Cipralexixta kokemuksia

aloitin syömään cipralex 10 mg muutama päivä sitten, ensimmäiset 4 päivää 5mg jonka jälkeen otan kokonaisen.
Lääkäri kertoi minulle, että lääke saattaa aluksi jopa pahentaa tilannetta ja tulla todella väsyneeksi.
Olen nyt jo kovin väsynyt ja enkä jaksa tehdä asioita ja siksi kysyisinkin, että väsyttääkö se todella niin paljon, että huomaa todella?
toinen kysymykseni on se, että voiko lääke aiheuttaa pientä pahaa oloa, puistatusta ensimmäisinä päivinä. Välillä tuntuu kurkunpäässä sellainen tunne ja mietinkin, että johtuuko lääkkeestä ja toivottavsti menee myös ohitse...
Kaikille hyvää juhannusta! nauttikaa luonnosta, ystävistä ja hyvästä ruuasta:)
2175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

voi aiheuttaa pahaa oloa ja väsymystä.
lisäksi usein masennuslääkkeen aloitus pahentaa tilanteen pariksi viikoksi.
itse olen saattunut joutua makaamaan 2viikkoa koska mikään ei huvita.
mut se menee ohi ja sit jos lääke sopii niin olo pitäs ruveta paranemaan.
mutta jos tulee pahoja itsetuhoisia ajatuksia mikä voi kans olla mahdollista ole yhteydessä lääkäriin.
sitten kerron kokemuksesta että itselläni tämä lääke ei sopinut alkoholin kanssa yhtään...
menin aina ihan sekaisin..
eli ole varovainen

Äänestä

Minulla oli ensimmäiset kuusi viikkoa aivan kamalaa, kaikki sivuoireet voi sanoa, pahoinvointi, huimaus, närästys, väsymys, vatsavaivat, ahdistus lisääntyi entisestään, masennus ym. Kahden kuukauden käytön jälkeen Cipralexin hyvä vaikutus alkoi näkyä, nyt olen syönyt noin 3 kuukautta. Edelleen hiukan väsyttää, elokuussa on tarkoitus lopettaa. Tsemppiä sinulle, älä ihmettele jos sivuoireet pitkittyvät! Alkoholi ja Cipralex väsyttää aivan hirveesti. Hyvää juhannusta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


gfbhdfghd kirjoitti:

aloitin syömään cipralex 10 mg muutama päivä sitten, ensimmäiset 4 päivää 5mg jonka jälkeen otan kokonaisen.
Lääkäri kertoi minulle, että lääke saattaa aluksi jopa pahentaa tilannetta ja tulla todella väsyneeksi.
Olen nyt jo kovin väsynyt ja enkä jaksa tehdä asioita ja siksi kysyisinkin, että väsyttääkö se todella niin paljon, että huomaa todella?
toinen kysymykseni on se, että voiko lääke aiheuttaa pientä pahaa oloa, puistatusta ensimmäisinä päivinä. Välillä tuntuu kurkunpäässä sellainen tunne ja mietinkin, että johtuuko lääkkeestä ja toivottavsti menee myös ohitse...
Kaikille hyvää juhannusta! nauttikaa luonnosta, ystävistä ja hyvästä ruuasta:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu