Onhan tuon kaikki aina tienenneet. Että liikunta auttaa moniin asioihin, myös liialliseen juopotteluun. Samoja mielihyväkeskuksia ja mitä lie mielihyvähormooneja saa monestakin asiasta. Nyt ne on todistaneet asian jollain hamsterikokeilla. Tuossa kokeessa vaan pisti silmiin sellanen pikkujuttu, että osa hamstereista juoksi jotain oravanpyörää mielellään ja vähensivät juopottelua. Osa hamstereista taas ei juossut mielellään vaan ennemmin juopotteli.
Pian kai maa on pullollaan jotain erikoishoitoloita alkoholisteille, joita vetävät tunnetut alkoholiongelmista kärsineet urheilijat, vaikka nyt Matti Nykänen tai Martti Vainio. Sitten ne kokemuksen syvällä rintaäänellä saarnaavat ainoaa oikeaa keinoa raitistua silmät loistaen. Niin ja tietenkin asiattoman suurta laskutusta vastaan. Kaitpa se sosku sitten maksaa tuollaisetkin hoidot.
http://www.iltasanomat.fi/hyvaolo/terveys.asp?id=2217041
Pian kai maa on pullollaan jotain erikoishoitoloita alkoholisteille, joita vetävät tunnetut alkoholiongelmista kärsineet urheilijat, vaikka nyt Matti Nykänen tai Martti Vainio. Sitten ne kokemuksen syvällä rintaäänellä saarnaavat ainoaa oikeaa keinoa raitistua silmät loistaen. Niin ja tietenkin asiattoman suurta laskutusta vastaan. Kaitpa se sosku sitten maksaa tuollaisetkin hoidot.
http://www.iltasanomat.fi/hyvaolo/terveys.asp?id=2217041
Vastaukset 2
Vanhimmat
..juoksemassa parin päivän ryyppuputken jälkeen n.8-9km 45 minuuutin aikana. Hyvältä tuntui ja tuntuu vieläkin. Lihakset ovat vähän kipeänä vaikka venyttelin juoksun jälkeen. Muutaman kerran jälkeen ei välttämättä tarvi venytellä enää ollenkaan, koska lihakset tottuvat. Ei tee vieläkään mieli juoda, vaan aion tänään käydä cooper -testin juoksemassa.
Yks kamu joka oli innokas urheilemaan, judoa, uintia, kaikenlaista. Ja maistuihan sillekin viina. Taitaa olla pian kymmenen vuotta siitä, kun sai juopottelun takia potkutkin. Eli ei se siinä tapauksessa urheilu korvannut mitään, se oli vain lisäaddiktiona. Se hyvä puoli kuntoilusta oli, että taitaa vieläkin olla elossa ja pystynee ryyppäämään. Monet menee ihan rapakuntoon muutamassa vuodessa kun jo peruskuntokin on suunnilleen olematon.
Itellä kankkunen, ei ees uskalla miettiä mitään fyysisesti rasittavaa nyt. Kunhan tässä varovaisesti välillä saa tupakilla käytyä. Liian paljon ihmiset kuitenkin saa kaikenlaisia sydänkohtauksia lenkkipolulla. Kovin suurella fanatismilla ei kannata alkaa liikkumaankaan, vaikka kaikkikai suunnilleen on maininneet liikunnan hyväksi asiaksi kuivistellessa. Meneehän se kunto juopotellessa muutenkin kehnoon suuntaan, vaikka olisi siis hyväkin lähtötaso. Noita entisiä urheilijoita paljon esimerkkinä "entisistä" urheilijoista.
Pitänee repäistä ja käydä tupakilla, ei tuntuis huimaavankaan kovin paljoa. Mistähän johtuu muuten, että reilumman putken jälkeen paikat tosiaan on kipeenä? Kun ei tässä ole tullut itteensä telottua, ei urheiltua, nukuttua sängyssä.. Pitänee kokeilla magnesiumia, se auttaa jonkin verran kokemusten mukaan.