Joku (taidan vähän arvata kuka) käräytti minut poliisille laittoman aineiston hallussapidosta ja levityksestä. Puhutaan to-suojatusta ja salaa kuvatusta alastonkuvista ja sitäkin pahemmasta. Todellisuudessa tiedostoissa ei ole mitään muuta kun pienen yritykseni henkilöstö- ja taloustietoja (mitä en halua ulkopuolisten, edes poliisin tietoon), ja ne on ankarasti salattu (blowfish-algoritmia käyttäen). Salauksesta olen huolehtinut, ne ei saa sitä murrettua auki, enkä aio antaa heille salasanaa. Mitä vastatoimia ne sen lisäksi pystyy minulle keksimään?
Salatut tiedostot
pienyrittäjä,
12347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei mulle ainakaa tullu mitään muuta ku tutkija kerran soitti ja koitti käskeä antamaan salasanan.
Kun sanoin etten muista ja että jos saatte murrettua niin kertokaa se salasana mulleki,
niin ei siitä sitten enempää kuulunut. Antoivat koneetkin takaisin vähän ajan päästä.
Esitutkinnan loppuraportissa vain luki yhdessä lauseessa että koneelta löytyi salattu tiedosto jota poliisi ole onnistunut avaamaan. Siitä seuraa vain se että ne voi tietty kuvitella mielessään mitä siellä mahdollisesti voisi olla, muttei sisällön arvailun perusteella voida mitään tuomioo antaa.
Minullakaan ei tosiaankaan siellä ole mitään sinänsä salaista, vain perheen yksityisiä dokumentteja, joita ei kiinnostanut antaa kyyläripollarin lueskella.
Tästä kannattaa ottaa opiksi se että hyvä salasana on tavattoman tärkeä. Salasanan olisi oltava riittävän pitkä ja satunnaisen tuntuinen, sisällettävä riittävästi entropiaa. Sanoisin että tuollainen vähintään 2^100 tasoinen salasana olisi optimi. Voihan sekin vahingossa löytyä mutta mikäpä ei voisi.
Ohjelmissa on tietysti tärkeää välttää amatöörimaiset töherrykset jotka saattavat vahingossa jättää salasanan kopion tai muuta tärkeää tietoa selväkielisenä esim. virtuaalimuistiin eli käytännössä koneen kovalevylle..
Toivottavasti joskus huomaat että poliisia olisi myös hyvä auttaa. Jos sulla ei ole mitään salaamista niin miksi ihmeessä niille poliiseille ei voi avata niitä tiedostoja. Enempi näin poliisilla kuluu aikaa tutkimiseen ja rikoksen tutkinta mutkistuu ja vaikeutuu.
Se miksi aloitin "toivottavasti joskus huomaat, että poliisia olisi myös hyvä auttaa" meinaan sitä, että varmaan olet tyytyväinen kun sinuun joskus mahdollisesti kohdistuu rikos ja kyseinen rikoksen tekijä käyttäytyy saman kaavan mukaan kuin sinä ja tutkinta vaikeutuu ja asioita ei mahdollisesti saada selville ja homma jää selvittämättä sekä sinä jäät ilman sinun oikeusturvaasi josta nyt niin kovasti pidät kiinni.
Poliisia ei kauheasti kiinnosta mitä niissä tiedostoissa on jos ne eivät liity mihinkään rikolliseen tai itse tutkintaan, jostain kumman syystä ihmiset kuvittelee, että poliisi haluaa vaan huvikseen kytätä ja kerätä ihmisistä tietoa, että voivat kahvikeskusteluissa nauraa ihmisille, sama kuvitelma on IT-alan ihmisistä, että ne kyttää ja seuraa ja avaa ihmisten sähköpostit ym..
Tiedoksi muuten, että tuo sun käyttämä salaus kyllä saadaan auki. Tämä on tätä että keksitään salaus ja jotkus sen sitten osaa purkaa jne.
Hyvää päivän jatkoa
Ei murru Blowfish, siis menetelmänä. Se on tosin tekijänsä eka julkinen kryptoalgoritmi, mutta edelleen hyvä.
Heikko salasana tietysti on riskitekijä, kuten aina. Salasanojen täytyy olla vahvoja.
kysymys vain.
Ajan kysymys niin. Miljoonia vuosia jos ne käyttää brute force-menetelmää.
Yritykseni tiedot ovat salaiset, ja salaisina haluan ne myös pysyvän. Koskee myös poliisia. Eihän missään olisi muuten mitään järkeä. Sähköpostitkin salaan pgp:llä jos vastaanottajalla vai on julkinen avain. Ja oman firman työntekijöillä on.
Voin helpostikin avustaa poliisia, mutta ne tulee vastaan ja kertoo kuka antoi määräyksen ratsata konttorini ja kuka antoi teki väärän ilmiannon. Se ei ole heiltäkään kun asennekysymys.
Niin, eihän poliisi koskaan vuoda tietoja. Lehdet keksii ne tiedot itse.
Eikä poliisit koskaan syyllisty rikoksiin tai muuhun arveluttavaan toimintaan, ei edes entiset poliisit. Se yksikin poliisi joka lähti ostamaan kahvipullaa ja eksyi ryöstöretkelle, niin se on vaan meedian viaton uhri.
Lehtien syytä kaikki!
Turha selittää kuinka tiedostoissa on vain " henkilöstö ja taloustietoja", kenelläkään rehellisellä yrittäjällä ei ole mitään syytä pimittää kyseisiä tietoja poliisilta. Mitä todennäköisemmin sieltä sinun tiedostoistasi löytyy juuri sitä mitä syytteen nostaja on väittänytkin.
Ja JOS nyt vahingossa olet vain niin pässinpää ettet kiusallasi halua kyseisiä tietoja poliisille antaa, niin ajattele mitä tämä saattaa tehdä maineellesi.
ainakin kasvaa, hyvä sellainen. Jokainen maamme kansalainen joka oikeutetusti pistää kampoihin poliisien kyykytykselle ansaitsee kunniamerkin.
Esimerkiksi voidaan ottaa vaikka kännykkään puhuminen ajaessa. Perusvikahan on tosin Arkadianmäellä mutta käytännös tasolla suoraselkäiset konstaapelit viis veisaavat puhelimenkäyttäjistä. Vallantunteen juovuttamat sikapoliisit sensijaan kyttäävät tätäkin toimintaa saadakseen nautintoa turhanaikaisesta kyykyttämisestä
toi on niin bull shittiä toi ainanen vinkuminen tosta, "että jos ei ole salaamista ja on rehellinen"--niin ei tarvi pelätä poliisia blaa blaa. "Kellään rehellisellä ei ole syytä salata mitään" ja muuta paskaa. Uskomatonta höpöä...heheeeee- Ihan kuin ihmisillä ei voisi olla mitä salaisuuksia huvittaa, ja omassa tiedossa - ne eivät kuulu muille, oli ne mitä tietoja tahansa - niin kauan kunnes se todistustaakka tulee vastaan poliisilla tai muilla -ja on jotain sanomista. Heheh...tää on tätä porvarikapitalisti-koulupoikahöpöä...ja pappisruikulaa - missä MUITA..ja kaikkia muita kehotetaan totaaliseen rehellisyyteen käsi kirjalla...jotta olisivat niin pönttöjä, että vielä ostaisivat tuollasta kakkia. Vai vielä pitäs kaiken olla auki jokaiselle muulle. Ja jos ei ole niin on salaista ja rikollista. Mistä näitä taas pönttöjä sikiää, ketkä jaksaa veivata tota sontaa ajasta toiseen. Ihmisten yksityiselämä on omaa ja privaattia -eikä kuulu kenellekään. Eikä tarvi edes perustella. Jos jollain on sanomísta, niin yleensä kannattaa tulla sen haasteen kanssat tai pitää turpansa tukossa.
En avaa tiedostoja poliisille ennenkun ne kertoo kuka minut käräytti. En tee kompromisseja.
Vaara on suuri että 100% rehellinen yrittäjä on hyvin pian entinen yrittäjä. Yritysverotus on vedetty niin tiukaksi että moni pieni yrittäjä pysyy hengissä vain siten että hiukan "oikoo" veroilmoituksessa. Jos kaiken todella verokarhulle kertoo niin se on menoa. Lappu luukulle ja jengi kadulle. Veroasiat ovat kuitenkin verottajan ja verovelvollisen välisiä, eivätkä voi olla varsinaisia rikoksia joita poliisin kuuluisi tonkia.