Hei. Kiitos tulevasta vastauksesta. Teen ovulaatiotestejä kuukausittain ja olen ihmetellyt tulosta joka on aina samanlainen kohdallani: koskaan ei näytä olevan "oikea aika" eli vaikka tulee ne vaadittavat kaksi viivaa, niin sen toisen (jonka tulisi olla se vahvempi) tulos on se, ettei se ole koskaan sitä testiviivaa vahvempi. Olen jo 44- vuotias. Olen ollut raskaana noin 10- vuotta sitten 2- kertaa mutta tein abortit. Miksi tällainen tulos aina? Testit ovat kyllä helppolukuisia ja "idioottivarmoja" eli en ole voinut tehdä virhettä. Tarkoittaako testien tulokset että aika on ajanut jo ohi?
Ovulaatiotestin tulos
Millainen vastaus
3440
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
testihän toimii niin, että se reagoi lutenisoivan hormonin määrään virtsassa. jos hormonia on vähän, viiva on ohut, jos paljon, viiva on paksu. Jos viiva jää aina ohueksi, voinee sen tulkita niin, että luteinisoivaa hormonia ei erity riittävästi että munasolu kypsyisi ja irtoaisi. Paha on kuitenkaan mennä sanomaan muita faktoja tietämättä. Ihan joka tapauksessa kehottaisin, että hakeutuisit lääkärin vastaanotolle, jos vielä lapsia haluat. Julkisella ikäraja taitaa olla 40, mutta yksityiselle varmaan pääsee. Ei kannata hukata aikaa ihmettelyyn.
vastauksesta. Noihan se todennäköisesti on.
Mä en koskaan ole saanut kontrolliviivaa vahvempaa testiviivaa. Kuitenkin on alkanut kaksi raskautta... viiva on ollut lähes yhtä vahva, mutta kontrolliviiva kuitenkin vahvempi. Eli mä en luota niihin. Nytkin sain melkein yhtä vahvan viivan ja ovis kyllä oli, se todettiin ultrassa.