Elikkä latasin atitoolin ja ajattelin vähän kellotella omaa ati radeon x600. Yhtään en tiedä, että paljonko noita kelloja voi nostaa niin, että ei menisi mikään paskaksi. Alkuperäiset kellot olivat: ydin 350 MHz ja muisti 250 MHz. En uskalla tosta vaan nostella noita kelloja, joten näin aluksi nostin ytimen kelloa n.40 Mhz ja muistin n.30 Mhz. Vielä ei mitään ongelmia ja lämmöt kutakuinkin samoissa kuin ennenkin. Mutta kysymys kuuluukin paljonko noita maksimissaan uskaltaa nostaa?
Näytönohjaimen kellotuss
uuhsdflä
2144
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
vaan pikku hiljaa ylöspäin. sitten kun alkaa tiltata ja lämmöt nousta sun muuta niin siitä pykälä alaspäin ja se on siinä.
tosin kellotus lyhentää komponentin elinikää että silleen.
eikä siitä ole käytännössä mitään hyötyä, mutta jos tykkää näperrellä niin mikäs siinä. Tuo alkaa tiltata on väärä sanavalinta, se ei ala tiltata vaan se tilttaa kertalaakista. Kellotus lyhentää elinikäää mutta käyttöikä on lyhempi kuin komponentin elinikä jos sitä hoidetaan kunnolla eli pölyt tuulettimen siilistä pois määräajoin. Noinkin vanhaa näyttökorttia on turha kellotella muuten kuin opettelumielessä.