Miksi kuninkaalla oli häissä mauton kipparinlakki? Eikö Ruotsin kuninkaalla ole kruunua tai jotain siistimpää juhlakotsaa?
Kuninkaan kipparinlakki?
-hapa-
5641
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
No eipä ollut kuninkaalla frakkia päällä. Armeijan asuun kuulunee lakki.
Mautonta.
Mielestäni kuninkaat ja prinssit ovat huomattavasti edustavampia sotilasperinteitä noudattavissa upseerijuhla-asuissa kuin joissain keijukaiskuningasasuissa kruunuineen sun muineen. Asuun kuuluu kapteenin/upseerinlakki. En ole kenenkän koskaan aiemmin kuullut sanovat lakkia mauttomaksi.
on Ruotsin aremijan korkein henkilö ja arvoltaan amiral geenral tai jotain sellaista. Korkein heppu kuitenkin.
http://www.royalcourt.se/monarkin/monarkinisverige/monarkensuppgifter.4.7c4768101a4e888378000291.html
Näennäisesti, ei sillä varsinaista valtaa ole koska kunigasperhe ei saa osallistua politiikkaan yms. Voihan sillä arvonimi olla... hiukan kuin suomessa reservin upseerit... sodan aikana reservin arvonimet ei sano mitään vaan palvelusajan arvonimi joka vastaa todellista koulutusta.
Ruma asu hänellä kuitenkin oli, kipparinlakki ihan mauton.