Kuninkaan kipparinlakki?

Miksi kuninkaalla oli häissä mauton kipparinlakki? Eikö Ruotsin kuninkaalla ole kruunua tai jotain siistimpää juhlakotsaa?
5641
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

No eipä ollut kuninkaalla frakkia päällä. Armeijan asuun kuulunee lakki.

Äänestä
  • Mautonta.

    Äänestä

Mielestäni kuninkaat ja prinssit ovat huomattavasti edustavampia sotilasperinteitä noudattavissa upseerijuhla-asuissa kuin joissain keijukaiskuningasasuissa kruunuineen sun muineen. Asuun kuuluu kapteenin/upseerinlakki. En ole kenenkän koskaan aiemmin kuullut sanovat lakkia mauttomaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-hapa- kirjoitti:

Miksi kuninkaalla oli häissä mauton kipparinlakki? Eikö Ruotsin kuninkaalla ole kruunua tai jotain siistimpää juhlakotsaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu