Minulla on vm.04 Touran diesel ja useimmilla tankkauspumpuilla tankkaaminen on todella tuskallisen hidasta polttoaineen vaahtoamisen vuoksi. Kotipaikkakunnallani on yksi asema ja yksi mittari jolta tankkaus onnistuu lähes ongelmitta.
Havaintojeni mukaan tankkauspistoolin liipasimen jäykkyys jo ilmaisee heti sen tuleeko tankkauksesta oikeastaan mitään. Mitä jäykempi liipasin sitä hitaampaa liruttelua se vaatii ja se luultavasti johtuu suuremmasta paineesta pumpulla. Onkohan tälle vaahtoamiselle mitään tehtävissä.
Havaintojeni mukaan tankkauspistoolin liipasimen jäykkyys jo ilmaisee heti sen tuleeko tankkauksesta oikeastaan mitään. Mitä jäykempi liipasin sitä hitaampaa liruttelua se vaatii ja se luultavasti johtuu suuremmasta paineesta pumpulla. Onkohan tälle vaahtoamiselle mitään tehtävissä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei se johdu vaahtoamisesta varsinaisesti. Itsellä useammassa Touranissa ongelmana oli sen oikean pistoolin asennon löytäminen, kun sen löysi niin tankkaus onnistui paljon nopeammin.
Koita pistoolin eri asentoja jos löytäisit sen itse, mutta taisi olla jotenkin eteenpäin viistosti osoittamalla tankkaus sujui parhaiten. Tuo johtuu siis Touranin syöttöputken muodosta.
Olen kokeillut varmaankin kaikki mahdolliset tankkauspistoolin asennot. Olen käännellyt pistoolinputken päätä putkessa ja yhdellä asemalla siitä olikin apuä ja sillä mittarilla se onnistui melko hyvin kun suuntasin yläoikealle ja tankkin vievään putkeen tuli jonkilainen oikealle pyörivä pyörre. Millään muulla mittarilla siitäkään ei oo ollut apua.
Akka ei kyllä jaksa niin kauaa puristaa tankkauspistoolin liipaisinta, että tankkiin saisi edes liruteltua jonkinkaan verran polttoainetta. Minäkin olen saanut joillakin mittareilla joissa on ollut erityisen jäykkätoiminen liipasin sormien koukistajalihakset niin kramppiin että ne on olleet kipeänä vielä seuraavanakin päivänä.
Käy kateeksi sellaiset autoilijat joilla onnistuu dieselin tankkaus henkilöautoon kuorma-autojen tankkauspisteessäkin. Tiedän ainakin yhden merkin ja siitä merkistä mallin jossa se onnistuu.
Väittävät siihen olevan jotain korjaussarjaa pahimpiin ongelmiin. Eli juuri alkupään versioissa (vm 03-04) tankkausongelmia on korjattu jollain muutossarjalla tuohon syöttöputkeen. Sitä en tiedä auttaako oikeasti, mutta moista on kirjoiteltu. Kannatta kysyä marmoritiskiltä olisiko tuossa mitään perää.
nopeudesta miten diesel tulee pumpusta.Todellakin toisilla asemilla ei ole mitään ongelmia kun taas joskus joutuu eri asentoja kokeilemaan pistoolista.
Laita akka tankkaamaan.
kun omistin dieselauton,totesin,että deboilin dieselöljy ei vaahdonnut yhtä voimakkaasti kuin esim.nesteen vastaava tuote.Tankin sai täydemmäksi teboililla,eikä vaahtoa näkynyt tankista.Näin oli noin 10 vuotta sitten.