Ajattelin että ehkä pistän nuo Elacinit tilaukseen sillä 25-suojauksella. Oikeestaan ainoo juttu mikä enää mietityttää on se että riittääkö toi malli ja vaimennus yökerhoihin? Ihan perus yökerhoissa (onnela sun muut) tulee käytyä, onko kellään kokemusta että riittääkö toi -25db sinne?
Onko Elacin riittävä?
7
4127
Vastaukset
- tonttu_
Itselläni on nuo elacit, omistan niihin filtterit 25 db ja 15 db. Vaihtelen niitä aina tilaisuuksien mukaan. Baarreissa yleensä käytän tota 15 db suojausta (ellei ole jotain keikkoja tms, jolloin käytän 25 db suojaimia) ja olen ainakin kokenut että suojaus on ollut riittävä. Myös korvalääkärini suositteli tätä suojaustasoa. Uskon siis, että tuo 25 db suojaus pitäisi olla ihan riittävä.
Olen ollut kuulosuojaimiin todella tyytyväinen, ovat olleen kyllä joka pennin arvoiset. - Nimim.
Minulla on ollut Elacinit reilu 3,5 vuotta tuolla 25db vaimennuksella ja minulle se on riittänyt ihan mainiosti. Toimii yökerhoissa, festareilla ja sisäkeikoilla sekä kotioloissa esim. ajettavaa ruohonleikkuria käytettäessä. Kaikkein äänekkäimmillä esim. hevikeikoilla en käy, joten en osaa sanoa, miten siellä toimisivat. "Normaaleilla" rokkikeikoilla klubeilla ja yökerhoissa ovat minusta ihan riittävät. Korvani eivät ole soineet minkään tapahtuman jälkeen eikä lievä vasemman korvani soiminen ole pahentunut. Ainoa huono puoli noissa Elacineissa on ollut hinta. Korkeasta hinnastaan huolimatta ovat olleet mielestäni hintansa arvoiset ja enemmänkin. Varmasti hankin uudet, kunhan noista aika jättää. Ja huom.! , minulla ei ole mitään sidoksia Elacineja myyviin tahoihin, olen vain tyytyväinen käyttäjä.
- ap
Kiitos vastauksista! Eiköhän se toi Elacin sit oo munki valinta.
- Korvatulppa
Olen käyttänyt Elacineja (25dB filttereillä) lukuisilla erittäin äänekkäillä hevikeikoilla ja olleet mielestäni ihan ok. Joillakin keikoilla olisin kaivannut hieman suurempaa vaimennusta, mutta enimmäkseen ovat riittäneet. Uskoisin, että riittävät myös yökerhoihin.
Minäkään en ole Elcean palkkalistoilla, mutta joka pennin arvoiset ovat.- Kimppatilaaja
Onko joku kiinnostunut Elacinien kimppatilauksesta Helsingissä?
Jos vähintään 5 henkilöä tilaa, saisimme 20-30 euron kimppa-alennuksen parin hinnasta.
Katso tarkemmin: http://muusikoiden.net/keskustelu/threads.php?c=1
Muotit tulisi valaa samalla käyntikerralla ja itselläni on tarkoitus tilata tulpat ennen heinäkuun puoltaväliä. - punainenmörkö
Kimppatilaaja kirjoitti:
Onko joku kiinnostunut Elacinien kimppatilauksesta Helsingissä?
Jos vähintään 5 henkilöä tilaa, saisimme 20-30 euron kimppa-alennuksen parin hinnasta.
Katso tarkemmin: http://muusikoiden.net/keskustelu/threads.php?c=1
Muotit tulisi valaa samalla käyntikerralla ja itselläni on tarkoitus tilata tulpat ennen heinäkuun puoltaväliä.Kokemukset elacinin suojaimista ovat olleet hyviä.. käytämme flexcomfort er25 -suodattimilla ja toimii kuten nimim. mainitsi yökerhoista festareille no prob. Speksejä esim elacinin omilta sivuilta http://www.elacin.fi/tuote/kuulosuojaimet/er-flexcomfort
- Suojainexpertti
Noh, jos yökerhossa desibelitaso on keskimäärin esimerkiksi 100 (jota se EI SAISI olla) -25dB = 75 dB. Vasta yli 80db:n taso alkaa olla kriittinen, eli yli 105 dB:n melua ei saisi olla näiden suojainten kanssa (huom.aikarajat). Muistakaa ihmiset myös, että kaikki melu ei kulkeudu korvakäytävän kautta, eli pään luidenkin läpi ääntä tulee. Ja lisäksi: jos kertakäyttötulpan paketissa on että vaimentaa 35dB, se EI tarkoita että tulpat saa sutaista miten tahansa päähän. Tulpat täytyy täyden vaimennuksen saamiseksi olla kokonaan korvakäytävässä! Ja kyllä, minä myyn kuulonsuojaimia ammatikseni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496459- 322312
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101333Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.821263- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke10838