Ajattelin ihan ohimennen käväistessäni täällä vain jättää ajatukseni, ei muuta.
Toivottaavasti tiesittekin jo, että sokeri on monessa syövässä pääasiallinen energian lähde, eli välttäkää sokeria täysin, kaikki syöpäpotilaat, oli sitten kyse mistä syövästä tahansa.
Sokeria on muukin kuin se tavallinen valkoinen kidesokeri, sitä on kaikki hiilihydraatti, joten hiilarit minimiin ja syöpä ei saa ravintoa.
Pahimmat hiilarin lähteet ovat peruna, riisi ja leipä, ne kun jättää niin on jo hyvällä tiellä.
Ihan 0 linjaa ei oikein ole kannattavaa yrittääkkään, sillä sitten jäisi kaikki vihanneksetkin pois, mutta kun välttää noita 3:a ja lisäksi ihan kaikkea sokerituotteita niin on se ainakin hyvä alku.
Niin moni syöpäpotilas pahentaa sairauttaan tietämättään syömällä karkkia tai suklaata mitä omaiset tuo sairaalaan, se on hyvä lohdutus mutta silloin syöpä saa taas lisää energiaa.
Ei muuta ja oikein hyvää jatkoa kaikille, etenkin niille jotka joutuvat ponnistelemaan syövän kanssa.
Kaikkea hyvää!
Toivottaavasti tiesittekin jo, että sokeri on monessa syövässä pääasiallinen energian lähde, eli välttäkää sokeria täysin, kaikki syöpäpotilaat, oli sitten kyse mistä syövästä tahansa.
Sokeria on muukin kuin se tavallinen valkoinen kidesokeri, sitä on kaikki hiilihydraatti, joten hiilarit minimiin ja syöpä ei saa ravintoa.
Pahimmat hiilarin lähteet ovat peruna, riisi ja leipä, ne kun jättää niin on jo hyvällä tiellä.
Ihan 0 linjaa ei oikein ole kannattavaa yrittääkkään, sillä sitten jäisi kaikki vihanneksetkin pois, mutta kun välttää noita 3:a ja lisäksi ihan kaikkea sokerituotteita niin on se ainakin hyvä alku.
Niin moni syöpäpotilas pahentaa sairauttaan tietämättään syömällä karkkia tai suklaata mitä omaiset tuo sairaalaan, se on hyvä lohdutus mutta silloin syöpä saa taas lisää energiaa.
Ei muuta ja oikein hyvää jatkoa kaikille, etenkin niille jotka joutuvat ponnistelemaan syövän kanssa.
Kaikkea hyvää!
Vastaukset 50
Vanhimmat
syöpäläiselle,mistä lähteestä olet nuo "tietosi" saanut?En löydä mistään tuollaista tietopakettia,joka mainitsemistasi hiilihydraatittomista ruokavalioista syövän yhteydessä olisi puhunut!!!
vastaat noin ilkeesti?
HYVÄÄHÄN toinen vaan tarkoitti.
Tarkoitukseni ei todellakaan ole keksiä mitään omia, vaan kerroin sinulle ja muille syövän pääasiallisen ravinnon lähteen jota jostain syystä ei edes syöpäklinikoilla tiedetä tai kerrota.
Olen saanut tietoa muutamilta entisiltä syöpäpotilailta jotka ovat olleet aivan ihmeissään itsekin kun saivat tietää tämän että miksei heille silloin ei kerrottu tästä.
Ei ole pakko uskoa minua, mutta voit kokeilla itse jos olet syöpäpotilas.
Esimerkiksi aivosyövässä sokeri on ainoa ravinnon lähde ja monessa muussakin joko ainoa tai tärkein ravinnon lähde.
Pyydän vain seuraamaan tutkimuksia ja muutenkin uutisia hiilihydraattien aiheuttamista sairauksista ja yleisesti hiilareiden vaikutruksesta terveyteen niin ymmärrät mistä puhun.
Asia ei ole niin yksioikoinen että pystyisin esittämään sen 100% vakuuttavasti, mutta siksi voinkin vain kertoa oman näkemykseni joka pohjautuu kokemuksiin.
Itse en ole syöpäpotilas vaan parantunut juuri vähähiilihydraattisella ruokavaliolla metabolisesta oireyhtymästä ja vatsahaavasta, reflux-taudista, eturauhasen tulehduksesta, ruokatorventulehduksesta, virtsarakon kroonisesta tulehduksesta ja muutamasta muusta ja syöpä on yksi tulehduksesta aiheutunut sairaus, eli yksi tulehdus sekin!
Itse asiassa, sokeri aiheuttaa tulehdusta ja autoimmuunisairaudet ovat aina tulehduspohjaisia.
Näistä esimerkkejä ovat MS tauti, diabetes, syöpä ja listaa voisi jatkaa yli 200:lla sairaudella ja taudilla.
Ajattelin vain kertoa tämän jos joku haluaa oikeasti miettiä uusia näkökulmia sairaudelleen, hiilarit tappavat, halusi tai ei!
Pahoittelen kuitenkin jos liian suoraan esitän omat "faktat", joka tapauksessa hyvää jatkoa koska en valitettavasti paljoa seuraa tätä foorumia, ainoastaan satuin kohdalle!¨
Jokainen tekee kuten parhaaksi näkee.
Heittämään ajatuksiasi. Jokaisella on valinnanvaraa. Hyvää Jussia!
Ne jotka haluavat parantua syövästä tai helpottaa oireita etsivät varmasti tietoa sokerin vaikutuksista syöpään.
http://koti.mbnet.fi/lowcarb/sokeri1.html
http://www.iltasanomat.fi/hyvaolo/terveys.asp?id=1929343
http://www.hiilaritietoiset.net/valitsetautisi.htm
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=131
http://www.google.fi/#q=syöpä ja sokeri tutkimus&hl=fi&ei=3nAkTPGnO8qVOPnh9dgC&start=20&sa=N&fp=2a2582a2f0bf1c13
Tässä joitain linkkejä aiheesta alkuun, virallisia tutkimuksiakin löytyisi jos jaksaisin kaivella linkkivarastoa, mutta varmasti näppäränä löydätte itsekin niitä!
Jos sairastat syöpää niin lopeta sokerit kokonaan ja rajoita hiilarit ihan minimiin!
Tuo toimii ehkäisevästi joka tapauksessa vaikkei olisikaan syöpää edes!
Kunpa se olisikin noin yksinkertaista. Silloinhan ei enää olisi syöpää eikä tarvittaisi syöpähoitoja.
Miksi sitten syöpään sairastutataan,vaikka elämäntavat ovat oleet terveelliset.....
Asia on suorastaan naurettavan yksinkertainen.
Ihmisellä on ruokavaliossa nykysuositusten mukaan liiaksi hiilareita, jotka aiheuttavat tulehdusta kehossa.
Tätä tulehdusta kutsutaan Inflammaatioksi, eli hiljaiseksi tulehduksksi.
Sokeri ja hiilarit edistävät tämän tulehduksen syntyä ja etenemistä!
Tulehdus saa aikaan kaikki autoimmuunisairaudet, kuten esim diabetes, MS-tauti ja se aikaan lukemattomia muita sairauksia joista ketään ei ole moksiskaan.
Esim nivelrikot polvissa ovat tulehduksen aikaan saamia, se sama tulehdus iskee eturauhaseen, ja taas ollaa ihmeissään.
Tulehdus jatkuu ja sairastuttaa ihmisessä joka puolella jotain, se on hidasta eikä sitä kukaan huomaa missä on se todellinen syy!
Kuitenkin, itse malliesimerkkinä, sairastuin moniin sairauksiin ja yksi niistä oli eturauhasen liikakasvu sekä tulehdus.
Luin paljon aiheesta, kävin lääkärissä ja asiaa tutkittiin ja kun kysyin lääkäriltä miten saan tämän parannettua, lääkäri totesi että se on elinikäinen vaiva.
Minä en kuitenkaan hyväksynyt sitä, vaan etsin keinon parantaa etuauhanen ja se paranikin itseasiassa noin 3-6 kuukaudessa.
Kyse on sokereista ja hiilareista, ne vähentämällä minimiin, alkaa tulehdus kaikota kropasta ja myös eturauhasesta.
Samalla eturauhaseni kutistui reilun kuukauden aikana 45 grammasta 26 grammaan, asia on todettu ultraääni tutkimuksissa.
Lisäksi parani useita muitakin asioita kuten metabolinen oireyhtymä joka on seurausta myöskin tulehduksesta kehossa.
Myöskin nivelet joita särki, on nyt täysin kivuttomat jne.
Syöpä, kuten kaikki tulehduksesta alkavat sairaudet, voivat alkaa parantumaan jos sille annetaan edes mahdollisuus, mikäli pumpataan sokeri, syöpä saa energiaa, miksi siis ruokkia sitä?
Jos asia epäilyttää niin googlella selviää paljon, jos taas hankaat vastaan muuten vain niin sanon suoraan että se on tyhmää!
En ole lääkäri enkä kansanparantaja, mutta tiedän asian omien kokemuksieni ja ystävieni kokemuksien valossa varmaksi ja halusin tuoda sen tänne esille jos siitä olisi jollekin hyötyä.
Kysymys ei ole relevantti, sillä samaan aikaan kun käytät shamppoota, syöt eineksien mukana syöpää aiheuttavia kemikaaleja ja lisäaineita, tai suihkutat tukkaan lakkaa joka on myrkkyä tai laitat aurinkorasvaa joka aiheuttaa syöpää.
Lisäksi ehkä asut ydinvoimalan lähellä tai asut kaupungissa jossa saasteita tai saat muuten kemikaaleja kehoosi joka puolelta ja syöt vielä mikroruokaa(tiedän ettei se ole varmaa:)))
Niin niin kauan kysymykselläsi ei ole mitään pohjaa.
Me elämme kemikaalien aikakautta, me voimme tehdä valintoja mutta valitsemme useasti transrasvaisen ympäristön energiajuomineen ja ihmettelemme miksi minä?
Olen itse kärsinyt erilaisista aineista enemmän kuin uskotkaan joten tiedän mistä puhun.
kiinnostunut asiasta. Voisitko kertoa enemmän, mitä syöt, siis ruokavaliostasi yksityiskohtaisesti?
Saako siis vähän olla hiilareita, ja millaisia?
Kyse on siis ravinteikkaasta vähähiilihydraattisesta ruokavaliosta josta Antti Heikkilä puhuu!
Siinä korvataan riisi, peruna ja leipä ravinteikkaammilla hiilareilla eli maanpäällisillä vihanneksilla ja pyritään ruoassa etsimään aina se laadukkain vaihtoehto.
Esim luomuhan on aina ravinteekkaampaa kuin tavallinen tuote, tosin laatu on kaupoissa välillä huono...
Idea on sellainen että hiilarit tuovat yleensä sen energian mutta korvataankin ne rasvalla, eli aitoa hyvää rasvaa pitää saada joka päivä siitä saadaan hiilareitten tilalle se energia.
Joku voisi sanoa että aivot tarvitsevat hiilareita, totta, mutta meidän ei tarvitse syödä hiilareita saadaksemme niitä, sillä elimistö pystyy tuottamaan itse hiilareita rasvasta ja proteiinista.
Kuitenkin vihanneksista saa hiilareita tarpeeksi joten se ei ole mikään ongelma.
Proteiini otetaan lihasta, rasva otetaan juustoista ja mauitotuotteista ja esim kookosöljystä.
Kookosöljyllä tarkoitan sitä mitä myydään luomukaupoissa, eli se mitä myydään voipaketin näköisessä kääreessä on täyttä sontaa eli ei sitä:)
Kaikki margariinit ja rypsiöljyt aiheuttavat tutkimuksien mukaan syöpää ja häiritsevät HPA-akselin toimintaa, voit googlettaa asiasta enemmän!
Rypsiöljyissä ja margariineissa ongelma on linolihappo, joka vääristää omegarasvahappojen suhteet päälaelleen.
Ihmisen ei pitäisi saada liikaa omega6:tta jota rypsi öljyssä on liikaa.
Vaikka sitä mainostetaan terveellisenä virallisesti, se on yksi syöpää aiheuttava rasva ja se on yksi osatekijä muissakin terveydellisissä ongelmissa.
Hyviä rasvoja kaikista virallisista ohjeista huolimatta on.
Voi, kerma, punainen maito, kookoöljy, pastöroimattomat täysrasvaiset juustot (n. 30% rasvaa) sekä esim kreikkalainen maustamaton jugurtti jossa 10% rasvaa.
Nämä tälläiset tuotteet ovat erinomaisia ja sisältävät kaiken sen energian jota ihminen tarvitsee!
Rasva on elinehto, jos syödään 0%rasvaa sisältäviä lateksi tuotteita, sairastutaan varmasti.
Siinä alkuun, suosittelen lämpimästi kaikille sairaille ja terveille Antti Heikkilän diettiä josta itsellä on jotain 7-8kuukauden kokemus ja tunnen ihmisiä joilla on 20 vuodenkin kokemus ja erinomainen terveys kaikilla.
Hiilarit ovat siis kasviksien muodossa, idea perustuu siihen että voit syödä laadukasta ruokaa paljon, eikä siinä oleva hiilarit/sokeri kuitenkaan ole merkittävä määrä ja samalla saat paljon ravinteita!!!
Perus lautanen voisi olla puolet salaattia ja vihanneksia, lihaa ja vaikka kukkakaalia, mutta karppaajat.fi suivustolla löytyy paljon kokkausohjeita.
Itse en oikein karppaamisesta välitä koska siinä hyväksytään keinotekoiset makeutusaineetkin, joka on yksi syöpää aiheuttava aine sekin.
Sokerin voi korvata Stevia jauheella, kuten itse tein mutta sen avulla pääsin irti sokerista käytännössä kokonaan.
Toivon että tästä oli hyötyä paljon ja kannattaa muistaa että noin karrikoiden sanottuna kun tekee täysin päinvastoin kuin on virallinen ohje niin paraneminen alkaa juuri siitä:)
Tarinani omista terveysongelmistani löytyy Heinäkuun Viva terveyslehdestä joka siis julkaistaan varmaan heinäkuussa...jos kiinnostaa lukaista mitä itse sain aikaiseksi tällä ruokavaliolla.
Valitettavasti haastattelu oli sellainen etten kerennyt ihan kaikkea käydä läpi yksityiskohtaisemmin mutta siinä selviää mitä hiilareiden vaihtamisella hyviin rasvoihin saa aikaan ja siihen oikeat lisäravinteet niin pystyy parantamaan sairauksia joihin on uskonut kuolevansa.
Esim lääkärini sanoi että minun pitää syödä kolesterolilääkettä loppu elämäni, sekä eturauhasvaivat ainoastaan voivat pahentua, mutta kaikki nuo on nyt täysin kunnossa ja kolesteroliarvot ovat kääntyneet laskuun.
Eikö ole kummallista että juuri se paha rasva kolesterolin nousun aiheuttaja virallisesti, paransi minut kaikesta.
Onnea valitsemallasi tiellä. Kiintoisaa nähdä, kuinka upeasti ja keveästi parannut hiilihydraattimolla ruokavaliolla, jos syöpä sinuun iskee. Vaan eihän se varmaan iske kun osaat tehdä oikeita valintoja.
sinulle. Täytyypäs seurata, milloin Viva-lehti ilmestyy ja lukea sieltä sitten juttusi vielä. Olen siis kiinnostunut, mutta en ole vielä oikein sisäistänyt tuota ruokavaliota. Sehän on siis dietti, jolla myös laihtuu.
Sillä laihduin 16 kiloa 3 kuukaudessa ja vaimo myös, sen jälkeen olemme pysyneet samalla ruokavaliolla ja aiomme pysyäkin.
Paino ei nouse eikä laske enää vaan on tasaantunut vakioon joka on sinä mielessä merkittävää että vaimo käy punttiksella ja uimassa säännöllisesti ja minä olen lähinnä ollut tietokoneella, eli se toimii urheilee kovasti tai ei.
Periaatteessa voisi tiputtaa painoakin vielä mutta ruoka on maistunut paljon paremmalta kun ei syö leipää eli ei ole ollut haluja pudottaa enempää, mutta se onnistuu helpohkosti jos vain pudotan ruoan määrää ja taas alkaa laihtuminen.
Toisaalta tämä VHH eli vähähiilihydraattinen toimii hormoneja tasapainottaen ja tasaa veren sokerit ja kolesterolit sekä moni on päässyt verenpaine tai kolesteroli lääkityksestä pysyvästi tällä tavoin.'
Lisäksi olo kohenee 2 viikossa varmasti mikäli noudattaa ale 70gramman päivä hiilareita, joka on helppoa kun vähän katsoo mitä syö.
Periaatteessa ei tarvitse edes noudattaa VHH:ta ihan täysin, kunhan pysyy erossa näistä kolmesta perusaineesta, leipä peruna riisi!
Suosittelen luettavaksi Antin kirjan Ravinto & terveys sekä kirja Malcolm Kendrick ei sittenkään kolesteroli ja James & Ron Braly & Hoggan: VAARALLISET VILJAT!
Itse asiassa piti kertoa että VHH tasaa hormoneja joka ei siis aina tarkoita laihtumista, vaan jotkut liian laihat ovat "lihonneet "parempiin mittoihin ja paino noussut normaaliin samalla ruokavaliolla, eli kyseessä on erinomainen tasapainoinen ruokavalio.
Toiset ovat fanaattisia näistä kaikesta mutta voin vakuuttaa että vaikken itse alussa oikein tiennyt mistä on kysymys, sain kuitenkin hirvittävästi terveydellisiä etuja joten aloin ottamaan selvää enemmän.
Jopa alasilmäluomessa minulla on korkean kolesterolin aiheuttama xantelasma kasvain, joka on siis hyvälaatuinen, se on puolittunut muutaman kuukauden aikana mutta en oikein usko että se kokonaan lähtisikään, tosin ihan hyvä että pienenee kuitenkin.
Joutuu ilmeisesti laserilla poistamaan joskus jos tarvii.
Kuitenkin kolesteroliarvojen muututtua lähti rinnasta rasvapaakutkin pois ja lukemattomia muita etuja.
Syöpä on pahin pelkäämäni sairaus ja olen omassa elämässäni tiedostamatta yrittänyt kaikin keinoin saada sen itselleni, koska olen elänyt niin sanotusti päin persettä.
Huumeet ja viina, tupakka pikaruoka ja kaikki ne myrkyt joiden kanssa olen elänyt ja onkin suoranainen ihme etten ole syöpään sairastunut mutta sehän ei ole aina ihan niin suorasti syy yhteys vaan siihen vaikuttaa moni asia.
On kuitenkin 100% varmaa että elintavoilla pystytään säätelemään terveyttä kaikissa muodoissa, siitä tuskin tarvitsee tutkimuksia alkaa kaivelemaan, mutta haluaisin näyttää itsekin ne tutkimukset joissa on todettu sokerin vaikutus syöpiin, mutta vaikka kuinka olenkin nyt taas etsinyt en vain löydä niitä mistään.
Toivottavasti joku täällä voisi laittaa sellaisiin linkkejä jos muistaa mistä ne löytyy!
Jos syöpä minuun iskee niin yksi asia on 100% varma, kitken sokerin niin täydellisesti pois ruokavaliosta että se ei saisi ainakaan siitä enää energiaa.
Toinen asia on tietysti hoidot jotka on tarjolla, ei ole järkevää ehkä kieltäytyä sellaisesta, tämä lienee selvää!
Toivon ettei se iske kehenkään mutta on niin paljon asioita mikä siihen vaikuttaa, nytkin on aurinko porottanut aika lailla ja ihmiset polttavat nahkaansa...
Itse suojaudun auringon vaikutusta vastaan D3 vitamiinilla, jota syön joka päivä 125µg, se suoraan sanoen estää palamista auringossa, ellei nyt sitten ihan väkisin yritä polttaa itseään.
No se on sitten taas ihan eri juttu:)
Hyvät jussit ja niin edelleen, vaikka joku ei usko minua niin ottakaa asiasta kuitenkin selvää sillä asiasta on kirjoitettu paljon ja tutkimuksia on sokerin vaaroista paljon kunhan ne löytää, minä vain halusin ottaa asian esiin koska on itsekästä pitää se tieto itsellä jos sen voi jakaakin!
ja A H tätä.....kirjamyyntimainontaa.
Eli tämä koko juttu oli taas yksi VHH-mainos.
VHH ei sovi kaikille.
Tässä foorumissa on jo osio VHH-ruokavalio. VHH ei ole dieetti, vaan elämäntapa.
"Toiset ovat fanaattisia näistä kaikesta mutta voin vakuuttaa että vaikken itse alussa oikein tiennyt mistä on kysymys, sain kuitenkin hirvittävästi terveydellisiä etuja joten aloin ottamaan selvää enemmän. " Fanaattinen tunnut sinäkin olevan asian suhteen.
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/4334
Tuolla on palsta aiheelle.
linkkejä tähän syöpä ja ravinto-asiaan, siis oikein kunnollisia tieteellisiä linkkejä, ei mitään T.T:n juttuja, kiitos
Miksi VHH ei sovi kaikille, itse olen sitä mieltä ettei ole mitään syytä miksi ihminen ei voisi elää terveellisesti, ja totta helvetissä mainostan sellaista mikä on hyvää:)
Joillakin tuntuu olevan vain tarkoitus lytätä tälläiset neuvot ihan vain siksi että sattuu itse olemaan toista mieltä.
Saa sitä syödä leipää ja leikkiä terveydelläkin mutta esitin tässä vain yhden näkemyksen ja perustelin sen, sinäkin olet vapaa perustelemaan höpötyksesi!
Juurihan sanoin etten löytänyt yhtään, sinähän näppäränä voisit näyttää minulle yhdenkin tutkimuksen jossa osoitetaan hiilihydraatien välttämättömyys ja terveellisyys ja myös minulle kelpaa yksikin tutkimus jossa todetaan sokerin terveysvaikutukset.
Olen erittäin innokas kuuntelemaan myös miten sokeri edistää syövän hoitoa ja kaikki muukin info on tervetullutta.
Veikkaan että tulee olemaan melko hiljaista:D
Mutta joo, jokainen saa itse päättää ketä uskoa, minua ei ole pakko uskoa, sinäkin voit minun puolestani vetää ihan niin paljon kuin haluat Pekka Puskan kanssa leipää ja light colaa, nami, 0% tuotteet on niin terveellisiä että.
Diabetes on räjähtänyt käsiin sekä ylipaino vaikka Pekka puska saa palkintoja kansanterveyden parantamisesta, sitten tulee kaltaisiasi höpöttäjiä ja yrittävät kaikin tavoin saada pidettyä pimennossa sen mitä juuri kerrroin.
Nämä koulukunta kiistat ei kuulu mulle ja voitte pitää ne omina kiistoina Hanna Partasen, veteraani takinkääntäjän ja puskan kanssa:D
Ps, miten selität muuten sen että verenpaineeni, kolesteroliarvoni, ylipaino, eturauhasen liikakasvu, metabolinen oireyhtymä, reflux tauti, vatsahaava, ruokatorven tulehdus, rintakipu ja kipeät rasvapatit rinnassa, parani kaikki VHH:lla, eikö se että ihminen parantuu tälläisistä sairauksista pelkällä ruokavalio muutoksella todista mitään?
Toinen asia on että juuri näihin sairauksiin sairastuin noudattamalla virallisia ruokailusuosituksia, omituista eikö?
http://www.caring4cancer.com/go/cancer/nutrition/questions/sugar-and-cancer-is-there-a-connection.htm
Asiasta kyllä puhutaan maailmalla!
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9161546
http://scholar.google.fi/scholar?q=sugar and cancer study&hl=fi&as_sdt=0&as_vis=1&oi=scholart
http://breast-cancer-research.com/content/10/1/202
http://conditioningresearch.blogspot.com/2010/02/sugar-and-cancer.html
http://rheumatic.org/sugar.htm
Tuossa jotain asiasta vähäksi aikaa:)
Laita googlen haku
sugar and cancer study
Joitain muutamia hyviä artikkeleita löytyy, eli ihan minun keksimääni tämä ei ole, jatkokysymykset voit esittää noiden sivujen kautta vaikkapa niiden kirjoittajille:D
http://www.cancercompass.com/message-board/message/all,20670,0.htm
Tässä puhutaan hieman asiasta, riittääkö jo?
samanlainen Puskan mustamaalaaja kuin mitä tuolla VHH-palstalla ollaan.
Tämä on Syöpäpotilaiden palsta. Eiköhän asiasi nyt tullut jo selvitetyksi.
Ja noiden nimittelyiden ym. takia ylläpito onneksi pyynnöstä puuttuu asioihin.
"Miksi VHH ei sovi kaikille, itse olen sitä mieltä ettei ole mitään syytä miksi ihminen ei voisi elää terveellisesti, ja totta helvetissä mainostan sellaista mikä on hyvää:) " Yletön rasvansyönti ei välttämättä sovi kaikille.
ps. Viva ei ole varsinainen _terveyslehti_, itselleni tullut vuosikausia.
laitoit linkin aloitusviestiisi...
Ajattelinkin ettei kauan mene kun tipahdat kärryiltä, tässä edelleen hyvä linkki todistaakseni sanani ja tallennan varmuuden vuoksi koko keskustelun jotta voin sen helposti esittää koska tahansa uudestaan ja uudestaan:)
http://www.thaindian.com/newsportal/health/how-sugar-feeds-cancer_100234001.html
Vahingossa.
http://rapidshare.com/files/402996344/Moikka_kaikille.pdf.html
Valitse Free user vaihtoehto:)
Et ole tyhmä, olet vain vihainen ja ymmerrättävästi koska olet joutunut pahan sairauden runtelemaksi, mutta valitettavasti itsesäälillä ei parane, pitää pystyä ottamaan myös vastuu omasta sairaudestaan vaikka se tuntuisikin pahalta.
Pahoittelen että suututin sinut ja vetäydyn nyt pois jotta saat itse esittää omat kommenttisi, minulla on järkevämpääkin tekemistä kuin selitellä sellaiselle joka taistelee aivan turhaan vastaan sellaista josta ei vain ymmärrä mitään.
Hyvää jatkoa ja koitappa parantua, auttaisin jos voisin!
apua tuosta ruokavaliosta. Ystäväni toteutti sitä, mutta hänelle se ei ainakaan tehonnut, vaan syöpäpirulainen levisi keuhkoihin ja luustoon. Mutta jospa ei tehoa kaikille, hyvä jos jollekin kuitenkin.Jokaiseen oljenkorteen halutaan tarttua...........
Todellakin sokerista saa energiaa -myös syöpäsolu, mutta sokeri ei aiheita syöpää. Entäpä Tsernopyl tai ilman saasteet?
Että olet löytänyt itsellesi oman terveen tien. yhtään en väheksy. syön itsekkin vähähiilihydtraatista ruokaa laihtuakseni. syöpä on vain niin salakavala sairaus,jonka välttämiseen ei ole yksiselitteistä keinoa. Itse paranin kirurgin veitsellä ja sytostaateilla. siihen ei olisi ruokavalio eikä elämäntavat enää auttaneet ei edes ennaltaehkäisevästi,koska elin jo ennen syöpää terveelisesti. Uskon,että tsernobyl-onnettomuus aiheutti ja auheuttaa edelleen syöpiä.
en voi sietää fanattisuutta, en missään asiassa. Enkä ihmisen guruna pitämistä.
On se mahdollista mutta meillä on niin paljon opittavaa muutenkin terveydestä, sillä mitä oikeastaan on optimaalinen terveys?
Pelkästään terveellinen ruoka ei riitä, sillä on todella olemassa uhkia myös ulkopuolelta kuten juuri tsernobyl vai miten se kirjoitetaankin.
Kaikki aurinkorasvat ja mikroruoka, dödöt jne,, lista on loputon, joka paikasta tungetaan myrkkyjä kehoon, lisäksi on ilman saasteet jne...
En osaa sanoa mistä se aina kenellekin tulee, mutta sen osaan sanoa ettei syöpää pysty kokonaan torjumaan millään!
On kuitenkin erinomaisia keinoja kuten VHH ja D3 vitamiini joka todistetusti on erittäin hyödyllinen hormoni/vitamiini!
Se pystyy estämään syöpää ja se pystyy estämään uusien syöpäsolujenkin uusiutumisen isohkoilla määrillä, virallinen suositus on kuitenkin aivan naurettava.
Tiedän kyllä ettei syöpä lähde mihinkään pelkällä leivän lopettamisella tai sokeria välttämällä, se vaatii kaiken avun jonka voit saada, mutta kun huomioi kaikki osatekijät niin onhan se parempi tie mielestäni!
Itse opiskelen jatkuvasti lisää, enkä anna minkään hämätä itseäni, sillä jos minusta alkaa tuntua että VHH on väärä tapa, niin se muuttuu silmänräpäyksessä, mutta tällä hetkellä olen 110% varma että homma toimii ja on erinomainen elintapa ja vaimon kanssa elämme vähähiilihydraattisesti molemmat.
Hyvä että pääsit syövästä eroon ja toivon ettei se uusiudu koskaan.
Se että kieltää totuuden omien pelkojensa seurauksena ja estää näin itsensä parantumisen joko sairauksista tai ihmisenä, on mieletöntä.
Lueppa kirja "Tiedostaminen parantaa" saa kirjastosta niin ei tarvitse rahoittaa fanaattisesti myyviä kirjailijoita:)
Tiesitkö että sydänverisuonitautien ja sydäninfarktien syy ei olekaan kolesteroli vaan se saattaa olla pääasiallisesti stressi, stressiä on jatkuva epävarmuus elämässä ja itsensä kieltäminen sekä muu totuuden hylkääminen aiheuttaa sitä lisää.
Luuletko etten epäillyt itse Antti Heikkilän sanomaa rasvoista, kyllä epäilin, mutta otin asiasta enemmän selvää koska ihmettelin miksi ihmiset kuitenkin sen hyväksyvät.
Fanattisuus, en oikein ymmärrä koko sanaa, missä on fanaattisuuden raja?
Itse en miellä itseäni fanaattiseksi enkä pidä ketään ylempänä kuin muut ihmiset, mutta minä puhun mielelläni Antista henkilönä joka on erittäin fiksu ja pätevä lääkäri!
Se mitä hän ja hänen ruokavalionsa on saanut aikaan terveydessäni on uskomatonta, miten voisin pitää suuni kiinni ja jäädä yksinään nauttimaan etuoikeutettuna kaikesta hyvästä?
Haluan tietysti että muillakin on mahdollisuus parempaan elämään koska itse olen joutunut kokemaan myös pahoja asioita, vaikka en ihan syöpää niin olenhan entinen narkkari ja voihan olla lähellä kuolema tätäkin kautta!
Olen käynyt läpi sellaisen elämän koulun että nyt tajuan miten haavoittuvainen ihminen on ja jos voin omalta osaltani auttaa niin minähän autan!
Tiedä sitten fanaattisuudesta, ihan kuinka vain!
Pahoittelut, en väitäkkään että VHH parantaa syövän täysin tai että sillä eestää syövän tulon täysin, se vain todellakin toimii sairauksia ehkäisevästi ja antaa paremmat edellytykset parantumiselle kaikesta huolimatta, en epäile sitä itse yhtään!
olen nyt ja seurannaas vielä -kiitos. mainitsemasi hormooni mietityttää,koska on olemassa hormoonipositiivinen syöpä. Joka tapauksessa teet niin tai näin,niin lopputulos on kuolema. onneksi ei tiedetä etukäteen kuolinpäiväämme.
Niin toivon minäkin,ettei syöpä uusi koskaan.
... mikä sopii yhdelle ei sovi toiselle, kukin tavallaan ja ajatustensa mukaisesti... Itse olen tavallisen monipuolisen ruokavalion kannalla, ei mitään erikostemppuja vaan kaikkea monipuolisesti ja sopivassa suhteessa.
Tarkoitatko D3, sehän ei ole vitamiini vaan hormoni ja esim syöpäpotilaille erittäin tärkeä sellainen.
Tuntuu että sä oikein pakoilet terveyttä kun niin vahva puolustus päällä, mutta google auttaa tässäkin!
D3:sta et saa syöpää tekemälläkään, että nyt alan putoamaan kärryiltä näiden hyökkäysten edessä.
Oli miten oli niin sulla on erittäin paha asenne ongelma!
" mainitsemasi hormooni mietityttää,koska on olemassa hormoonipositiivinen syöpä"
Ihan aikuisten oikeasti, mitä vittua sä horiset?
ainakaan saa ihmisille perille näin:"Ihan aikuisten oikeasti, mitä vittua sä horiset? " "Oli miten oli niin sulla on erittäin paha asenne ongelma!"
Että ihan ohimennen..."Ajattelin ihan ohimennen käväistessäni täällä vain jättää ajatukseni, ei muuta." 24.6. ja nyt on jo 27.6
Asiasi tuli nyt varmastikin ymmärretyksi. Täällä me syöpää sairastavat keskustelemme keskenämme mieltämme painavista asioista. Emme kaipaa alatyylisiä nimittelyjä (VHH-palstaa kun lukee niin näyttää olevan yleistä tuo kielenkäyttö)
Mutta hormonisyöpä D vitamiinista alkaa kuulostamaan jo niin säälittävältä että nyt riittää:)
Mun faija on sitä mieltä että se mitä on aina syönyt on pakko syödä jatkossakin, koska vatsalla on sellainen muisti...
Kuulostaako järkevältä?
On paljon ihmisiä jotka kuvittelevat viljan olevan erityisen terveellistä vaikka se kiduttaa ja riuduttaa paljon ihmisiä myös meillä täällä suomessa.
Itse sairastin keliakiaa 40 vuotta koko ajan kärsien vatsakivuista kunnes tajusin lopettaa viljat, edes tähystyksessä otetuista koepaloista ei löydetty keliakiaa, mutta kumma kyllä viljojen liopettaminen merkitsi monen kivun ja kärsimylsen poistumisen + koko selän alueella olleen ihottuman poistumisen joka lääkärien mielestä oli atooppista ihottumaa.
Sitä rasvattiin siis 16 vuotiaasta asti täysin turhaan, koska rasva ei auttanut kuin pahimpaan kutinaan hetkeksi.
Ihottuma on siis ihokeliakia loppujen lopuksi.
Se mikä sopii yhdelle ei sovi toiselle, niin, onhan se niinkin, mutta ei sinne päinkään:)
Esim vilja ei sovi kenellekkään, pystyisin todistamaankin väitteeni 100%:sti mutta ei jaksa nähdä asiasta vaivaa sen enempää.
On jo ajat sitten todistettu että viljoissa on heroiinin kaltaista ainetta joka tekee sen riippuvuuden, kuulostaako kaukaa haetulta?
Tässä kuitenkin sinulle pähkinä..puhunko taas täyttä paskaa vai onko esim virallinen totuus se oikea totuus?
http://www.tiede.fi/keskustelut/laaketiede-ja-terveys-f11/viljojen-gluteeni-huumeiden-listalle-t39451.html
Pahoittelen jos alan kuulostamaan kiukkuiselta ja vittuilevalta tyypiltä, mutta mä vaan yritän auttaa jos et sitä ole vielä huomannut.
Mulle on periaatteessa yksi vitun hailee sairastatko syöpää vai et, mutta jos hyväksyisit sen että maailma ei ole musta valkoinen niin voisi alkaa parannus koko elämässä.
Lue se Vaar4alliset viljat kirja sen saa ilmaiseksi kirjastosta ja jos vielä olet sitä mieltä että moniviljaa vaan lättyyn niin bii mai guest:D
Suomen virallinen kanta on tappava ja ihmisiä kärsimyksessä pitävä suositus, joka avittaa lääketehtaita tekemään enemmän tulosta.
Esim Hanna Partanen tekee TV mainoksia ja käy pitämässä luentoja "terveellisestä" lautasmallista, mutta vaikka hänelle on selitetty useaan kertaan ja todistettu hänen väitteitä vääriksi, niin silti hän jakaa tätä bullshit tietoa ympäriinsä kansalle.
Kyse ei ole mielipiteestä vaan todistetusta tiedosta, kuka hyötyy mistäkin ja niin edelleen mutta itse olen todennut nykyisen lautasmallin täysin kelvottomaksi koska se ei pysty pitämään ihmisiä terveinä.
Vai onko nykykäsitys terveydestä syöpien räjähdyksen omainen kasvu, diabetes ja myös lapsidiabetes, sekä ylipainoongelmat ADHD jne...
Samalla kun tuijotamme TV:stä Big Brotheria, juomme Batterya ja vedämme sipsejä, ahdamme macin terveellistä paskaa naamariin ja ihmettelemme miksi minä sairastuin?
Sitten ruikutetaan (niin minäkin olen tehnyt) täällä palstoilla asioitamme emmekä ota vastuuta omasta terveydestämme.
Terveydenhuolto on niin alas ajettu että tulevaisuudessa monen henki on omissa käsissä, voimme vaikuttaa siihen monella tavalla.
Ota sinäkin järki käteen ja lopeta huutelu, ota nämä asiat vinkkinä ja ota niistä ensin selvää enemmän ennenkuin alat väittelemään asiasta.
Mulle on todella selvää että voi, kerma ja kunnon rasvaiset juustot ovat terveellisiä, mutta kaikki rasvattomat tai vähärasvaiset tuotteet sairastuttavat!
Nyt ei oikeasti enää jaksa, mulla on paljon opeteltavaa itselläkin asioista, haluan vielä parantaa tyrätkin jos se on mahdollista ilman leikkausta, suattaapi olla että ei vaan ole mutta mulla on tapana ottaa perusteellisesti selvää ennenkuin teen johtopäätökset asioista, näin itsekin sain sellaisia asioita paranemaan mikä ei lääkärien mielestä ole ollut mahdollista omin neuvoin, eikä oikein heidänkään neuvoin:)
Eturauhaseen olisi pitänyt syödä lääkkeitä vuosikaudet ja sitten aikoinaan mennä leikkaukseen joka on erittäin hankala koska siinä menee joiltakin seisokki:)))
Meitsi syö hyvin ja eturauhanen puoplittui, ei tulehdusta ja lääkäri haavi auki, mitäs sanot?
Edelleen seisoo muuten:D
Todellakaan en ole hyökännyt vaan vain pohdin asioita,koska en tiedä. Takoitan naisilla hormoonipositiivista syöpää rintasyövässä, silloin ei enää ole suotavaa käyttää estrogeenikorvaushoitoja. Anteeksi tyhmyyteni. Ei ole ollut tarkoitus loukata ketään.
tämän keskustelun jätän tähän,koska alkoi mennä jo alapääjutuiksi.
En tiedä, mutta toivon, että provosoit tahallasi.
Todetaan vaikka, että on totta, että hiilihydraatit altistaa syövälle. Tälläisiä altistavia tekijöitähän on maailma täynnä. Joku, joka altistaa itseään kaikella mahdollisella paskalla, ei sairastu. Joku taas sairastuu. Sä tuut tälläselle palstalle, jossa on vakavasti sairaita ihmisiä, tohon sävyyn esittelemään asiaasi. Ettei ihmiset muka ota vastuuta omasta terveydestään ja sitten täällä ruikuttaa.
Kerran asia on niin uskomattoman yksinkertainen, niin lämpimästi suosittelen, että teet asiasta tieteellisen tutkimuksen. Uskoisin, että Nobelin voittaminen on hyvin lähellä.
Kerroit itse, että olet entinen narkkari. Miten luulet huumeiden vaikuttavan syöpäriskiin?
Se on sentään, sori vaan, ihan oma valinta. Varmaan on olemassa alttius, joka altistaa jäämään koukkuun. Kuitenkin huumeiden käytön aloittaminen on ihan oma, tietoinen valinta.
Vastoin kuin syöpä. Luulisi oman taustasi hiukka tuovan ymmärrystä.
Syövistähän parhaimmankin arvion mukaan puolet oli ehkäistävissä elämäntavoilla. Siis vain puolet. Ja kuinka totta sitten on tuokaan, kuitenkin on olemassa syöpiä, joista ei yhtään tiedetä, mikä ne "puhkaisee".
Mulla ei ole kerrassaan mitään sitä vastaan, että toteutat tuollaista ruokavaliota. Toivoisin vaan, että pikkusen kirjoittaessaan miettisi, että kirjoitat oikeesti ihmisille, jolla on syöpä. Jotkut paranee, jotkut ei. Sisälsi ruokavalio sitten ihan mitä tahansa.
laihdutin itseni liiankin laihaksi.Pojan syntymän jälkeen halusin mahtua entisiiv vaatteihin,ja onhan paljon keveäpmää hoikkana ole.Atkinsin dietissä ei saa syövä hiilihydraateja.Ruokia joita sai syödä rajattomasti kuului kaikki likatuotteet,kalat,kananmunat,kana,tarkoitin lihatuotteet,erikois kerma,voi.Kallis lysti ja mikäli hiilareita syönousee paino takaisin.Yli 29kg laihdutin silloin.En suosittele ennen kuin juttelee lääkärin kanssa.
Atkinssilla ei olla täysin hiilihydraatittomia, vaan vähennetään reilusti hiilareita.
Toiseksi lääkärin kanssa juttelu on hieman huono idea, sillä lääkärillä ei ole mahdollisuutta puoltaa Atkinssia eikä muitakaan dieettejä koska lääkäri määrää lääkkeitä ja jos ei parane niin jää sairaaksi, siihen tieteen haaraan ei kuulu dieetit eikä vitamiinit!
Kalliudesta sen verran että on olemassa muutakin ruokaa kuin voi, kerma ja nuo mitä luettelit!
Jos todella syö atkinssin jälkeen hiilareita niin takaisin tulee kilot, mistä arvelet tämän johtuvan?
Siksi ehkä kannattaa jatkaakin vähähiilihydraattisella ettei ne kilot tulisi takaisin, sehän se on koko idea...
Se on kuin saisi nakkikioskilla mustan silmän ja kun se vihdoin on parantunut, menee soittamaan suuta uudestaan..
Olen kuullut ja nähnyt useita samanlaisia tapauksia, ei olla ymmärretty mistä on kysymys ja sitten ei saada hyviä tuloksiakaan.
En tiedä miksi ihmeessä suutuin tuosta edellisestä kirjoittelusta jota joku, kuka lienee, kirjoitti.
Mutta ihan sama, kyse on uskosta, kuka uskoo mihinkin ja kuka pahentaa omaa sairauttaan vain koska ei usko että on muitakin totuuksia kuin oma!
Käytin heroiinia yhtenä huumeena vähän aikaa, tiedän että se aiheuttaa syöpää kuten moni muukin asia mitä eläessäni olen käyttänyt tai suuhuni tunkenut.
Saatan sairastua koska tahansa, en kiellä sellaista, vaikka söisinkin mukamas terveellisesti.
En sanonut olevani ehdoton tässä suhteessa, vaan noudatan kyllä VHH:ta mutta joskus syön itsekin sokeria muodossa tai toisessa, tosin olen vähentänyt sen käyttöä radikaalisti.
Pyydän anteeksi sinulta ja kaikilta muiltakin palstalla olevilta, olin tyhmä enkä ajatellut mitä kirjoitin.
Asia on niin tärkeä, silti joka paikassa kyseenalaistetaan ensin ja tutkitaan sitten, se hermostuttaa kun tietää itse miten asia on mutta ei pysty sitä perustelemaan tarpeeksi hyvin jotta ei ajauduttaisi tälläiseen tilanteeseen.
Olette toki vapaita uskomaan mihin vain, mutta sokeri ja hiilarit on tuiedetty jo aikaa sitten syöpää pahentavaksi aineeksi, se on vain jostain syystä täysin pimennossa virallisesta totuudesta, joka ei ihmetytä sinänsä minua ollenkaan.
Parempi etten höpise täällä enempää van annan teidän olla rauhassa, toivon hyvää jatkoa ja vielä kerran anteeksi käytökseni joka oli todella typerää!
on totuttu pahempaankin kielenkäyttöön kuin mitä sinulta tuli,et sentään huo..tellut ketään,rauhaa:-)))
kirjoititko mulle? Ensinnäkin, jos haluaisit "käännyttää minut asiasi puolelle jutuissasi, voisit muuttaa tyyliä. Tullainen uhoaminen ja asiasi kauppaaminen tuollaiseen sävyyn saa ainakin minun niskakarvani lähinnä pystyyn ja asia jää sen alle. Aikuisten oikeesti aikuiset ei tartte voimasanoja tekstissään varsinkaan jos haluaa esiintyä vakuuttavasti ja luottamusta herättävästi. Ja täytyy kyllä sanoa et seisokkis tilakaan ei kyllä kiinnosta. Mut ihaile vaan rauhassa ihan ittekses ;)-