Ekowatti

Onkos kukaan vielä laittanut tätä jäspin uutuutta?
Kuulin tästä eräältä talomyyjältä kun mainitsin että olen ehkä laittamassa tehowattia, niin kaveri suositteli mieluummin tätä. Tähän voi kytkeä maalämmön, aurinkopaneelin, v-ilpin.
Ainoa huono puoli tehowattiin on noin 1400 euron hintaero.
Eräs jälleenmyyjä:
http://www.maalampoturku.fi/tuotteet/jaspi/ekowatti

Tuo voisi olla maalämmölle hyvä vaihtoehto.
51283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Tähän voi kytkeä maalämmön, aurinkopaneelin, v-ilpin."
"Tuo voisi olla maalämmölle hyvä vaihtoehto."
Onko tuo vaihtoehto itselleen, en ymmärrä. Näkyy siellä olevan vielä vastuskin , onko suorasähkölämmitys maalämmölle hyvä vaihtoehto.

Äänestä

Taitaa tarvita erillisen maalämpöjärjestelmän, jotta voidaan liittää. Ei ymmärtääkseni sisällä maalämpöpumppua itsessään.

Äänestä

Ekowatti on ihan tavallinen käyttövesi-/energiavaraaja joka lämpenee sähkövastuksella eli ns "sähkökattila".

Siinä on yhteitä pari ylimääräistä, ja kierukkaa joihin voi liittään myöhemmin maa-, ilma/vesilämpöpumpun tai vaikka aurinkolämpökeräimet.

Ja kun varaajassa on pelkät ylimääräiset yhteet, eikä sitä ole erityisesti suunniteltu toimimaan erityisesti noista yllämainituista minkään kanssa vaan jotenkin kaikkien kanssa, niin lopputulos on ankea kompromissi toiminnaltaan, kun tuohon tulee liittääneeksi muita lämmönlähteitä suoran sähkön lisäksi.

Ekowatti on ihan normi suorasänkölämmitteinen varaaja, mutta ylihintainen.
Vastaavia suoralla sähköllä toimivia perusvaraajia on paljon muitakin saatavilla vastaavia paljon edullisemmin, esim: OSO, Akvaterm, Runtech, Haato....

Äänestä

mikset laittaisi poistoilma- lämpöpumppua? säästää arviolta 40 -50% suora sähkökattilaan verrattuna.

Äänestä

Niihin varalla oleviin yhteisiin voi liittää mlp:n kun alkaa sähkölasku kyrsimään.
Pilp laitteista pitää pysyä kaukana 2 kaverilla on semmoinen ja talvisin sähkö yhtiö muistaa noin 400e/kk laskulla

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ekowatti kirjoitti:

Onkos kukaan vielä laittanut tätä jäspin uutuutta?
Kuulin tästä eräältä talomyyjältä kun mainitsin että olen ehkä laittamassa tehowattia, niin kaveri suositteli mieluummin tätä. Tähän voi kytkeä maalämmön, aurinkopaneelin, v-ilpin.
Ainoa huono puoli tehowattiin on noin 1400 euron hintaero.
Eräs jälleenmyyjä:
http://www.maalampoturku.fi/tuotteet/jaspi/ekowatti

Tuo voisi olla maalämmölle hyvä vaihtoehto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu