Miten edetä?

Aviopari 27v & 30v

Minun ja mieheni mielissä on kypsynyt ajatus, jos adoptoisin hänen aikaisemmasta suhteestaan olevat lapset, 7,5- ja 6-vuotiaat lapset. Olemme olleet yhdessä reilu nelisen vuotta ja heinäkuun alussa tulee kaksi vuotta naimisissa oloa.
Lapsien äiti on kuollut yli kolme vuotta sitten. Mieheni ja lapsien bioäiti eivät olleet naimisissa, mutta heillä oli yhteishuoltajuus lapsiin senkin jälkeen kun erosivat nuorimman lapsen ollessa aivan pieni.
Jo ennen lasten kuolemaa lapset asuivat pääosin miehen luona ja tapasivat valvotusti äitiään, sillä tällä oli vaikea päihdeongelma.

Haluaisin tietää kaikkea mahdollista tämän tyyppisestä adoptioprosessista? Mitä kaikkia papereita siihen tarvitaan? Kauanko prosessi kestää? Onko se ylipäätään mahdollista?

Kuinka paljon tämän bioäidin vanhemmat voivat vaikuttaa prosessiin? Voiko heidän mielipiteensä kokonaan stopata asian?

1

667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Adoko

      ..kannattaa olla yhteydessä: Pelastakaa lapset ry:hyn. Siellä annetaan adoptioneuvontaa ja he tietävät miten kannattaa toimia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2296
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      115
      1781
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      88
      1439
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      133
      1397
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1266
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      74
      1238
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1111
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1057
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      982
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      834
    Aihe