= koronaarispasmi = sepelvaltimospasmi.
Minulla todettiin tämä sairaus varjoainekuvauksessa. Onko muita kohtalotovereita? Miten sairauttanne hoidetaan? Miten olette selvinneet? Olettko voineet jatkaa työssä?
Prinzmetalin angiina
5
5165
Vastaukset
- Huonekaveri
Tämä ei nyt varmaan auta sinua paljoa, koska itselläni ei ole omakohtaisia kokemuksia, mutta huonekaverillani (ikäisesi nainen) oli ko. sairaus ja hänellä hoitona oli verenpainelääkitys, kolesterolilääkitys, tupakoinnin lopettaminen (altistaa kohtauksille) ja nitrosuihke tarvittaessa, kun tuntee kohtauksen tulevan. Muuten sai jatkaa normaalia elämää, kunhan elämäntaparemontti tuli päätavoitteeksi.
- 2011
Niin,meitähän on vain n.2-3% väestöstä... ;kyllä tämänkin kanssa pärjää,itse tarvitsen lääkityksen jotta suonet pysyvät auki. On Ormox 50mg ; kalsiumsalpaaja;kolestrolilääkitys;ja pika Nitrot. Askel vain hiukan hidastunut ,no siihenkin tottuu... tällähetkellä sl:lla. Jaksamista ja huumoria elämään se on elämän eliksiiriä
- Anonyymi
Miten kauan jouduit odottamaan että pääset tutkimuksiin. Olen odotellut n 10 kk about 30 ambulanssi kertaa nykyään sanovat ekana mones kerta vuoden sisällä sit ottavat ekg hidastelken.
Toivon että te muut ootte saaneet apua ja eikä ole tarvinnut kärvistellä.
Mulla levossa vannemainen kipu joka päivä ja rintakipua ja vasen käsi tuskin toimii ku rintakipua. Pitää vain kestää .
Voimia kaikille - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten kauan jouduit odottamaan että pääset tutkimuksiin. Olen odotellut n 10 kk about 30 ambulanssi kertaa nykyään sanovat ekana mones kerta vuoden sisällä sit ottavat ekg hidastelken.
Toivon että te muut ootte saaneet apua ja eikä ole tarvinnut kärvistellä.
Mulla levossa vannemainen kipu joka päivä ja rintakipua ja vasen käsi tuskin toimii ku rintakipua. Pitää vain kestää .
Voimia kaikillemulla on suht samat oireet ja sama diagnoosi, levossa tulee paineentunne, pahoinvointi ja varsin huono-olo, yleensä nukkuessa ja se herättää varmasti, lääkitys on kova, verenpaine, nitrot sr ja pika, beetasalpaajat, statiini, verenohennus, ja hyytymisen esto. Kivut katosivat puolisen vuotta sitten, olen 60 vuotias mies, vahva sydän sairaustausta suvussa.
Välillä flimmeri ja extroja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mulla on suht samat oireet ja sama diagnoosi, levossa tulee paineentunne, pahoinvointi ja varsin huono-olo, yleensä nukkuessa ja se herättää varmasti, lääkitys on kova, verenpaine, nitrot sr ja pika, beetasalpaajat, statiini, verenohennus, ja hyytymisen esto. Kivut katosivat puolisen vuotta sitten, olen 60 vuotias mies, vahva sydän sairaustausta suvussa.
Välillä flimmeri ja extroja.Mulla on selkeästi stressiperäisenä prinzmetalin angina. Todettu n. 4 vuotta sitten. Varjoainekuvauksessa ei pienintäkään ahtaumaa tuolloin eikä sydämen seinämissä paksuuntumaa. Verenpainetta on ollut jo nuoresta asti. Olen kuusikymppinen ja työelämässä. Ikäni olen liikuntaa harrastanut ja edelleen, mutta kontrolloidusti. Lääkityksenä pitkävaikutteinen nitro, verenpainetabu, beetasalpaaja ja varmuuden vuoksi kolesterolilääke, koska arvo on aina ollut hieman koholla *sukurasite. Tauti on pysynyt hyvin hallinnassa toistaiseksi, tiedän milloin kannattaa relata. Mulla ilmenee sekamuotoisena, liikkeessä ja levossa, mutta stressi selkeästi aiheuttaja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1224825Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1854518Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1171942- 4031711
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331482Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann71259Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3761216- 751145
- 741055
- 921008