Riittääkö 140l jäteastia?

lookiton

Riittääkö 140l jäteastia perheelle jossa kaksi aikuista ja kaksi pientä lasta? Tyhennysväli olisi varmaan kerran kahdessa viikossa taajamassa kun asutaan.
Olemme muuttamassa omakotitaloon ja pitäisi tämäkin asia päättää. Kierrätämme paljon, maitotölkit ym kartongit, muovit, tietenkin lasipurkit ja tarkoitus on hankkia kompostori. Luulisin että meillä menee sekajätteeseen 2 (maksimissaan 3) roskapussia viikossa.
Kokemuksia!

3

1263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • prahad

      Jos teillä menee sekajätteeseen 2-3 pussia viikossa, yhteen pussiin menee noin 10-15l tavaraa, näin ollen 140l riittää vallan mainiosti, onnee teille meillä sama määrä tulee päivässä

    • pihj pihn oijknh

      tyhjennyksen. Eli oma asias päättää tyhjennysväli- Roskafirmat on erimieltä, tottakai. Niille kun on kannattavaa tyhjennellä poulityhijiä roskiksia täyteen hintaan. Lasku asuakkaalle sama aina, mutta kaatopaikkamaksut menevätkin sitten tavaran määrän mukaan.

      Kuulostaa kyllä pieneltä toi koko, tulee kalliiksi kokoajan tyhjennyttää. Osta isompi. Se on sitten vasta käytännössä havaittavissa, mikä on sopiva tyhjennysväli-

      Vaikka jokin roskafirma väittää mitä tahansa, sä ostat palveluja ja ne myy. Jos sulla isonpi roskis, ne voi käydä tyhjentään sen harvemmin. Toki hinta on isonpi, mutta mitään järkeä ei ole maksaa siitä, että roskafirma käy tuulettaan sun roskista, ja perii siitä pirusti rahaa.

      OK-talossa voi kilpailuttaa asiaa, vaikka roskismafia muuta koittaa väittääkin.

      • klöä

        riittäisi meillekin tuolla kahden viikon tyhjennysvälillä, mutta koska lisähinta satunnaistakin ylikuormasta on niin iso, niin meillä on tuo 240l ja kesällä tyhjätään hajuhaittojen takia 2 vk välein. kylmällä kaudella riittää krt/kk. Lähipiirissä ei ole tyytyväisiä biokompostorien omistajia, niin meillä vielä emmitään - tällä hetkellä siis kotibiot sekajätteeseen ja lehtikompostori avokompostorina - huono ratkaisu sekin - ajattelin kysyä voiko kotipihaan ottaa kesäksi biojäteastian.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      52
      1181
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      90
      1157
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1030
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      17
      878
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      793
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      758
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      722
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      12
      697
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      609
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      70
      591
    Aihe