Riittääkö 140l jäteastia?

lookiton

Riittääkö 140l jäteastia perheelle jossa kaksi aikuista ja kaksi pientä lasta? Tyhennysväli olisi varmaan kerran kahdessa viikossa taajamassa kun asutaan.
Olemme muuttamassa omakotitaloon ja pitäisi tämäkin asia päättää. Kierrätämme paljon, maitotölkit ym kartongit, muovit, tietenkin lasipurkit ja tarkoitus on hankkia kompostori. Luulisin että meillä menee sekajätteeseen 2 (maksimissaan 3) roskapussia viikossa.
Kokemuksia!

3

1194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • prahad

      Jos teillä menee sekajätteeseen 2-3 pussia viikossa, yhteen pussiin menee noin 10-15l tavaraa, näin ollen 140l riittää vallan mainiosti, onnee teille meillä sama määrä tulee päivässä

    • pihj pihn oijknh

      tyhjennyksen. Eli oma asias päättää tyhjennysväli- Roskafirmat on erimieltä, tottakai. Niille kun on kannattavaa tyhjennellä poulityhijiä roskiksia täyteen hintaan. Lasku asuakkaalle sama aina, mutta kaatopaikkamaksut menevätkin sitten tavaran määrän mukaan.

      Kuulostaa kyllä pieneltä toi koko, tulee kalliiksi kokoajan tyhjennyttää. Osta isompi. Se on sitten vasta käytännössä havaittavissa, mikä on sopiva tyhjennysväli-

      Vaikka jokin roskafirma väittää mitä tahansa, sä ostat palveluja ja ne myy. Jos sulla isonpi roskis, ne voi käydä tyhjentään sen harvemmin. Toki hinta on isonpi, mutta mitään järkeä ei ole maksaa siitä, että roskafirma käy tuulettaan sun roskista, ja perii siitä pirusti rahaa.

      OK-talossa voi kilpailuttaa asiaa, vaikka roskismafia muuta koittaa väittääkin.

      • klöä

        riittäisi meillekin tuolla kahden viikon tyhjennysvälillä, mutta koska lisähinta satunnaistakin ylikuormasta on niin iso, niin meillä on tuo 240l ja kesällä tyhjätään hajuhaittojen takia 2 vk välein. kylmällä kaudella riittää krt/kk. Lähipiirissä ei ole tyytyväisiä biokompostorien omistajia, niin meillä vielä emmitään - tällä hetkellä siis kotibiot sekajätteeseen ja lehtikompostori avokompostorina - huono ratkaisu sekin - ajattelin kysyä voiko kotipihaan ottaa kesäksi biojäteastian.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6755
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6618
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      144
      5404
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4433
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4069
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3600
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3138
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      28
      3063
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      69
      2720
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      36
      2223
    Aihe