Täytyy kyllä ihmetellä uskonnosta käytävää "suukopua" :) itse olen ns. kirkkouskovainen, eli ev.lut. kuulun kirkkoon ja käyn siellä todella harvoin. Lähinnä käyn kirkossa silloin kun siihen on "aihetta" eli häissä ja hautajaisissa, ja ehkäpä myös joulunaikaan. Nyt on kuitenkin niin että olen todella ihmeissäni, teidän niin sanottujen "valittujen" käymästä keskustelusta. Minusta ne ovat ajoittain todella mauttomia, ja lähinnä tulee kuva ihmisestä joka on vain sinisilmäisesti keskittynyt omaan täydellisyyteensä sekä lähipiireissä tapahtuvaan uskonharjoittamiseen sen enempää kykenemättä arvostamaan muiden näkökantoja. Mielestäni ihminen voi olla uskovainen, vaikka harjoittaisikin sitä omassa mielessään kahdestaan jumalansa kanssa. Ei siihen ympärille tarvita suurta "sotajoukkoa"eikä hienoja rakennuksia vahvistamaan käsityksiä .. ja jne..
Yksi asia joka mielestäni monesti putkahtaa esiin on muiden ihmisten tuomitseminen jos tämä ei ole samaa uskontokuntaa kuin sinä.. Minun käsitykseni mukaan raamatussa sanotaan jossakin kohden ettei meidän tule tuomita..ettei meitä tuomittaisi, se on meidän vapahtajan tehtävä. Ihmisen ymmärrys ja "älykkyys" ei siihen asiaan riitä.
Yksi asia joka mielestäni monesti putkahtaa esiin on muiden ihmisten tuomitseminen jos tämä ei ole samaa uskontokuntaa kuin sinä.. Minun käsitykseni mukaan raamatussa sanotaan jossakin kohden ettei meidän tule tuomita..ettei meitä tuomittaisi, se on meidän vapahtajan tehtävä. Ihmisen ymmärrys ja "älykkyys" ei siihen asiaan riitä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minusta joku mia sanoi jossain hyvin, että me kerrotaan vain miten me uskotaan (vapaasti muistellen)
Ei millään pahalla, mutta mielipiteenäni, että on aika itsekästä olla "muka" yksin suorassa yhteydessä Jumalan kanssa. Me tarvitsemme kyllä Jumalan lasten ykseyttä seurakunnan tilaisuudessa ja elämässäkin. Sanotaan jo pelkästään niinkin, että "Älkää jättäkö OMAA seurakuntanne tilaisuutta".
"Tunnustakaa siis toisillenne syntinne ja rukoilkaa toistenne puolesta, että te parantuisitte; vanhurskaan rukous voi paljon, kun se on harras."
Kuten tuossa mainitset, että on aika itsekästä olla yksin yhteysdessä jumalan kanssa. Eikö se kuitenkin ole sellainen asia , jota kukaan muu ei voi puolestasi tehdä. yksin sinä olet ajatuksinesi, ja pyyntöinesi jumalan silmien alla.Ei edes seurakuntaasi kuuluvat saa tietää kaikkia syntisiä ajatksiasi.. jotka sitten ehkä myöhemmin heille unohdat kertoa. Ja se mikä tulee siihen yksin "keskusteluun... kerroinhan että käyn kirkossa, joskin käyn siellä aika harvoin, silloinhan olemme seurakuntana kokoontuneet jumalan eteen yhdessä.. vai ja tunnustamme silloin yhteisen kristillisen uskomme, ja pyydämme tekojamme anteeksi, sekä pyydämme siunausta ? voin minä ruokoilla toisen ihmisen puolesta, ja varmaankin päivittäin keskustelun kautta tulee purettua niitä syntejä, sillä syntisiä olemme me kaikki. Siitä kai olemme samaa mieltä :) hauskaa päivän jatkoa sinne .
"Ei millään pahalla, mutta mielipiteenäni, että on aika itsekästä olla "muka" yksin suorassa yhteydessä Jumalan kanssa."
et koskaan rukoile yksin ollessasi Jumalaa? Kaikki kontaktit ylöspäin sinulla kulkevat kirkonmiesten = vl-saarnaajien tms. kautta.
Näinkö?
Mielestäni Nobody sulla on samanlainen itsekkyys kuin monilla on (vaikka yrität pyörtää sanomaasi): "Mulla on suora yhteys jumalaan, en tarvi muuta". Muta ihan ystävällisesti sanon, ettei se noin ole.
Kyllä Jumalaa rukoilen yksinkin olessani, esim. iltarukouksessa, mutta me tarvitsemme myös seurakuntayhteyttä, uskon sisaria ja veljiä, myös vaelluksen tukena.
Kyllä ykseys on ihmeellinen ja siunattu asia tänä luopumuksen aika, kun on niin paljon väärää hengellisyyttä.
Hengellisistä asioista voi kyllä sanoa oikeankin tuomion: "Tuomitkaa oikea tuomio" (Joh.7:24).
"Mielestäni Nobody sulla on samanlainen itsekkyys kuin monilla on (vaikka yrität pyörtää sanomaasi): "Mulla on suora yhteys jumalaan, en tarvi muuta".
missä olen kirjoittanut noin? Vai rupesitko ajattelemaan minun puolestani ja kirjoittamaan ajatuksiasi palstalle minun nimissäni? Minä ihan mielelläni hoidan sen homman itse.
Sinä sen sijaan kirjoitit seuraavasti:
"Ei millään pahalla, mutta mielipiteenäni, että on aika itsekästä olla "muka" yksin suorassa yhteydessä Jumalan kanssa."
Mielestäsi on siis "itsekästä" rukoilla yksin Jumalaa eli olla yksin suorassa yhteydessä Jumalaan.
Mitä itsekästä on siinä, kun henkilö yksin ollessaan rukoilee Jumalaa?
Nobody, katos jumalia on monenlaisia, on puisia, kivisiä, ukkosjumali, ja myös monilla suomalaisilla tiedän olevan sellaisen jumalan, jonka he ovat omassa päässään tehneet, ihan uskon asioissakin. Mutta ei nuo ole mikään Jumala.
Kyllä Jumalan lapsille kuuluu myös säännöllinen seurakuntayhteys, niinhän se raamattu opettaa. "Omaa yhteyttään ei tule jättää"
Siten myös rukous on ihan hyvä asia, ei siinä mitään.
...että joku asia ihmetyttää.Ihmettelystähän kaikki muutokset alkavat.
Tunnetuin Raamatun kohta on juuri tuo,jonka sinäkin muistit,vaikka et Sanan kuulossa ilmeisesti usein käykään.
Se ei vain Raamatun mukaan yksin riitä,että tuntee tuon yhden lauseen.
Jumalan Sanahan se on joka meidät kaikki on tuomitseva,kaikki meidät,tekojemme mukaan.
Uskomiseen ei todella tarvita hienoja rakennuksia,eikä "sotajoukkoja",vaan sydämen usko,jonka Pyhä Henki kirkastaa ja Jumalan Sana on se sota-ase,johon monet loukkaantuvat.