Löytys nikon D60 ja siihen kitti 55-200mm putket. Ja nyt tarvisin kipeästi jotain tuon kitin ja zoom putken väliltä olevaa putkea, joku 18-135mm tms.. Nikonilta löytys tuo 18-135mm ( ) mutta enpä taas tiiä onko tuo niin hyvä. Nii aattelin löytyykö sigmalta vastaavaa putkea jossa olis putkessa _tarkennusmoottori_? Ja millä näissä sigman putkissa tarkennusmoottori on merkitty? Vai onko niisä missään edes olemassa tark.moottoria..
Kyllähän niitä putkia löytys nikoniltaki mutta hintaahintaa löytyy sitten myös iha kivasti.
Kyllähän niitä putkia löytys nikoniltaki mutta hintaahintaa löytyy sitten myös iha kivasti.
Vastaukset 3
Vanhimmat
löytää tietoa helposti. Tuossa alla olevassa linkissä on kameraasi sopiva yleislinssi jopa OS:llä varustettuna, tosin sillä sivulla on $-hinta mutta saat sen eurohinnankin helposti selville. Ainakin Sigman omat datat väittävät sen piirtoa varsin kohtuulliseksi jos ei vallan hyväksi. Valovoimahan noissa kohtuuhintaisissa monitoimiputkissa ei ole huippuluokkaa mutta valovoimaisen primen esim. 35 mm F1.8 (muistaakseni) saa alle 200€ ja siinä riittää valovoimaa moneen paikkaan.
http://www.sigmaphoto.com/shop/18-200mm-f35-63-dc-os-sigma
kiiitoksia! Tuohan olis hyvä..
Osasko joku vielä sanoa että millä nuihin sigman putkiin on merkitty se tarkennusmoottori?
on koodattu ja koodit näet alla olevasta osoitteesta:
http://www.sigmaphoto.com/sigma-lens-technology
Mielestäni muilla tarkennusmoottoreilla kuin tuolla HSM tyypille ei kannata edes ottaa linssiä, niiden kanssa saattaa tulla vaikeuksia ja ne ovat helposti äänekkäitä ja hitaita.