Onko pakko?

Näin yhden juhannuksen ollessa jo takanapäin ihmettelen suomalaisten juhannuksenviettoa. Järven rannalle pitää mennä,satoi tai paistoi. Pitää olla kokko,sauna,grilli ja etenkin viinaa ämpäritolkulla. sitten kun ämpärit on tyhjennetty,kaatuillaan kokkoon ja grilliin ja kiukaaseen ja kivikkoon,ja siitä sitten arjen tullen kehuskellaan kavereille. Ja jos/kun on tarpeeksi ihmisiä samalla rannalla,tokihan sitä ainakin yksi nyrkkitappelu illan viihteeksi on järjestettävä. Sitten kun kaatuneet ja sammuneet/turpiinsa saaneet on siivottu pihamaalta,voidaankin kaatua sänkyyn,joko oman tai toisen puolison kanssa. Ja tämä se sitten on sitä herkkua jota koko vuosi odotetaan...? En ole absolutisti,mutta tämänkin juhannuksen jälkeen toivoisin,että me suomalaiset osattaisiin nauttia keskikesän juhlasta vähemmällä viinamäärällä.

3

1692

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yötön yö

      En viettäisi toista kertaa juhannusta tuollaisen porukan kanssa, joka ämpäritolkulla juo viinaa ja kaatuilee grilliin ja kokkon.

      Meillä oli ihan hauskaa juhlimista: grillattiin hyvää sisäfilettä ilman mitään kauheita mausteita, nautiskeltiin vuosikertaviiniä ja olutta. Raikasta salaattia, uusia perunoita ... mansikkakakkua. Konjakkia nautiskeltiin kahvin kanssa. Pelattiin Mölkkyä ja muuta seurajuttua, pidettiin hauskaa, laulettiin, naurettiin paljon. Mökillä ja järven rannalla, tietysti.

    • vietosta

      Kun aina tuli jotain kärhämää sukulaisten kanssa josta jäi paha mieli ja monelta muultakin olen kuullut että ensin iloitaan ja lopuksi tapellaan, vanhoja kaunoja alkaa tulla pintaan kun tarpeeksi viinaa kitataan.

      Kun yö ja päivä ei eroitu toisistaan, pakonomainen juhlinta isolla porukalla ja lasti viinaa niin harvoin siitä hyvää seuraa.

      Nykyään minäkin kammoksun juhannus juhlintaa, on niistä sen verran noloja kokemuksia, lähinnä sitä kovaäänistä riitelemistä. Ensin tullaan sulassa sovussa juhlimaan ja lopuksi aletaan riitaa vääntää jostain vanhasta koiranluusta ja ties mistä.

      • pakonomainen juhlinta ja loppuillan kärhämöinti on se,mitä olen alkanut vieroksumaan. En vietä juhannusta sukulaisten kanssa,mutta avomiehen suku ja etekin kaverit on kyllä järjestäneet "kivaa" monena juhannuksena.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      116
      1367
    2. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      41
      1226
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      50
      1009
    4. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      102
      898
    5. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      49
      807
    6. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      83
      780
    7. Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa

      Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s
      Suomussalmi
      77
      723
    8. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      56
      708
    9. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      34
      646
    10. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      59
      625
    Aihe