Litium 6

alvari.raappavaara

Risto Isomäen ekotrilleri on vaikeasti luokiteltava kirjallisuuden lajityyppien ahtaisiin lokeroihin. Onko kyseessä toimintajännäri, tuomiopäiväpamfletti, essee ydintekniikan kehitysvaiheista vai filosofista pohdintaa väkivallan oikeutuksesta maailmanpolitiikan välineenä. Kaikkea tätä, ja vaikeasta tematiikasta huolimatta ihan helposti luettavassa muodossa. Vaikka kaikkien uraanin isotooppien ominaisuudet ei olisikaan lukijalla yhtä hyvin hallinnassa kuin tekijällä. Asiantuntemattomuudestahan Isomäkeä ei voi syyttää, vaikkei tarinasta pidäkään.
Ensilukemalta peruskuviolta näyttävä juonirakenne on tuttu ja käytetty. Terroristit saavat haltuunsa kriittisiä määriä aineita kunnon jysäyksen järjestämiseen. Vaan missä, koska ja kuka, sitäpä setvivät kansainväliset turvallisuusviranomaiset , mukana tietennii puuhakas ja kaikkeen kykenevä suomipoika Lauri inkkarivaimoineen.
Välillä tuntuu kuin lukisi yhtaikaa vähintään kahta kirjaa. Pitkät luennot ensimmäisistä ydinkokeista Aatuvainaan Suursaksassa tai USAn ulkopolitiikan epäloogisuuksista katkeavat yhtäkkiä väkivaltaisiin toimintajaksoihin. Laivallinen miehiä listitään suitsaitsukkelaan ja huomataan sitten jotta hups, väärä laiva. Toiminta-elokuvan aineksia toki kosolti.
Vaihteeksi pitkät pätkät pohdintaa ja teoreettisia malleja miten hallitsematon tai väärin suunnattu ydinräjähdys etenee mantereen ja maapallon yli. Ja väliin pakollinen jenkkilän presidentin tapaaminen, ihan toiminnan korkeaa tasoa kuvaamaan.
Niin kuin hyvissä dekkareissa tässäkään mikään ei ole miltä näyttää. Lankoja vetelee aivan eri taho kuin vedätetyt kuvittelevat. Lopulta tietennii selviää, että vahvin ase on pelko, mikä lie Isomäen ydinsanoma.
Huumori pientä puujalanpätkää, maisemakuvaus hienoa. Muutamat henkilöhahmot keskeisestä merkityksestään huolimatta varjottomia nimiä, pelkkiä ammattimiehiä alallaan. Jotkut taas uskottavan äärirajoilla. Kuten edustusprostitoidusta parin päivän pikakoulutuksella kehkeytyvä huipputaistelija.
Lopullisia vastauksia Isomäki ei anna, mutta esittää hyviä ja merkittäviä kysymyksiä.
Rohkenen suositella juhannuskrapulan hoitoon.

3

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Irma Tarmo

      tämä Isomäki, kun kelpasi Eduskunnalle asiantunijaksi ydinvoimapäätöstä valiokunnissa hinkattaessa. Jos uskomme päivän hesaria.

    • kesäamppari

      Pakko myöntää että Risto Isomäki on aika tuottelias kirjailija. En ole koskaan lukenut hänen romaanituotantoaan - esimerkiksi Sarasvatin Hiekkaa kuulostaa mielenkiintoiselta. Tämä Litium 6 kuulostaa kyllä kiinnostavalta.

      Itse bongasin viimeisimpänä tuolta blogista http://kirjaplaneetta.blogspot.com Risto Isomäen suhteellisen uuden tietokirjan ilmastonlämpenemisestä. Itse en aina lämpene hänen kirjoitustyylilleen, joka on ajoittain vähän huolimatonta. Muuten hyvää matskua.

      • alvari.raappavaara

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      269
      4911
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      89
      3384
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      42
      3278
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      49
      2582
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1817
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1620
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1428
    8. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      12
      1227
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      70
      1027
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1025
    Aihe