Raskaustesti näytti positiivista, ja näin ensikertalaisena neuvokee nyt minnuu että lääräriin vai neuvolaan vai minne yhteyttä? Ja kannattaako heti ottaa yhteyttä? AIkaisintaan äitienpäivästä on ollut raskaaksitulon mahdollisuus.. Emme halua vielä läheisille ja ystäville paljastaa tätä asiaa, joten ystävällisesti ihmiset auttakaa!
lääräriin vai neuvolaan?
ekakertalainen
5255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
neuvolaan terveydenhoitajalle ja varaa aika sinne. Eka vastaanottoaika on terveydenhoitajalle, siinä keskustellaan noin tunti, saat kaikenlaisia esitteitä, tietoa raskausajan ravinnosta jne. Eka neuvolalääkärikäynti on vasta noin viikolla 12 muistaakseni. Voit soittaa hetikin, tai sitten voit odotella pari viikkoa jos haluat seurata, ettei tule varhaista keskenmenoa. Pääasia, että otat yhteyttä ajoissa ennen viikkoja 10-13, koska terveydenhoitajan pitää ehtiä tehdä sulle lähete sairaalaan viikoilla 10-13 tehtävää niskapoimu-ultraa varten. Jos et ota heti yhteyttä neuvolaan, googlettele itse, mitä ruokia raskaana ollessa pitää välttää. Onnea raskaudesta :)
Heti soittelen huomenissa, jos on vaikka jo tuolla toukokuun puolella "nalli napsahtanut".. Kaippa ne siellä testaa sit että kuinka pitkällä ollaan.. Hyvä kun ei tiedä näistä asioista mitään.. Kiitoksia onnitteluista!! =)
"testailla" miten pitkällä olet raskaana vaan lasketaan se laskuria apua käyttäen. Voit tehdä sen itsekin, netti on laskureita pullollaan.
Neuvolaan varataan tosiaan terv.hoitajalle aika, itse varasin, sain viikoille 8, sitä ennen kävin yksityisellä ultrassa viikoilla 6, varmistamassa että alkio on oikeassa paikassa jne.
itse soitin neuvolaan, annettiin ensimmäinen aika 6 rv, silloin juuri annettiin kaikkia mahdollisia esitteitä, vihkosia jne. silloin varattiin myös seuraavat kolme aikaa, 12 rv lääkäri UÄ ja seuraava neuvolakäynti, ensimmäisellä neuvolakäynnillä annettiin myös verikoelähete..
Ja kannattaa jo ennen soittoa mahdollisimman tarkasti muistella, milloin on viimeiset kuukautiset olleet ja kuinka pitkä kierto on, niitä kuitenkin puhelimessa kysytään. Sen perusteella hoitaja laskee, milloin ensimmäinen käynti on.