Tilasin renkaat netistä ja valitsin toimituksen kotiani lähimpään huoltamoon joka rengastoimittajan "yhteistyökumppani". Renkaat toimitettiinkin ajallaan ja vanteille laittokin sujui nopeasti. Renkaita pois hakiessa hieman epämiellyttävämpi yllätys oli että juuri vahaamani vanteet olivat aivan likaiset, kahdessa vanteessa pitkiä syviä naarmuja niin että pohjamaali näkyy (muissa kahdessa pienempiä) ja yksi painoista irtosi jo renkaita varastoon nostaessa.
Tarkemmin katsottuna painojakin oli laitettu tolkuton määrä, 90-110g/vanne. En muista missään nähneeni noin paljoa painoja??
En ole vielä saanut vanteita auton alle mutta jotenkin pahaa pelkään että uudelleen saa vielä tasapainotuksenkin tehdä..
Renkaiden vanteille laittokokemuksia
4
417
Vastaukset
morot jos on kysä aluvanteesta ja liima painoista niin olis ainakin syytä tehdä kunnon puhdistus niille kohdille johon painot laitetaan :) sitten tota painomäärää voi saada alemmas sillä tavalla kun pyöräyttää rengasta puolen kierrosta :)!!!
- asdad
älä vahaa niitä vanteita ennen painoitusta. liimapainot ei voi millään pysyä kiinni siinä sen vahan päällä.
ja muutenkin kannattaa vahata niitä vasta sen jälkeen kun renkaat on asennettu päälle jos haluaa puhtaat vanteet koska liikkeissä ei ole aina niin puhdasta ja asennuksessakin käytetään rengasrasvaa.
Naarmuja ei tietenkään saisi missään nimessä tulla.
90-110g/vanne ei ole epänormaalia, riippuu vanteesta ja renkaasta. Netistä tilatut renkaat tulevat isoilta toimittajilta joilla renkaat varastoidaan tavalla tai toisella jolloin renkaat voivat kärsiä.
Huoltamoakaan ei varmaankaan hirveästi kiinnosta asentaa halvalla jostain muualta ostetut renkaat, vaikkakin on yhteystyökumppani.- Matti--
Heh heh, millä tavalla renkaat toimitetaan näihin rengasliikkeisiin, jos käsittely on niin paljon parempaa kuin "isoilla toimittajilla"? Rullataan pitkin punaista mattoa?
Jos liike mainostaa renkaiden asennusta, niin eiköhän homma pidä tehdä kunnolla jos siihen kerran aletaankin. Vai saadaanko merkkikorjaamolla kuseksia tankkiin, jos autoa ei ole hankittu saman liikkeen kautta? - asdad
Matti-- kirjoitti:
Heh heh, millä tavalla renkaat toimitetaan näihin rengasliikkeisiin, jos käsittely on niin paljon parempaa kuin "isoilla toimittajilla"? Rullataan pitkin punaista mattoa?
Jos liike mainostaa renkaiden asennusta, niin eiköhän homma pidä tehdä kunnolla jos siihen kerran aletaankin. Vai saadaanko merkkikorjaamolla kuseksia tankkiin, jos autoa ei ole hankittu saman liikkeen kautta?Toimitus toimii aivan samalla tavalla molemmilla. Siitä en sanonut yhtään mitään.
Nettikaupat kun toimivat koko euroopassa niin niillä on pakko olla iso varasto jotta pystyvät toimittaa suht koht nopeasti. Tällöin jotkut renkaat jää seisomaan pidemmäksikin ajaksi jolloin asiakas saa vanhemmat renkaat. Ns. tavallisilla maahantuojilla jotka toimittavat rengasmyyjille ovat paljon pienemmät ja toimittavat yleensä vain Suomeen. Näin ollen varasto vaihtuu tihempään tahtiin.
Sun esimerkki tankkiin kusemisesta on "vähän" liioiteltua. Tietenkin renkaat asennetaan asianmukaisella tavalla mutta kyllä se vaan valitettavasti on niin että liikkeestä ostetut renkaat hierotaan siihen vanteeseen paremmin kuin jostain nettikaupasta ostetut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi645860Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3415677Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934721Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182038Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521942Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2501202Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061