TKK Sähkö, kokemuksia

tuleva teekkari?

Oon vähän miettiny et voisin ehkä hakee tonne niin ois kiva kuulla kokemuksia. Millasta opiskelu, onko rankkaa, millasta porukkaa, millanen sukupuolijakauma jne??

5

1192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-SIK

      Opiskelu on ekana vuonna suhteellisen helppoa, koska silloin käydään läpi lähinnä lukiosta tuttua matematiikkaa ja fysiikkaa, mutta myöhemmin käytävät kurssit (esim. piirianalyysi 2 ja matemaatiikan peruskurssi S3) ovat jo aika ikäviä. Ei vastaan kuitenkaan tule mitään aivan mahdotonta.

      SIK on aika iso kilta, joten kavereiden löytäminen tuskin on vaikeaa. Suuruus on tosin vähän kaksipiippuinen juttu, koska killan asioihin vaikuttaminen on hankalampaa ja suuri osa ihmisistä jää pakostakin etäisiksi. Toisaalta kuten mainitsin niin kavereiden löytäminen on helpompaa ja tapahtumiin riittää aina osallistujia. Tyttöjäkin on :D (ei tosin ehkä suhteessa niin paljon kuin kemmalla, biolla tai infolla)

      Lisätietoja opiskelusta saa opinto-oppaasta ja oheistoiminnasta SIKin kotisivuilta.

      opinto-opas:
      http://electronics.tkk.fi/fi/opinnot/tutkintoohjelmat/est/opinto-oppaat/index/
      ainejärjestö:
      http://sik.ayy.fi/

      ps. Itse en tosin enää opiskele sähköllä vaan vaihdoin kaikin puolin parempaan automaatio- ja systeemitekniikkaan :D

    • dthdrth
    • jupsjups

      Opiskelu on teoreettista ja suhteellisen työlästä. Mielestäni opetuksen taso on yleisesti ottaen aika huonoa, mutta itse asia on ihan hyödyllistä ja joskus jopa mielenkiintoista. Sukupuolijakauma on tavallisen insinöörimäinen, varmaan jotain 90%-10%. Ala antaa mahdollisuuden erikoistua aika monelle erilaiselle osa-alueelle.

    • sähköDI

      Itse tykkäsin tosi paljon. Opiskelin ns. vahvasähköpuolella eli sähkötekniikan laitoksen pääaineita. Elektroniikkapuolen jutuista en paljoa osaa sanoa. Sähkötekniikan kurssit olivat mielenkiintoisia ja sopivan käytännönläheisiä. Opetus on tosin perus TKK-opetusta, eli aika itsenäisesti saa opiskella.

      Killastakin tykkäsin ja erityisesti ammattiainekerhotoiminta oli kivaa. Sähkötekniikan opiskelijoiden ammattiainekerho on Sähkövoimatekniikan kerho SVTK (http://svtk.ayy.fi/)

      • tuleva teekkari?

        Kiitos vastauksista :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      193
      3579
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      57
      2237
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      376
      2220
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      43
      2082
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1501
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1213
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      460
      1202
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      121
      1063
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      59
      1014
    Aihe