ompa,

on aikoihin eletty kun sadevedestäkin aletaan kerätä veroja. haapalammella keksivät tuonkin. pyhäkkäät ei ehtiny, mutta kohta se on sielläki.
4177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Siis vesihän on maanomistajan omaisuutta 250/vrk kuutioon asti omasta kaivosta, siis vielä.
Jos sulta loppuu vesi, niin olet oikeutettu ottaan veden vaikka naapurin maalla olevasta lähteestä rakentamalla oman putkiston. Siis nykyisen vesilain mukaan.
Mutta sitten alkaa huba!!! Uusi laki runnotaan toimiin jossa et omista maa-alueesi vettä vaan sen omistaa valtio joka yhtiöittää ja myy veden takaisin ( myös sadevesi ). Toisin sanoen tulet ostamaan veden ylikansalliselta yhtiöltä vaikka pumppaat sen omalta maaltasi !!!!

Äänestä
  • viepihän ne jo nytkin malmiessiintymän maanomistajalta, eipä uutta. mitähän vielä keksitään?

    Äänestä

  • eno venneessä kirjoitti:

    viepihän ne jo nytkin malmiessiintymän maanomistajalta, eipä uutta. mitähän vielä keksitään?

    eikä täällä valita köyhät!!

    Äänestä

  • rahamies haapaj kirjoitti:

    eikä täällä valita köyhät!!

    vai niin, että rahamiehet täällä valittaakin, voi, voi,,
    mullaki niin paksu lompsa ettei meinoo paskalle taipuu, mutta enpä valita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eno venneessä kirjoitti:

on aikoihin eletty kun sadevedestäkin aletaan kerätä veroja. haapalammella keksivät tuonkin. pyhäkkäät ei ehtiny, mutta kohta se on sielläki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu