Kertokaa mielipiteenne, miksi iisalmen kokoomuksen tavoitteena on kuntaliitokset ylä-savossa???
Ainakaan IS:n yleisönosaston palstan viimeisin kirjoitus otsikolla, "Ylä-Savon Kehitys" osa II, tai jotain sinnepäin, ei anna aihetta niihin ....??
Ainakaan IS:n yleisönosaston palstan viimeisin kirjoitus otsikolla, "Ylä-Savon Kehitys" osa II, tai jotain sinnepäin, ei anna aihetta niihin ....??
Vastaukset 6
Vanhimmat
Linja-autoissa lukee jo "Kuopion liikenne" ja kohta on Iisalmen Op:n katolla kyltti "Kuopion osuuspankki", joten eikös se olisi luontevaa että tästä kylästä tehtäisiin Puliperä-niminen Kuopion esikaupunki? Turha tämmöisessä väestötappioläävässä on elättää jonkinjoutavaa virkamieskuntaa jahkailemassa katujen liikennesuuntia ja puistonpenkkien paikkoja. Samalla päästäisiin irti Sote-sotkulasta.
Kuntaliitokset on Suomen ainoa vaihtoehto selviytyä eläkepommista ja 200 000 ulkomaalaisen palkkaamisesta kuntasektorille.
Katsokaas juntit, 10 vuoden aikana jää 450 000 työntekijää eläkkeelle, suurin osa kuntasektorilta. Pitäisi sinne Sontajärvellekkin saada joku kunnalle töihin, Rautavaaralle, Lieksan Inariin ja jopa Lapin kuntiinkin. Lainmukaan sinne pitää laittaa vielä terveyskeskukseen lääkäritkin ja sitä rataa.
Jos kuntia ei yhdistetä, ja kun nuoret suomalaiset keskittyvät isoihin kaupunkeihin, ei yksinkertaisesti riitä työntekijöitä jotta lainmukaisesti nämä kunnat voisivat toimia.
Suomen kunnat pitää puristaa 20-30 kappaleeseen. Esimerkiksi koko Ylä-Savo on puristettava Suur-iisalmeksi. Silloni olisi se noin 50-60k asukasta ja varmasti yrityksille asiakkaita, samalla verotulot jäävät yhteen isoon kuntaan, jolloin myös Iisalmeen saataisiin toimivia palveluita kuten vaikkapa se toimiva paikallisliikenne joka ei toimi nykyisellä asukasmäärällä.
Mutta mitäpä junttisuomi tajuaisi. Onhan se fiksua maksaa keskimäärin 6000 euron kuukausi palkkaa yli 400 kunnanjohtajalle verorahoista... Sehän on vain semmoinen 40 miljoonaa euroa vuodessa pelkästään näiden ihmisten palkkaamiseen. Sen lisäksi pitää palkata edelleen ne lääkärit, taloushallinnon ammattilaiset, palvelukeskuksiin ihmiset ja kadunlakaisijat jne jne jne joka ikiseen yli 400 kuntaan Suomessa.
Kaikki tämä veroilla...
Eli miettikääpä juntit siellä vasemmistossa että MITÄ JÄRKEÄ TUOSSA YLISUURESSA JULKISESSA SEKTORISSA ON?
Pistetään pyörä pyörimään ja saadaan kasvua kun yhdistetään kunnat, kasvu ruokkii sitten yritykset jotka maksavat palkkaa työntekijöilleen jotka maksavat valtion kassaan kivasti veroeuroja.
Mitähän muita "ylisuuren julkisen sektorin" palkkalaisia esim Kiuruveellä joutaisi vähentää kuin se kaupunginjohtaja? Perlkle täältä on viety jo poliisit verotoimistot postit, mitä Arvoisa Herra Yrittäjä vielä haluaisi ottaa pois? Lääkärit? Ei ole enää niitäkään. Potkitaan vaan kortistoon kaikki prkle. Mistähän Arvoisa Herra Yrittäjä saa sitten asiakkaita kun popula kulkee työttömänä persaukisena pitkin kyliä? Vai oletko ns. hoiva-alalla? Sopivasti menee ukin ja mummun kansaneläke näille hoivayrittäjille, juuri ja juuri riittää. Minähän en mitään tiedä, mutta kovasti saa pyörä pyöriä ennenkuin näiden kuntien kasvu ruokkii Arvoisia Yrittäjiä niinpal että työllistävät ne joilta kuntaliitokset vievät työt.
Sinäkin voisit ihan suosiolla muuttaa Iisalmeen.
Nimenomaan siitä on kyse, ihmisten, palveluiden ja hallinnon keskittämisestä.
Suomi on yksi maailman harvaan asutuimmista maista. Kyllä täällä Iisalmen ympärillä lääniä riittää, vaikka kuinka paljon. Sama on joka puolella. Siksi toisekseen, Kiuruvesi ei nytkään ole periaatteessa kuin yksi tuppukylä satojen joukossa Suomessa.
Popula voisi persaukisen valittamisen sijaan tehdä jotain oma-aloitteellista ja pakata kimpsut ja kampsut ja tulla töihin Iisalmeen ja samalla nostaa omaa elintasoaan ja tuoda lisää ostovoimaa tänne.
Kaikki hyötyy.
oo enää merkitystä kun ollan EU.ssaja se on se jonka takia suomi vuolee omaa nilkkaa.
Tämä ei kyllä Iiisalmeen suunnista jos muuttaa pitää, väärä suunta.