Osaisiko joku tarkemmin kertoa missä kohdassa koiralla on imusolmukkeita. Kiinnostaisi lähinä "kainaloiden" seudulla olevat?
imusolmukkeiden sijainti
99999
46895
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Imusolmukkeita sijaitsee monissa elimistön ”risteyskohdissa” kuten nivusissa, kyynärtaipeissa, kaulan sivuilla, takajaloissa reisien takapinnalla yms. Normaalisti imusolmukkeet ovat pieniä alle peukalonpään kokoisia ja saa kokeilla tarkasti että ne löytää. Jos imusolmukkeet ovat selvästi turvonneet ja tuntuvat helposti, ota välittömästi yhteys eläinlääkäriisi.
Ovatko ne keskikokoisella koiralla peukalonpään kokoiset normaalisti?
Kirjoitit, että kyynärtaipeessa. Tarkoitatko ihan kainalokuopassa vai voiko ne sijaita kainalosta kauempanakin?
Voi sijaita kauempana ja jos löytyy peukalonpään kokoinen patti on mentävä lääkärille, se voi tosin olla harmiton rasvapattikin joka on hyvin yleinen koirilla.
Rasvapateille ei tehdä mitään yleensä elleivät ne lähde kasvamaan.