Mikä ihme on vialla ihmsellä kun jos vaikka itse on ympäri päissään niin näkee vain muiden humalatilan mutta ei itseänsä? Puhuu toisien ihmsten juopttelusta mutta itse saattaa kertoa ettei käytä ollenkaan alkoholia vaikka olisi viikko tolkulla könnissä ja pois kotoa. Mikä ihme? Onkohan tämä sitä kuuluisaa narsismia?
Mikä ihme?
Eikö näe itseään?
9155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olisikohan yksinkertaisesti alkoholisti...
Mutta voiko se olla vain alkoholismia?Sitäkin?
Vaikea sanoa, jos ei tiedä millainen joku on selvinpäin...
Toisaalta alkoholisteiltakin menee ne selvät päivät miettiessä mistä saisivat viinaa, joten saattavat käyttäytyä aika narsistisesti silloinkin, kun pullon kuvat kiiluu vain silmissä.
Tosin ei se alkoholismi sulje narsismia pois...
Selvinpäin arvostelee muita mm. alkoholin käytöstä, ja kertoo ettei itse käytä ollenkaan alkoholia. Raivostuu jos joku sanoo hänelle että on ollut päissään. Se joka sen usklataa sanoa niin saa kuulla kunniansa ja voi saada jopa turpaankin, etenkin jos se sanoja on vaimo. Se rettuuttaa toisen vaikka lapsensa henkisesti jos aikuinen lapsi uskaltaa jotakin hänen, isänsä alkoholin käytöstä mainita suoraan isälleen. Nämä tapahtuu selvinpäinkin.
Narsismiin liittyy niin paljon muutakin...
Kaikki väkivaltaiset (henkisesti, fyysisesti) eivät ole narsisteja.
Narsismia on niin eri asteista...
http://www.healingeagle.net/Fin/Quotes/NarcisChar.html
Tuttua tai ei...Pistin nyt kuitenkin.
Korjaan.
Narsismia on meissä kaikissa, mutta narsistiseen persoonallisuushäiriöön liittyy niin paljon muutakin.*
Jos olisikin skitsofreniaa?
En tiedä. Kun ei hän vaikuta skitsfreeniseltä. Ei koskaan tiedä käyttäytneensä ja sanoneensa ilkeästi. Ei näe itseään. Muissa on kovasti paljon vikaa. Se että toiset haukkuu juopoiksi, ei osaa suhteuttaa asioita. Jos joku on kerran parissa kuukaudessa kuppilassa tai humalassa niin se on heti juoppo mutta itse saa juoda vaikka kaikki suomen järvet viinana niin suuttuu aivan tolkuttomasti kun hänestä huomautetaan.
Jos olet vanha narsistin tuttava, sinun on ensimmäiseksi päästävä irti kaikista tunteista jotka liittyvät hänen kohtaamiseensa uudelleen. Ne saattavat olla imartelevia tai seksuaalisesti herätteleviä. Yritä voittaa nämä tunteet.
Sitten, yksinkertaisesti ole huomaamatta häntä. Älä piittaa millään tavoin hänen tarjouksistaan kohdata. Jos hän puhuu sinulle - ole hiljaa äläkä vastaa. Jos hän soittaa - kuuntele kohteliaasti ja sitten sano kuulemiin ja lopeta. Narsisti ei voi kestää piittaamattomuutta. Se on osoittaa huomion ja mielenkiinnon puutetta, mikä on narsistin etsinnän ydin. Se voi lisätä hänen raivoaan jolla hän yrittää saada edes vähän huomiota, mutta lopulta hän menee kauhuissaan pois.