysiikkaa, mutta myöhemmin käytävät kurssit (esim. piirianalyysi 2 ja matemaatiikan peruskurssi S3) ovat jo aika ikäviä. Ei vastaan kuitenkaan tule mitään aivan mahdotonta.

      SIK on aika iso kilta, joten kavereiden löytäminen tuskin on vaikeaa. Suuruus on tosin vähän kaksipiippuinen juttu, koska killan asioihin vaikuttaminen on hankalampaa ja suuri osa ihmisistä jää pakostakin etäisiksi. Toisaalta kuten mainitsin niin kavereiden löytäminen on helpompaa ja tapahtumiin riittää aina osallistujia. Tyttöjäkin on :D (ei tosin ehkä suhteessa niin paljon kuin kemmalla, biolla tai infolla)

      Lisätietoja opiskelusta saa opinto-oppaasta ja oheistoiminnasta SIKin kotisivuilta.

      opinto-opas:
      http://electronics.tkk.fi/fi/opinnot/tutkintoohjelmat/est/opinto-oppaat/index/
      ainejärjestö:
      http://sik.ayy.fi/

      ps. Itse en tosin enää opiskele sähköllä vaan vaihdoin kaikin puolin parempaan automaatio- ja systeemitekniikkaan :D

    • dthdrth
    • jupsjups

      Opiskelu on teoreettista ja suhteellisen työlästä. Mielestäni opetuksen taso on yleisesti ottaen aika huonoa, mutta itse asia on ihan hyödyllistä ja joskus jopa mielenkiintoista. Sukupuolijakauma on tavallisen insinöörimäinen, varmaan jotain 90%-10%. Ala antaa mahdollisuuden erikoistua aika monelle erilaiselle osa-alueelle.

    • sähköDI

      Itse tykkäsin tosi paljon. Opiskelin ns. vahvasähköpuolella eli sähkötekniikan laitoksen pääaineita. Elektroniikkapuolen jutuista en paljoa osaa sanoa. Sähkötekniikan kurssit olivat mielenkiintoisia ja sopivan käytännönläheisiä. Opetus on tosin perus TKK-opetusta, eli aika itsenäisesti saa opiskella.

      Killastakin tykkäsin ja erityisesti ammattiainekerhotoiminta oli kivaa. Sähkötekniikan opiskelijoiden ammattiainekerho on Sähkövoimatekniikan kerho SVTK (http://svtk.ayy.fi/)

      • tuleva teekkari?

        Kiitos vastauksista :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      24
      2473
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1546
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      120
      1314
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1140
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      1041
    6. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      260
      892
    7. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      21
      891
    8. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      882
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      209
      860
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      795
    Aihe