Ilmoitus Kotkan kaupunginhallitukselle, oikeuskanslerille ja poliisille
Ilmoitan tällä 15.6.2010 päivämäärällä, ettei Kotkan kaupunki ja kaupunginhallitus ole kykenevä ratkaisemaan mitään Asko Kervistä koskevaa asiaa, koska Kotkan kaupungilla ja kaupunginhallituksen jäsenillä ei ole aikomustakaan saattaa Kervisen asiaa kunnialliseen päätökseen edes oikeuden päätöksen velvoittamana.
Ilmoitan, että en voi hyväksyä Kymenlaakson käräjäoikeuden 5.5.2010 annetun 10/1046 päätöksen noudattamatta jättämistä.
Kervisestä laaditut väärät ja valheelliset asiakirjat on kaikilla ja kaikkialla tiedossa. Tiedossa on myös niitä väärinkäyttäneiden henkilöiden nimet ja asiat ovat poliisin ja oikeuskanslerin tutkittavana, mutta ennemmin Kymijoki kuivuu kuin Kervistä kohtaan harjoitettu 17 vuoden mittainen vääryys korjataan.
Ilmoitan, että en väistele luottamusmiehen velvollisuutta tällä ilmoituksella, koska kyseisessä asiassa on tietoisesti rikottu lakia useita kertoja panttaamalla Kerviselle kuuluvia asiakirjatietoja. Ja nyt kun Kervinen on vuosien asiakirjapyyntöjen ja kanteluiden jälkeen Kouvolan hallinto-oikeuden päätöksellä asiakirjat saanut ja Kymenlaakson käräjäoikeus määrännyt niistä väärät ja valheelliset tiedot hävitettäväksi, niin kukaan ei halua tehdä muuta kuin pitkittää Kervisen kärsimyksiä ja jatkaa vahingontekoa.
Kun olen kaupunginhallituksessa yrittänyt saada kaupungin virkamiehiä toimimaan perussuomalaisten valtuustoaloitteiden mukaisesti laillisesti mustan listan asiakirja-asiassa ja Kervisen tiedonsaantioikeutta koskevissa kysymyksissä, niin kaupungin virkamiehet ja kahdeksan kaupunginhallituksen jäsentä tekivät rikosilmoituksen perussuomalaisista ja heittivät allekirjoittaneen ulos kaupunginhallituksen kokouksesta.
Ennustan, että oikeuden päätöksen kieltämisellä kaupunginhallitus ajaa itsensä naurunalaiseksi, jolloin ns. Kervisasiat jatkuvat vielä vuosia, joka ei ole ainakaan allekirjoittaneen syy. Irtisanoudun Kervisasioiden käsittelystä myös sen takia, koska kaikki muut kaupunginhallituksen jäsenet ovat rikostutkinnan alaisia, jolloin ilman kaupunginhallituksen varajäseniä ei Kervisasioiden käsittely ole esteettömästi mahdollista.
Sen jälkeen kun poliisi ja oikeuskansleri ovat tutkintansa tehneet ja vastauksensa antaneet, normalisoituu allekirjoittaneen kanta Kervisen asiakirja-asioihin ym. niihin liittyviin asioihin.
Kervistä koskevat asiat ovat ryöstäytyneet Kotkan kaupungin hallinnolta käsistä. Siksi asiat on syytä jättää kokonaan poliisin ja ylempien laillisuusvalvojien haltuun.
Kotkan kaupungilla ei ole edellytyksiä ratkaista Asko Kervistä koskevia asioita, koska väistämätön arvovaltatappio estää tosiasioiden ja oikeuden päätöksen tunnustamisen.
Jorma-Kalevi Merivirta (ps)
Kotkan kaupunginhallituksen jäsen
Ihmisoikeutta poljetaan
J-K Merivirta
2
246
Vastaukset
- * _ *
Yksilö vie, yhteisö vikiseen!
- -pelkistäjä
Ei tässä mun mielestä niinkään yksilönoikeus ole päällimmäisenä vaan Kotkan johtavien virkamiesten ja kaupunginhallituksen yksissä tuumin tehtystä tahallisesta ja jatketuista virkarikoksista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial281828Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1571802Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3511550- 1471181
Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2131164Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221128- 111004
- 285995
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt4979Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49938